Fumatul in timpul sarcinii

Options Fumatul in timpul sarcinii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
monica irimia
Postat: Monday, June 6, 2011 5:20 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1938
bereea wrote:
Ce iti recomand? un pic de vointa si multa dragoste pentru copilul care creste in tine

Bereea, ai pus punctul pe i.
Fatima
Postat: Tuesday, June 7, 2011 3:13 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/7/2011
Postari: 47
Locatia: italia
Si eu am fost fumatoare inraita timp de 13 ani, insa nici nu as concepe sa particip la dezvoltarea copilului meu cu ceva nociv, ori ii dai ceva bun, ori nu il faci, ca inseamna ca nu ti-l doresti asa de mult daca sanatatea lui nu e prima pe lista pt tine. Asta este doar o parere personala , dar sigur fumatul nu poate fi benefic pt bebe, ci clar ca doar nociv..ca se vede la nastere sau mai tarziu, eu zic ca tot va fi ceva afectat. Asa ca m-am lasat cand m-am hotarat ca vreau bebe, thx God. gravida
giulia_mamik
Postat: Tuesday, June 7, 2011 3:25 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Eu sunt antifumat in orice situatie.M-am prostit si eu vreun an cu tigarile.M-am lasat de "sportul" asta cand inca nu se instalase dependenta.Nu am mai pus o tigara in gura de 8 ani.Este mai greu dupa ani multi de fumat sa te lasi de viciul asta dar cand e vorba de un copil eu cred ca renunti la orice,nu?!Offtopic:sotul meu s-a lasat de tigari de 5 ani ,dupa multi de fumat intens.Deci se poate,doar vointa sa fiecomputerlove
oanamaria
Postat: Tuesday, June 7, 2011 4:09 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20812
Locatia: Pitesti
Spun NU fumatului in timpul sarcinii.
Eu inainte sa raman insarcinata fumam si la vreo 2 luni in timpul sarcinii m-am lasat si uite-ma ca am mai bine de 4 ani si nu am mai pus gura pe tigara .
ioana.acasandrei
Postat: Sunday, July 29, 2012 11:26 PM

Nivel: Membru

Intrat: 7/29/2012
Postari: 1
Nu vreau sa incurajez pe nimeni sa fumeze nu numai in timpul sarcinii ci chiar in general,insa acum sunt la a doua sarcina si am fumat si la prima,si acum cam un pachet la zi si nu vreau sa stiti cat am incercat sa renunt,cate sentimente de vinovatie si cat stres am avut si am din cauza acestui viciu,in fine am un baietel de 4 anisori care e perfect sanatos(o spun in cunostinta de cauza)si extrem de inteligent,spre deosebire de ceilalti copii de varsta lui(apropo de cei care spun ca bebelusii sunt mai inceti la minte sau au o greutate mai mica la nastere)daca fumezi pe timpul sarcinii.Baietelul meu a avut 3.450,si 58cm.verisoara mea nu a fumat niciodata si nici sotul ei si au un copil asmatic.prietena mea cea mai buna la fel si pot sa va dau mai multe exemple.intradevar manoxidul de carbon si nicotina nu pot aduce nimic bun,dar cele care nu reusesc sa se lase sa se roage la dumnezeu sa fie bn si sanatosi bebelusii.inca ceva si inchei:mama si tatal meu au fost fumatori inraiti si am crescut cu fum de tigara in loc de aer,si multumesc lui Dumnezeu nu am avut niciodata probleme cu plamanii.va pup si linistitiva ca va fi bn
bulibuli
Postat: Monday, July 30, 2012 9:57 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9648
ioana.acasandrei wrote:
multumesc lui Dumnezeu

Ai spus cuvantul cheie.. daca(,) copilul tau este sanatos si inteligent, chiar mai inteligent si mai sanatos ca altii care au parinti nefumatori, asta nu e datorita fumatului ci in pofida lui... e numai si numai datorita lui Dumnezeu.

Cunosc mame care au fumat si ori au nascut prematur, ori copii cu greutate mica la nastere, ori au copii f bolnaviciosi, astmatici, etc... Statisticile nu mint..
Si parintii mei au fost mari fumatori, dar mama, fumatoare inraita de altfel, in timpul sarcinilor nu a pus tigara in gura...
vanina
Postat: Monday, July 30, 2012 11:18 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Ioana.acasandrei, de ce crezi ca ar trebui sa te ajute Dumnezeu, daca tu nu vrei sa-ti ajuti copiii sa creasca intr-un mediu sanatos... banuiesc ca si atunci cand alaptezi fumezi pale

Si de cancer ai auzit? Am cunoscut cativa care au murit deja de cancer de plamani pale (unul dintre ei fiind unchiul meu).

Baietelul tau a avut o greutate mare la nastere pentru ca e inalt - 58 cm au copiii la 2 luni. Al meu a avut 54 cm si 4100. Si in plus, chestia cu greutatea la nastere tine si de ereditate (parinti mari-copii mari). Nu poti sti daca nu ar fi avut o greutate mai mare in cazul in care nu fumai.

Am inteles eu gresit sau tu fumezi un pachet pe zi in timpul sarcinii??? Poate ca nu stii exact care sunt efectele fumatului?!? Sunt oameni care renunta si fara sa aiba copii, fara sa duca o sarcina sau sa alapteze!
Roxie
Postat: Monday, July 30, 2012 11:30 AM

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
ioana.acasandrei wrote:
Nu vreau sa incurajez pe nimeni sa fumeze nu numai in timpul sarcinii ci chiar in general,insa acum sunt la a doua sarcina si am fumat si la prima,si acum cam un pachet la zi si nu vreau sa stiti cat am incercat sa renunt,cate sentimente de vinovatie si cat stres am avut si am din cauza acestui viciu,in fine am un baietel de 4 anisori care e perfect sanatos(o spun in cunostinta de cauza)si extrem de inteligent,spre deosebire de ceilalti copii de varsta lui(apropo de cei care spun ca bebelusii sunt mai inceti la minte sau au o greutate mai mica la nastere)daca fumezi pe timpul sarcinii.Baietelul meu a avut 3.450,si 58cm.verisoara mea nu a fumat niciodata si nici sotul ei si au un copil asmatic.prietena mea cea mai buna la fel si pot sa va dau mai multe exemple.intradevar manoxidul de carbon si nicotina nu pot aduce nimic bun,dar cele care nu reusesc sa se lase sa se roage la dumnezeu sa fie bn si sanatosi bebelusii.inca ceva si inchei:mama si tatal meu au fost fumatori inraiti si am crescut cu fum de tigara in loc de aer,si multumesc lui Dumnezeu nu am avut niciodata probleme cu plamanii.va pup si linistitiva ca va fi bn

Si asta e motiv de lauda?fool
bereea
Postat: Tuesday, July 31, 2012 11:23 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22492
Nu mai zic nimicbanghead De unde esti asa sigura ca pe timp lung copilul tau nu va avea de suferit?
iasmina_ioana
Postat: Tuesday, July 31, 2012 12:09 PM

Intrat: 3/1/2011
Postari: 805
Locatia: Husi
ioana.acasandrei wrote:

Din atitudinea ta deduc ca esti mandra de asta. Te-ai gandit vreodata cum era sa pateasca copilul ceva?
t-mihaela
Postat: Tuesday, July 31, 2012 5:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5124
Ioana acasandrei, tu din pacate esti in lumea tafool
giulia_mamik
Postat: Tuesday, July 31, 2012 8:52 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Ioana.acasandrei vrei sa faci reclama la vreun brand de tigari sau esti vreo minora scapata la tastatura?oare
praslea_cel_voinic
Postat: Wednesday, August 1, 2012 3:25 AM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2339
Locatia: Far, far away...
ioana.acasandrei wrote:

Mai vorbim peste 30-40 ani...am vazut atatea cazuri de cancer la plamani la varste de 80 ani de nu mi-a venit sa cred...la persoane care au renunat la fumat de 30 ani, dar care au fumat cerva nai buni...bunicul meu (Dumnezeu sa il ierte) a murit cu astm si COPD de la fumat...Deci: rezultatul nu se vede acum, nu se vede in primii ani, dar se vede mai tarziu si e groaznic! Nu sunt si nu am fost pro fumat niciodata! E un rau care nu este necesar!
diana-andreea
Postat: Wednesday, August 1, 2012 9:07 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
adevarat ai zis!!!!!bravo!!!!
Tzepii
Postat: Thursday, June 6, 2013 2:25 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1812
Locatia: Romania-Bucuresti
Daca mai era nevoie de vreo dovada :

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed