Frica de dentist

Options Frica de dentist
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Tuesday, August 28, 2007 7:24 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Offf...am vazut! Ce sa fac?! Pariu ca si data viitoare voi face la fel Thumb down
AdrianaC
Postat: Wednesday, August 29, 2007 5:15 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Kiki wrote:
M-am descurcat, cum m-am descurcat (adica cu 2 anestezii rambo ) si am rezolvat o masea si inca 90% din a doua. Distractia de azi 2.300.000 nervi Dar macar nu m-a durut si nu ma doare nici acum cand a trecut anestezia firstprize

Mami, dar ce ti-a facut in banii astia? Nu e cam multisor?
AdrianaC
Postat: Wednesday, August 29, 2007 5:17 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
crys wrote:
Saptamana trecuta am fost cu Robert la dentist, are o maseluta cariata si trebuie scoasa. S-a speriat asa de tare ca nu a stat sa i-o scoata. Doctorul mi-a spus sa-l duc saptamana asta, dar el nu e pregatit nici acum. Sunt sigura ca o sa faca la fel. Nu stiu cum sa-l conving sa stea. Sincer nici eu nu am prea mult curaj.

Buna Crys ! Cati anisori are Robert?

Este foarte important ca primul contact cu medicul stomatolog sa nu se lase cu umblat pe la dintisori. Trebuie dus intai sa vada despre ce e vorba, sa se imprieteneasca si cu aparatura, si cu scaunul si mai ales cu medicul, sa inteleaga ca trebuie sa stea cuminte si mai ales sa gasesti de preferinta un medic specializat pentru copii (pedodont).
Kiki
Postat: Wednesday, August 29, 2007 7:58 PM

AdrianaC wrote:

Mami, dar ce ti-a facut in banii astia? Nu e cam multisor?

E cam multisor, dar lucreaza foarte bine (a facut specializari la clinici din strainatate, are o mana super usoara si ce mi-a lucrat acum 2 ani e super ok).
Pai a rezolvat o masea (curatat + plombat - 800.000), 2 anestezii taxate (300.000), 800.000 numai detartrajul si o masea curatata si pansata (ca sa vedem daca e obligatoriu sa scoatem nervul - de vreme ce nu m-a durut cand s-a dus anestezia, e ok, va pune plomba si am terminat).
crys
Postat: Thursday, August 30, 2007 8:16 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Buna Adriana.Robert are 7 ani si 8 luni,l-am dus la stomatolog fiindca il durea .Dupa doua zile de dureri si plansete .Nu ar fi mers nici atunci.Greseala mea a fost ca l-am dus la un cabinet de stat,asta dupa ce am umblat pe la nu stiu cate cabinete particulare care nu primeau pacienti decat numai cu programare. La el era o urgenta.Acum nu il mai doare nimic de frica sa nu il duc la doctor.
Kiki
Postat: Thursday, August 30, 2007 8:25 AM

crys wrote:
Buna Adriana.Robert are 7 ani si 8 luni,l-am dus la stomatolog fiindca il durea .Dupa doua zile de dureri si plansete .Nu ar fi mers nici atunci.Greseala mea a fost ca l-am dus la un cabinet de stat,asta dupa ce am umblat pe la nu stiu cate cabinete particulare care nu primeau pacienti decat numai cu programare. La el era o urgenta.Acum nu il mai doare nimic de frica sa nu il duc la doctor.

Pai si la cabinetele private se poate face programare urgenta. Iti spun sigur ca si eu am facut la fel, si doar sunt adult. Se va putea si pt el, ca e copil.
sousourel
Postat: Sunday, September 9, 2007 4:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Kiki, felicitari pt initiativaras

De mai bine de o jumatate de an tot aman mersul la dentist. Trebuie sa inlocuiesc 2 tratamente si mi-ar placea si un detartraj....daaaaar...am multe, multe pretexte sa nuuff
Kiki
Postat: Sunday, September 9, 2007 7:17 PM

sousourel wrote:
Kiki, felicitari pt initiativaras
...

Multam! Succes si tie! pupici
Alyna
Postat: Monday, September 10, 2007 8:43 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Mie nu mi-e frica de dentist.....mi-e GROAZAsic Am 4 masele cariate,care asteapta tratate,dar nu am reusit sa-mi fac curaj inca.Pe mine sa ma duci oriunde in spital,ca nu am nici o retinere....dar cu stomatologul e o alta poveste.
Kiki
Postat: Monday, September 10, 2007 12:13 PM

Alyna wrote:
Mie nu mi-e frica de dentist.....mi-e GROAZAsic Am 4 masele cariate,care asteapta tratate,dar nu am reusit sa-mi fac curaj inca.Pe mine sa ma duci oriunde in spital,ca nu am nici o retinere....dar cu stomatologul e o alta poveste.

Ei, stii cum e daca te duci mai incolo...carie mare si durere pe masura...mergi acum, ca eu mai am putin si ma bat singura ca nu am fost la timp.
MNiko
Postat: Monday, September 10, 2007 12:18 PM

Cris, n-ai terminat cu dentistul?
Kiki
Postat: Monday, September 10, 2007 12:29 PM

MNiko wrote:
Cris, n-ai terminat cu dentistul?

Nu, am luat o pauza doua saptamani ca e dentista plecata din tara. Luni revine si continuam. Mai am doua masele de rezolvat. Aici e partea cea mai grea, dar sper sa fie bine. ras
MNiko
Postat: Monday, September 10, 2007 12:30 PM

Kiki wrote:

Nu, am luat o pauza doua saptamani ca e dentista plecata din tara. Luni revine si continuam. Mai am doua masele de rezolvat. Aici e partea cea mai grea, dar sper sa fie bine. ras

Hai ca o sa fie bine. Iti tinem pumnii ca sa-ti treaca frica.Pupici.
Kiki
Postat: Monday, September 10, 2007 12:40 PM

Multam, MNiko. Asa frica nu imi mai e, caci lucreaza foarte bine dentista...de durut nici vorba...sunt doar idei in capul meu fool fool
consuella_baiaz
Postat: Thursday, December 2, 2010 9:27 AM

Buna fetelor. Sunt noua pe acest forum, m-am inregistrat pentru voi. Eu sunt moarta de frica la dentist, la freza numai cand o aud incep sa tremur instant si imi lucreaza f greu din cauza mea (cu batzaiala).Nu de durere mi-e cel mai frica pt ca oricum te anesteziaza zdravan, ci dupa cum stiti si voi...freza.
Ieri am scapat de frica. Am fost la laser dentar de tip Waterlase. Exista si mai ieftin, eu m-am dus la o clinica din centru scumpa, dar doctora e licentiata in laser si din cz asta am ales-o pe dansa. Nu ii dau nume, nu fac reclama. Exista in Bucuresti mai multe cabinete cu laser dentar pentru curatat carii: mai mici, mai mari langa nerv sau nu ,de toate felurile. Tot ce simti pe dinte e un jet de apa la temp. camerei aruncat din aparat cu intensitate mica. Nu mi-a pus anestezie de loc, era caria aproape de nerv. Nu am simtit decat un jet de apa pe dinte. Sunetul e ca la aparatul popcorn, un pacanit f discret . Apa elecrizata iti atinge caria si iti ia numai caria, daca atinge dinte sanatos il lasa intact, in plus sterilizeaza in profunzime.
Nici acum nu mi-am revenit din vis: nu imi vine sa cred ca se poate, apa sa iti ia caria. E fantastic. Mai exista si varianta Carisolv. Nu am incercat-o inca. Am vorbit pentru programare la o clinica tot in Bucuresti, mi-a zis ca e un gel cu acizi care il pune pe carie, la fel lasa intacta zona tare a dintelui ca si laserul, si iti inmoaie doar zona moale adica caria. Am ales laserul pentru ca la Carisolv a zis ca alterneaza si cu freza daca nu reuseste sa topeasca caria complet si nu am vrut freza de loc. Sper sa va foloseasca experienta mea. Va doresc sanatate si dinti frumosi.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed