Fumatul in timpul sarcinii

Options Fumatul in timpul sarcinii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Postat: Thursday, May 11, 2006 4:17 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
mihaela75 wrote:
Si eu sunt impotriva fumatului iar cand e vorba de sarcina nu exista " nu pot" ci " nu vreau".Am fumat si eu de la 15 ani ,m-am lasat la prima sarcina si apoi m-am reapucat .M-am lasat si la a doua dar nu ma mai pot apuca ca mi-e rusine de Kaze, el,fumator inrait,s-a lasat pt bebe.Sunt convinsa ca fumatul dauneaza fatului ,fie ca vezi imediat la nastere fie ca vezi mai tarziu.uff

Subscriu ras si eu m-am lasat de ele, chiar daca cateodata as pipai una sic , ma abtin pentru ca stiu ca daca o pun iarasi in gura nu o sa mai scap de ea nu !

Tatal meu nici acum nu ma crede ca m-am lasat de fumat...asa de mult tutunam inainte de sarcina banghead !
mihaela75
Postat: Thursday, May 11, 2006 4:43 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
taki wrote:

Tatal meu nici acum nu ma crede ca m-am lasat de fumat...asa de mult tutunam inainte de sarcina banghead !

Taica-meu n-a stiut niciodata ca am fumatrasiar eu le pipam la greu din liceu.Ce-o fi zis...ce fata cuminte are tata hohot
oana_nicole
Postat: Thursday, May 11, 2006 5:05 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Eu am reusit sa ma las de fumat cand eram insarcinata cam in 12 saptamani. Cu greu, dar am reusit. As fi vrut sa imi fie rau de la cafea sau de la tigari, dar n-am avut nici o sansa. Asa ca am pus-o la incercare pe dumneaei ambitia si mi-a iesit. Pot sa spun cu mana pe inima ca nu am tras nici macar un fum de tigara din ziua cand am renuntat la fumat (in iunie 2005) pana prin luna februarie, anul acesta, cand m-am reapucat. uff Insa, dupa atatea luni fara tigara, tot nu-mi trecuse "dorul" de ele. Am avut si eu o gramada de pitici pe creier, ma intrebat tot timpul daca bebe va fi sanatos fiindca eu am fumat pana in luna a treia, practic cele mai importante luni din formarea sa... plans Acum, ce sa spun, intr-adevar am nascut prematur... Dar totusi, nu cred ca asta ar fi cauza. In plus, Ruxandra a avut la nastere, la 35 saptamani si 3 zile, 2500 g, o greutate buna pentru stadiul respectiv al sarcinii. In maternitate, cel putin, am ramas socata. Erau destule proaspete mamici care mai ieseu din cand in cand afara la o tigara. Si bebeii lor se nascusera la termen, perfect sanatosi. Cred ca, pana la urma, tine de organismul fiecarei femei. Dar, la urmatorul bebe, sunt si eu hotarata sa renunt la fumat cu cel putin cateva luni inainte de a-l concepe. E mult mai bine asa, chiar si pentru simpla liniste sufleteasca.
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, May 11, 2006 8:38 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
oana_nicole wrote:
Pot sa spun cu mana pe inima ca nu am tras nici macar un fum de tigara din ziua cand am renuntat la fumat (in iunie 2005) pana prin luna februarie, anul acesta, cand m-am reapucat. uff Insa, dupa atatea luni fara tigara, tot nu-mi trecuse "dorul" de ele.

ca si tine Oana, nici eu nu am pus in gura tigara de cand m-am lasat de fumat adica mai 2005! asta pana acum o saptamana... insa nu pot spune ca imi e asa de dor de ele... am momente cand mi-as dori o tigara si o cafea tare si buna...
crista
Postat: Monday, February 26, 2007 2:41 PM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
eu din prima luna nu am mai fumat...si asta dupa 9 ani de tutun pale
acum as mai putea sa pufai cate una, dar si eu ca taki, daca ma apus de ele...nu mai scap si adevarul e ca ma simt mult mai bine. deci nono nu nono tigari
ana-gabriela
Postat: Wednesday, August 5, 2009 12:56 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
puker eu am fumat pana in a 6 a saptamana pana am aflat leam lasat dintro data.am incercat una pe la 10 saptamani de nervi dar mai bn nu fumam ca am stat toata ziua la buda vomam acum nu le sufar nici fumul
bulinutza
Postat: Wednesday, August 5, 2009 3:32 PM

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
ana-gabriela wrote:
puker eu am fumat pana in a 6 a saptamana pana am aflat leam lasat dintro data.am incercat una pe la 10 saptamani de nervi dar mai bn nu fumam ca am stat toata ziua la buda vomam acum nu le sufar nici fumul

No comment! closedtopic closedtopic closedtopic closedtopic closedtopic
bereea
Postat: Sunday, September 6, 2009 3:46 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22498
nu concep fumatul in orice conditii,nicidecum in sarcina .si nu am permis sa se fumeze in preajma mea.
Anelise
Postat: Monday, June 6, 2011 2:30 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17336
Locatia: Ro
Mihaela99 wrote:
Buna ziua,

Sunt gravida in 3 luni si sunt fumatoare de 10 ani de zile. As dori sa va intreb pe voi ce experiente aveti cu fumatul in timpul sarcinii. e ok sa fumezi tigari normale? cineva mi`a recomandat tigarea electronica, dar insa nu stiu nimic despre ea. nu stiu ce sa fac. sunt constienta k nu e bine sa fumez in timpul sarcinii, dar nu pot sa ma las. ce imi recomandati???
bereea
Postat: Monday, June 6, 2011 2:36 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22498
Ce iti recomand? un pic de vointa si multa dragoste pentru copilul care creste in tine
Mihaela99
Postat: Monday, June 6, 2011 2:48 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Multumesc pentru informatii, insa eu as dori sa stiu mai multe informatii despre tigareta electronica.
ingerash
Postat: Monday, June 6, 2011 2:48 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Sunt impotriva fumatului,in timpul sarcinii si in perioada de alaptare.Cunosc pe cineva care a fumat pe toata perioada sarcinii,inca mergea si pe strada cu tigara in mana...a nascut un copil cu probleme la inima si trage mult cu eluff
aurishta
Postat: Monday, June 6, 2011 4:00 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Am auzit ca tigareta electronica nu este nociva te-ar putea ajuta sa renunti la acest obicei, daunator pentru tine si pentru bebelus. Cred ca ar fi bine sa discuti acest aspect cu medicul care-ti supravegheaza sarcina. Nu in ultimul rand, gandeste-te la asta: nu fiecare copil nascut din mama fumatoare are probleme de sanatate, dar nu putini au! Esti gata sa-ti asumi acest risc, de a creste un copil bolnav, de a-i privi suferinta stiind ca ai contribuit la ea? Repet, nu e obligatoriu sa se imbolnaveasca, dar iti asumi riscul? Stiu ca e greu sa renunti la tigari, dar fa-o, pentru tine si pentru bb!hearts
shirel
Postat: Monday, June 6, 2011 4:43 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11713
Locatia: israel
Mihaela99 wrote:
Multumesc pentru informatii, insa eu as dori sa stiu mai multe informatii despre tigareta electronica.

Draga mea ce sfaturi pot sa-ti dau eu fiind fumatoare sic ?! sic Totusi este bine sa te abtii primele 4 luni pana se dezvolta copilul,eu nu recomand la nimeni ceea ce am facut eu fiindca eu am fumat in toate sarciniile mele asa cum ma cunoasteti pe mine imi cunosc perfect defectele mele iar unul dintre ele este chiar ca sunt fumatoare ,nu fumez mult doar mazim 5 tigari pe zi dar ce mai conteaza asta. plans
Mie doctorul meu mi-a spus daca iti este pofta si simti ca iti este pofta de o tigara mai bine i-a un fum ,iti faci pofta dar nu esti nervoasa sau pofticioasa fiindca faci mult mai rau bebelusului si tie binenteles ca este cel mai bine sa nu fumezi dar daca nu poti nu poti!
Tigara eloctronica nu te ajuta cu nimic fiindca nu este tigara adevarata si pana la urma le fumezi pe amandoua fiindca se simpte diferentza si corpul simpte asta spre marea nostra dezamagire.
Inca ceva copii i-am nascut sanatosi pthiu,pthiu si prin nasteri normale dar riscul exista binenteles.
delfinasa
Postat: Monday, June 6, 2011 5:18 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
O sa fiu dura, dar imi asum asta pentru ca e vorba de o viata ce depinde in totalitate de tine 9 luni...dupa asta poti sa faci ce vrei; poti sa fumezi si 5 pachete/zi, numai sa nu fie in preajma copilului. Orice substitut al tigarii normale (guma antitabac, tigara electronica, patch) nu va functiona in veci fara vointa ta de fier. Trebuie sa gasesti in tine puterea de a spune de fiecare data NU tentatiei, macar astea 9 luni....m-as desprinde de vizitele la prietenii care fumeaza sau i-as ruga sa nu fumeze cand sunt acolo, nu as iesi la terase unde toata lumea fumeaza, mai bine ma duc intr-un parc si ma plimb cu sucu-n mana...mi-as face un plan zilnic care sa acopere cu activitati fiecare minut, sa nu cumva sa am vreo portita in care sa-mi zboare gandul la fumat, m-as lasa de cafea sau alte tabieturi care merg mana-n mana si as citi cat pot de mult despre ce inseamna sa cresti un copil in tine. Daca sotul si/sau cineva cu care locuiesc in casa fumeaza, le-as cere sa se lase si ei pentru copil.
Daca alte femei care au fumat in sarcina au avut norocul sa nasca copii sanatosi, nu te poti baza ca si tu vei avea la fel...numai ele stiu prin ce stres au trecut pana au nascut...nimeni nu-ti garanteaza ca daca nu fumezi si nu bei sau ai alte vicii vei naste un copil perfect sanatos...sunt mamici cu stil de viata foarte sanatos, fara nici un viciu si au nascut copii grav bolnavi...Doamne fereste, dar puneti tot timpul intrebarea: de ce sa contribui constient tu ca mama la un asa imens risc? De ce sa traiesti cu frica sa nu cumva copilul sa pateasca ceva? Stiu ca nimeni nu-si doreste sa se intample ceva rau cu copilul lui si il iubeste mai mult ca orice altceva pe pamantul asta, dar atat cat depinde de noi, putem sa facem un efort un timp...cand nu depinde de noi uff...
Succes in retezarea acestui viciu macar pe perioada sarcinii!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed