Frica de dentist

Options Frica de dentist
Subiectul anterior · Subiectul urmator
petronela_gav
Postat: Thursday, December 2, 2010 9:54 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/5/2009
Postari: 1537
Locatia: Piatra Neamt
nu stiam de topicul asta ca va povesteam de frica mea de dentist, am lasat niste maselute pana nu a mai ramas nimic din ele. plans
insa mi-a trecut si frica si tot, cand am vazut ca mi-a scos nervul fara sa ma doara, nici cand a folosit freza nu a ajuns incat sa sar de pe scaun. asta a fost la 2 vizite, la urmatoarea am avut o extractie, cu anestezie serioasa, m-am "marait" eu la injectie, dar a rezistat doctorul hohot , insa dupa o luna si ceva a inceput o durere de ziceai ca imi creste alta, sau ca nu m-a scos nimic maseluta la radiografie arata de parca nu mi-ar fi scos maseluta ( asa am vazut eu) el spune ca a mai ramas o radacina, si alta anestezie, alta "distractie", alta durere.
acum insa ma dor toti dintii din partea stanga, nu foarte tare, dar e o durere sacaitoare nervi
alexandrabogdan
Postat: Thursday, December 2, 2010 5:21 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
si mie mi-e teama de dentist dar nu din cauza durerii ci din cauza ca mi se face greatza de la aspiratorul de saliva
mikaela
Postat: Thursday, December 2, 2010 6:12 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Mi-a fost teama cand eram copil, acum insa daca trebuie sa ma duc la dentist, imi fac curaj si ma duc. Trag putin acum ca sa am pe viitor ras
Am fost aici la dentist...phiuu!! Nici nu se compara cu ce cabinete sunt in Romania sau cel putin cu cele la care am fost eu. Si faza e ca-mi era teama sa ma duc aici la dentist...Au si TV la care sa te uiti cand iti lucreaza ca sa-ti distraga atentia, nu stiu cum sa te mai acomodeze ca sa-ti fie mai bine. Eu fusesem acasa in concediu si m-am dus la stomatologul meu in Ro, la o saptamana dupa ce m-am intors mi-au picat jumate din plombele puse in Romania. Acum am plombe puse aici de cativa ani si sunt ca si noi. Lucru de calitate si cu migala, mi-a placut foarte mult! In Romania am avut parte numai de experiente neplacute si cheltuieli uriase, plus ciocolatile, florile, vinul, etc....toate "atentiile". Aici am fost, am platit partea mea, restul plateste firma de asigurari si gata, fara ciubucuri, fara "saru-mana".
Tehnologie avansata, curatenie, tot ce-ti doresti...parca nici durerea nu e la fel ras
consuella_baiaz
Postat: Friday, December 3, 2010 1:02 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cred si eu ca in SUA e altceva, e diferenta f mare intre cele 2 tari in toate aspectele nu doar la dentist.Ti-a facut cu laser sau cu abraziune de aier cumva?
Unde am fost eu e tot cu TV in cabinet, eu mi-am facut cu laser si e super, dar sunt putine in Ro cu laser. Pretul e destul de mare raportat la salariu romanilor dar confortul e maxim. Prefer sa strang bani sa ma duc tot acolo decat sa merg undeva unde sa imi distruga dintii si sa imi zdrangane creeri de la freza.
mikaela
Postat: Friday, December 3, 2010 4:00 PM

Nu mi-a facut cu laser, ci cu metode traditionale. Am apreciat foarte mult faptul ca dentistul a facut treaba de calitate. Sunt multe aspecte aici care sunt mai aiurea decat in Romania, dar asta e alta poveste.
Imi amintesc in Romania de dentisti care mi-au stricat dantura in loc sa mi-o faca, mi-au pus plombe metalice care aratau hidos ori de cate ori deschideam gura si profitau de fiecare data de buzunarul clientilor. Poate asa era pe timpurile alea si acum s-au mai modernizat si ei...nah, personal, am avut experiente neplacute la dentisti, din copilarie si pana la maturitate.
delfinasa
Postat: Friday, December 3, 2010 7:54 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Noi avem asigurare dentara, dar facem doar urgentele si cleaningurile bianuale. Asa cum a scris Mikaela sunt conditii excelente, doar ca puneti de 10 ori preturile din Romania pentru asta alcool. Eu mi-am facut o obturare de canal aici, operatie ce-a durat cateva ore (in ro in 1/2h n-a avut ce sa facascratch) si a costat 900$ cyclops (am platit vreo 100 si ceva copay). Coronita de portelan era 1000$, asig acoperea 50%, asa ca am lasat-o pe cand am fost in tara, unde-am pus-o cu 160$ (100 euro). Nu avem ce reprosa la lucrarile facute aici, impecabile, durabile, dar costul e exagerat.
Cand mergem in Ro ma programez la doctora mea si imi fac aceleasi lucrari mult mai ieftine si au rezistat foarte bine. Dentistii de aici care ma vad sunt multumiti de ce mi-a facut dentista mea in Ro. acum 2 ani si imi fac xrays si examen la fiecare vizita ca sa se convinga ca n-am carii sub/pe langa plombe.
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, December 3, 2010 8:54 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
consuella_baiaz wrote:
Cred si eu ca in SUA e altceva, e diferenta f mare intre cele 2 tari in toate aspectele nu doar la dentist.Ti-a facut cu laser sau cu abraziune de aier cumva?
Unde am fost eu e tot cu TV in cabinet, eu mi-am facut cu laser si e super, dar sunt putine in Ro cu laser. Pretul e destul de mare raportat la salariu romanilor dar confortul e maxim. Prefer sa strang bani sa ma duc tot acolo decat sa merg undeva unde sa imi distruga dintii si sa imi zdrangane creeri de la freza.

Sunt si eu curioasa...ce ti-a facut cu laser? angel
Last edit: acum m-am uitat in urma si am vaz ce ai scris...Si spuneai ca e mare diferenta intre cele 2 tari? ras Chiar si aici poti numara pe degete cabinetele care folosesc tehnologia asta....
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, December 3, 2010 9:04 PM

mikaela wrote:
Nu mi-a facut cu laser, ci cu metode traditionale. Am apreciat foarte mult faptul ca dentistul a facut treaba de calitate. Sunt multe aspecte aici care sunt mai aiurea decat in Romania, dar asta e alta poveste.
Imi amintesc in Romania de dentisti care mi-au stricat dantura in loc sa mi-o faca, mi-au pus plombe metalice care aratau hidos ori de cate ori deschideam gura si profitau de fiecare data de buzunarul clientilor. Poate asa era pe timpurile alea si acum s-au mai modernizat si ei...nah, personal, am avut experiente neplacute la dentisti, din copilarie si pana la maturitate.

Sa nu mi-o iei ca o critica, dar sa stii ca acele plombe metalice daca sunt puse corespunzator, sunt cateodata obtiunea cea mai buna, mai ales cand este vorba de partile nu chiar atat de vizibile, asa cum ar fi molarii...daca vrei detalii ti le pot furniza...pupici Nu contest faptul ca au aparut si inca apar diverse tipuri de materiale care sa fie superioare celor anterioare...In mod clar, obturatia de amalgam de Ag este inca o solutie si va mai fi peste tot in lume...pupici computerlove
Delfinasacomputerlove sunt multe de discutat...oricum, aici liability este la ordinea zilei...pe cand in Ro...pupici
clalina
Postat: Saturday, December 4, 2010 1:38 AM

Intrat: 10/25/2010
Postari: 1585
Locatia: italia
eu imi fac dantura in tara doar ca imi este frica sa nu iau vreun virus de hepatita am auzit multe cazuri care au luat hrepatita B si C de la dentistuff uff uff
mikaela
Postat: Saturday, December 4, 2010 5:29 AM

Oh Praslea, nicidecum nu consider a fi critica...Ai spus bine "daca sunt puse corespunzator". Poate este o optiune sa ai plombe metalice dar daca exista alte optiuni mai bune si mai estetice, de ce sa nu recurgem la ele? Sau cel putin sa fii intrebat ce preferi, nu sa ia altcineva decizii in locul tau...
Eu am vorbit doar din experienta proprie si nu contest faptul ca sunt dentisti excelenti si in Romania, doar ca am fost eu mai ghinionista si nu i-am intalnit. maseluta Nu mi-as mai face dantura niciodata in Romania din placere acum cand am vazut alte conditii. Acum deschid gura si nici nu zici ca am avut vreodata probleme, toate coroanele dentare si plombele sunt albe si placute la vedere (fara diferente de culoare) si la gust (fara a avea gust de metal dimineata sau la atingere cu diverse bauturi).
O batranica draga din tara avea coroane metalice si-mi amintesc cum se chinuia saraca sa manance/muste anumite mancaruri, pentru ca-i alunecau bucatile de carne si altele pe metalul ala, si i se raneau gingiile tot timpul.maseluta
Praslea, nu stiu in ce tara esti si in ce domeniu lucrezi, sunt convinsa ca daca esti stomatolog sau tehnician dentar ai avea mult mai multe cunostinte in domeniu. Cat despre cabinetele cu laser si nu numai, parerea personala mi-o mentin, exista diferenta intre USA si Romania si ca accesibilitate, calitate, tehnologie si respect fata de pacient dar si ca mesaj general transmis populatiei (aveti grija de dintii vostri, spalati-i si faceti vizite la stomatolog!!!), USA fiind mult superioara Romaniei.
Fac o mica mentiune...exceptii exista oriunde dar exceptia intareste regula ras

Delfinasa, cred ca preturile difera de la asigurare la asigurare, iar unele asigurari difera de la stat la stat, eu nu am avut cea mai "buna" asigurare si cu toate astea tot nu am platit atat de mult copayment iar rata lunara a fost de maxim 20 dolari. Mi-au curatat si reparat tot ce au gresit dentistii de acasa, mi-au schimbat plombe si coroane, mi-au facut radiografii, detartraj si astea toate in doar 4 -5 sedinte putin mai lungi, dar nu am stat niciodata sa astept pe salon ore intregi pana sa intru in cabinet sau sa aud pacienti tipand in cabinet alcool . Totul m-a costat intre 400-500$... Sa mai zic ca in Ro am platit 200 de euro, fara "atentii", pentru ceva de proasta calitate??!! ...banghead
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, December 4, 2010 3:20 PM

Mikaelapupici facand parte din generatia oarecum noua din domeniu, ma gandesc la prezent si viitor....cum a fost asa a fost, nu contest ca si acum se practica aceleasi metode in Ro si mai ales din motive economice (mai ales ale pacientului)...La ce ma refeream cand vorbeam de comparatie era vis-a-vis de: romanul se plange ca nu are bani dar are ultima generatie de BMW in curte....pe cand aici (sunt la nord de voi), nu conteaza metodele atat timp cat se obtine acelasi rezultat...pupici Personal am fost in Ro si mi-am schimbat o obturatie pusa aici....computerlove
Si despre batranica...nu era de vina metalul ci calitatea lucrarii...hainoroc
Un week-end placut pupici
t-mihaela
Postat: Saturday, December 4, 2010 4:37 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5131
Si mie mi-e frica de dentist ca n-am cu ce sa-l platesc hohot
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, December 4, 2010 6:09 PM

t-mihaela wrote:
Si mie mi-e frica de dentist ca n-am cu ce sa-l platesc hohot

Miha hohot hohot hohot iloveyou pupici
Scuze de off topic sorry
delfinasa
Postat: Monday, December 6, 2010 6:42 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Se mai folosesc si acum in US plombele/coronitele metalice. Baietelul unei prietene a avut o carie mare la o masea si singura solutie a fost obturarea de canal si coronita. Am ramas putin mirata cand l-am vazut pe copil cu metalul in gura, nu credeam ca se mai foloseste. Karinei i-am pus plombe anul trecut si au fost toate albe. Nu m-a intrebat nimeni daca vrem metalice, dar nici nu intrau in discutie chiar daca mi se cerea parerea. Am intrebat-o pe maica-sa mai multe detalii si mi-a zis ca ai posibilitatea sa discuti de pret si materiale si ca punandu-i coronita metalica a fost mai ieftin decat de portelan cyclops! Deci daca nu ai bani, se gasesc si materiale un pic mai ieftine, platesti si in rate 1-2-3 ani, uneori au si rate fara dobanda. Nu stiu ce dentist din Ro ar accepta asemenea plati esalonate pe atata timp, ca mai toti sunt sa ia banul repede.
Nici o padure nu e fara uscaturi...exista esecuri si pe-aici, cu toate ca legislatia e destul de severa...un prieten american se vaita ca a cheltuit vreo 5000$ cu o singura masea in decurs de cativa ani, deci se poate sa dai peste un doctor care greseste ceva si apoi el sau altii se chinuie sa repare -pe costuol tau, din pacate-...aici nici nu ar fi acceptabil asa ceva, avand in vedere cu ce tehnologie si materiale lucreaza, ce salarii babane au si ce costuri la servicii iti bagamaseluta maseluta maseluta.
zuzyrozy
Postat: Monday, December 13, 2010 6:17 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
AdrianaC wrote:
Cine a mers la dentist si nu i-a fost frica?

Eu una sunt moarta de frica atunci cand vine vorba de dentist.
Ce poti face pentru a scapa de aceasta frica?

credema si eu sunt moarta de frica cand aud de dentist am fost la dentist si mia curatat dintii de masele negre si a facut cu albinuta si m-am speriat tare :018: :018: chitara chitara
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed