Frica de dentist

Options Frica de dentist
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, June 30, 2006 11:21 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17546
Locatia: Bucuresti
Cine a mers la dentist si nu i-a fost frica?

Eu una sunt moarta de frica atunci cand vine vorba de dentist.
Ce poti face pentru a scapa de aceasta frica?
alinutza
Postat: Friday, June 30, 2006 11:58 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/4/2006
Postari: 448
Locatia: Timisoara
Eu suport orice alta durere, dar cind vine vorba de dureri de dinti imi vine sa ma urc pe pereti.Asa ca mai bine freza si clestele la nenea doctorul, decit falcile umflate....
Chestia este ca nu prea mai imi este frica de dentist, caci ultimul la care am fost a lucrat foarte usor si cu calmante, adica injectii cu adrenalina si xilina.Cel mai tare ma doare insa ca trebuie sa merg in curind la dentist si ma va cam stoarce de banuti......plans Poate gasesc unul care lucreaza pe datorie ras
Kiki
Postat: Friday, June 30, 2006 12:04 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu sunt lesinata de frica atunci cand vine vorba de mers la dentist. Nu am mers niciodata de bunavoie, ci numai pentru ca a trebuit sau durea.
Numai ca am nimerit o doctora super de treaba, careia i-am explicat ca daca nu vrea sa mor acolo la ea pe scaun, ar face bine sa ma ia usor. Si m-a luat usor. Mi-a explicat fiecare instrument, pe masura ce lucra cu ele, m-a timut asistenta de mana si intelegerea era ca daca ma doare sau nu mai suport sa stau cu gura deschisa sau mi-e sete sau na! nu mai pot sta sa ii fac semn cu mana. Intentia mea a fost sa ii imping mana cand nu mai puteam, dar mi-a explicat ca ma poate raniin cazul in care fac treaba asta.
asa ca de cate ori am mers la ea, a fost foarte bine, dar tot timpul e nevoie iar de perioada de acomodare, ca bineinteles mi-e frica din nou uff desi stiu ce bine si usor lucreaza ea. ras
Roxanel
Postat: Friday, June 30, 2006 12:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Si mie mi-a fost frica de dentist. Dar mi-a trecut.yes Mi-am pus problema ca prefer sa merg la dentist decat fara dinti in gura sau cu carii. Si sincera sa fiu cu aparatele pe care le au astazi nu te doare chiar deloc. Ba chiar imi place mirosul de dentist.ras
kali
Postat: Friday, June 30, 2006 12:48 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14239
Sincer mie nu mi-e frica si nici nu mi-a fost vreodata... si doar am frecventat cabinetele stomatologice de mica.
In schimb sunt foarte comoda, trebuie sa-mi iau ''avant'' de nu stiu cate ori pana sa ajung sa-mi rezolv problema... ma enerveaza ca trebuie sa astept, chiar si cu programare.
Reteta impotriva fricii nu am, dar trebuie sa-o invingeti pentru ca o veti transmite si copiilor, care, zic eu, trebuie sa fie familiarizati de mici cu asta, chiar daca nu au probleme cu dintisorii (mai un detartraj, o periere profesionala... am inteles ca, mai nou, se fac nu stiu ce ''impachetari''- nu am retinut termenul- a dintisorilor, incepand cu 2 ani, pentru a-i feri de carii).
georgy_adinutza
Postat: Friday, June 30, 2006 12:59 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Mie imi este frica de mor !!! Merg la dentist decat in ultima faza .....dupa ce mi se umfla falca de nu stiu cate ori , dupa ce bag in mine la ampicilina de nu mai stiu de mine oare oare ......in rest nu ma duc ....DE FRICA !plans plans plans
AdrianaC
Postat: Friday, June 30, 2006 1:18 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17546
Eu azi am mers din nou, si desi nu mi-a mai facut anestezie, am rezistat eroic. Mai ziceam eu cate un "aaaa" si ma lasa, clateam gura, dupa care o lua de la capat, dar azi mi-a pus 2 plombe si am supravietuit.

Mai am inca 2 plombe de pus si una de inlocuit si gata cu dintisorii mei pentru o vreme. O sa ma duc acum, pana nu imi pierd curajul, ca am vazut ca lucreaza usor, si chiar suportabil, si pare si miloasa. Stie ca sunt lesinata de frica si ma ia cu usurelul uff
georgy_adinutza
Postat: Friday, June 30, 2006 1:20 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
AdrianaC wrote:
Eu azi am mers din nou, si desi nu mi-a mai facut anestezie, am rezistat eroic. Mai ziceam eu cate un "aaaa" si ma lasa, clateam gura, dupa care o lua de la capat, dar azi mi-a pus 2 plombe si am supravietuit.

Mai am inca 2 plombe de pus si una de inlocuit si gata cu dintisorii mei pentru o vreme. O sa ma duc acum, pana nu imi pierd curajul, ca am vazut ca lucreaza usor, si chiar suportabil, si pare si miloasa. Stie ca sunt lesinata de frica si ma ia cu usurelul uff

bravo esti o curajoasa !!:801:
kali
Postat: Friday, June 30, 2006 1:29 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14239
AdrianaC wrote:

Bravo, eroino!
O solutie ar fi sa mergi de acum inainte din timp, inainte de a incepe sa doara pentru ca nu va mai fi asa neplacut.
Anaida
Postat: Friday, June 30, 2006 2:21 PM

Postari: 1855
In copilarie am suferit foarte mult din cauza durerilor de dinti (pt ca printii nu m-au dus la timp la dentist), motiv pt care mi-am infrant orice frica si m-am dus singura (prin liceu) si mi-am tratat tot ce se putea trata. Sa va spun ca prima oara mi s-a facut rau pe scaunul dentistului? si nu de frica, dar mirosul de arsenic, de os ars imi dadea o stare de lesin; dentistul mi-a facut lucrarea intinsa la orizontala (partea nasoala a fost ca simteam ca-mi vine rau si eu aveam gura blocata de pansamente si de ce-mi mai bagase doctorul in gura si nu puteam face nimic, doar ma albisem la fata...noroc ca eram cu o coega si ea stia ca mi se mai facuse rau intr-un cabinet medical la scoala, din acelasi motiv, mirosul, si i-a explicat ce mi se intampla). De atunci nu am mai avut nici o teama, nici chiar cand nu mi-a prins anestezia si mi-a scos o masea pe viu, de mai aveam putin si-l apucam pe doctor de gat!!!
Kiki
Postat: Sunday, July 9, 2006 8:44 PM

Se pare ca in curand trebuie sa ajung iar la dentist...si nu vreauuuuuuuu plans plans plans plans
Miri
Postat: Sunday, July 9, 2006 9:08 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Haide Kiki, nu te lasa !Inceputul poate parea mai greu decit ceea ce va urma...
dya
Postat: Sunday, July 9, 2006 9:10 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
angel Draga Kiki stai linistita ca nu esti singura care trebuie sa mearga la dentist si nu vreaaaa...banghead si eu sunt in aceeasi situatie dar am avut atitea probleme cu dantura incit imi este rau numai cind ma gindesc....
sic Oricum daca ma pricep la ceva acel ceva este sa incurajez pe altii ca eu sunt o fricoasa in ceea ce priveste DENTISTUL asa ca inarmeazate cu mult curaj si mergi ca este spre binele tau.pupici (iti place nu?)hohot hohot
mihaela75
Postat: Sunday, July 9, 2006 9:15 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Mi-a fost frica de dentist pana am ajuns aici.Nu stiu de ce in tara nu-mi facea niciodata anestezie,sfredelea in dinte de-mi sarea parul din cap si strangeam de scaun sa-l rup.Aici m-am dus tot asa cu frica si cand colo...sa nu-mi cred ochilor.Singurul discomfort a fost ca am tinut gura deschisa vreo ora si ma dureau falcilerasSi nici nu baga mainile in gura mea ci niste instrumente mici si totul se filma ras adica dr. vedea pe un monitor ce se intampla in gura mea.Deci eu am zis "adio frica de dentist"sic
Kiki
Postat: Sunday, July 9, 2006 9:16 PM

Multumesc de incurajari. pupici Nu stiu de ce sunt asa fricoasa, ca am mai mers la dentista asta si e buna ca painea calda. ma menajeaza, stie ca imi e frica....Oare de ce mi-e asa frica de durere? de medici, in general? uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed