Fluorizarea la copii si prevenirea cariilor!!!!

Options Fluorizarea la copii si prevenirea cariilor!!!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, October 10, 2008 8:18 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Am si eu o problema, si nu sunt sigura ca tine de fluor.
De cateva zile, pe incisivii centrali ai lui Tudor au aparut niste pete micute, albe. Am citit cate ceva pe net si am vazut ca e posibil sa apara astfel de pete ca urmare a supradozajului de fluor. Eu nu ii dau fluor, iar ca pasta de dinti folosim mereu Chicco. Acum o saptamana am terminat un tratament cu antibiotic: Cefaclor. Am inteles ca si antibioticele pot afecta sanatatea dintilor, dar nu prea am inteles in ce conditii.
Stie cineva care ar putea fi cauza aparitiei acestor pete si, mai ales, cum le fac sa dispara?
Cristy
Postat: Friday, October 10, 2008 8:34 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Si Shachar are pete albe, nici eu nu adminstrez cu fluor si pastram o igiena bucala destul de drasnica (fata nu consuma bomboane si nici un fel de suc) m-ar intersa de unde provin si daca sa ma alarmez angel ...
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, October 10, 2008 9:13 AM

Intre timp, am mai citit si am vazut ca pot fi cauzate de lipsa de calciu, si, in cazul asta, se vor caria in curand...uff uff uff
kali
Postat: Friday, October 10, 2008 9:20 AM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14305
Poate ar trebui sa mergeti la stomatolog pentru un sfat. Mie mi-a fost recomandat sa-i fac sigilare Alexiei, dar mai asteptam pentru ca fii-mea refuza cu incapatanare sa deschida gura cand i se impune. In felul asta cred sa se evita o multime de probleme, chiar daca sunt dinti de lapte.
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, October 10, 2008 9:21 AM

Asa e si Tudor! Nu deschide gura si nu vreau sa-l fortez! Of...
ina2u
Postat: Thursday, February 5, 2009 9:12 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Fluorizarea otravirea globala
Imaginati-va ca in apa care curge la robinetul dumneavoastra au fost introduse, in mod deliberat, substante nocive, care v-ar afecta integritatea fizica, actionand chiar si asupra capacitatii de rationare. Desi pare greu de crezut , exista probe care atesta ca acest lucru se intampla.Conform mai multor cercetatori si oameni de stiinta din omeniul sanatatii publice, adaugarea in apa a unei cantitati ,chiar si infime,de fluor, nu numai ca previne aparitia cariilor, dar duce si la imbolnavirea organismului.Mai mult decat atat , poate afecta si comportamentul individului.Pur si simplu ingrozitor!

La finele anului 2003, Guvernul Britanic a luat o masura care a afectat in mod direct consumul de apa fluorizata.S-a afirmat in mod public , ca nici un copil mai mic de cinci ani nu va avea probleme cu dantura. Pentru realizarea acestei promisiuni cu cativa ani inainte fusese iniitiata o campanie de fluorizare a apei in anumite puncte din RegatulUnit.

Din 2001, un grup de sustinatori ai acestei masuri , alcatuit in principal din medici stomatologi , acerut guvernului sa extinda aceasta campanie. Buletinul FMIpentru sanatatea dentara a copiilor arata ca doar 18% dintre districtele sanitare a fost indeplinita aceasta spromisiune. John Renshaw, presedintele Asociatiei Dentare Britanice, impreuna cu un grup denumit Alianta, alcatuit din 79 de medici stomatologi si voluntari pentru sanatatea copilului, sustin ca , in ariile in care apa a fost fluorizata sanatatea bucala s-a ameliorat in mod vizibil , in comparatie cu zonele unde nu s-au aplicat aceasta masura.
Astazi, aproximativ10% din populatia Regatului Unit consuma apafluorizata, in special in zonele din vestul si nord-estul tarii.Alianta a propus extinderea campaniei in nordul Angliei , Scotiei, Irlandei de Nord, Tarii Galilor si in Londra.
Oare populatia cunoaste originea floorului utilizat in pastele de dinti sau adaugat in apa? E constienta de efectele secundare recunscute? De ce se recomanda folosirea acestei substante si nu se vorbeste si despre efectele ei nocive?
Florul, mai nociv decat plumbul
Fluorul este ultimul dintre nemetalele din tabelul periodic(Gaze nobile aparte).A fost descoperit in 1771 de catre chimistul suedez Carl Wilhelm Scheele, dar abia in anul 1886, chimistul francez Henry Moissan a reusit sa-l izoleze, dupa numerose incercari nereusite ale unor oameni de stiinta faimosi , precum Farraday sa Davy(multi alti cercetatori au murit otraviti cu fluor).
Fluorul este prezent sub forma unui gaz verde-galbui, foarte coroziv si nociv, cu miros puternic, neplacut. Dintre toate elementele chimice, el este cel mai reactiv formand multi compusi. Ca exemplu de toxicitate trebuie mentionat acidul fluorhidric, cu inalt grad de coroziune. datorita usurintei cu care ataca sticla, este utilizat in industria gravurii.
Dumneavoastra va revine sarcina de a decide ce medicamnete vi se administreaza si care este motivul acestei administrari, avand rija sa nu fiti tratati ca niste cobai. Cine stie, poate ca data viitoare, cand veti bea un pahar cu apa sau va veti spala pe dinti, va veti gandi si veti decide singuri daca va face sau nu bine o doza "mica" de fluorura de sodiu sau alte substante derivate din aceasta otrava invizibila? David Heylen Campos ,, Minciuni Oficiale''
continuare http://manipularea.blogspot.com/2008/07/imaginati-va-ca-in-apa-care-curge-la.html
raly
Postat: Thursday, February 5, 2009 12:06 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25881
Locatia: M e d i a s
Mie mi se pare ca asta suna a reclama!stop stop stop stop
Octavian87
Postat: Sunday, May 2, 2010 12:10 AM

O reclama la ce anume? ina2u are perfecta dreptate, ar trebui sa cititi mai mult, sa va documentati inainte sa spuneti ca fluorul este bun pentru dinti , am ramas stupefiat cand am vazut ce scrie pe acest thread din forum, nu stiu cine este acel doctor din timisoara care a inceput forumul dar nu este un doctor informat, ar trebui sa vedeti ce studii s-au facut si la ce rezultate au ajuns asupra efectelor nocive ale fluorului. Si apropo fluorul nu ajuta deloc dintii in nici un fel , luati si cititi !!!
Lilly of the valley
Postat: Sunday, May 2, 2010 3:31 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
o noua teorie a conspiratiei ....

legat de fluorizare ... nu stiu cat de mult poate proteja de carii atat timp cat copilul are un anume "bagaj" genetic. Desi are o igiena dentara bunicica, fluorizare facuta, din iulie anul trecut am sesizat o innegrire a dintilor la fetita. E drept, cam din acea perioada nu am reusit sa-i mai tin consumul de dulciuri sub control. Acum sunt de-a dreptul negriuff
Spun de bagaj genetic, sotul meu inca inainte de a implini 30 nu a mai avut niciun dinte nelucrat si chiar nici eu nu stau prea bine. In schimb mama mea, abia spre varsta de 50 de ani a avut prima interventie a unui stomatolog si in copilaria ei nu cunoscuse peria si pasta de dinti, doar ceaiul de salvie. Iar baiatul meu cu o igiena dentara precara nu are niciun puncticel de carie.
zaza_
Postat: Sunday, May 2, 2010 8:33 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Cred ca e ca si cu iodul. Nu se mai gaseste sare neiodata, este si in apa. Am inteles ca nici iodul in exces nu e in regula. Poate ca si cu flouorul e la fel. Oricum, ce-i mult strica, nu?
Dar exista vreo pasta de dinti fara fluor?
Matei inghite pasta de dinti, il spal cu Colgate pentru copii. O avem de aproape jumatate de an, si nu o sa se temine prea repede. Il spal in fiecare dimineata.
Octavian87
Postat: Sunday, May 2, 2010 9:19 AM

Da sunt si paste de dinti fara fluor, interesati-va la farmacii, prin supermarket nu prea se gasesc. Parinti mei folosesc una cu argila, nu are acelasi gust ca pasta de dinti cu care ne-am obisnuit, inainte sa stiu ce efecte are fluorul nu imi placea si nu stiam de ce ai mei o foloseau, acum nu o sa mai folosesc alte paste decat cele fara fluor, ce sa mai zic in momentul in care voi avea un copil. Nu ati citit niciodata ce scrie pe pastele de dinti " A nu se lasa la indemana copiilor, a nu se inghiti altfel vizitati medicul ", daca are chimicale si nu iti da voie sa o inghiti , e deajuns sa te speli pe dinti un minut si tot sunt absorbite de organism.
Pentru cei ce stiu engleza va dau un link spre un mic documentar, vizionati toate partile :

http://www.youtube.com/watch?v=Q3y8uwtxrHo

Inca ceva, doar daca medicul stomatolog iti spune ca e bine sa faci ceva , de multe ori nici el nu stie tot adevarul. In america in foarte multe localitati se fluorizeaza apele de la robinet, in multe altele cetatenii s-au impotrivit, singurul motiv pentru care este atata fluor in paste de dinti sau ape este faptul ca acesta deriva din industria aluminiului , acestia au tone de fluor si nu au unde sa-l depoziteze, de asemenea in cazul exploziei unei bombe atomice mari cantitati de fluor sunt eliberate in atmosfera. In anii 1940 un om de stiinta recunoscut in america a primit f multi bani, lucra in laboratoare finantate de industri aluminiului si a spus cetatenilor americii ca fluorul este bun si ar trebui sa fluorizeze toate apele potabile, chiar si oamenii f inteligenti sunt la mana banului. Sa demonstrat de atunci ca fluorul nu ajuta la nimik ba mai mult provoaca foarte multe boli si cancere. Majoritatea oamenilor care lucrau in fabricile de aluminiu s-au inbolnavit si din cauza acelui om de stiinta care zicea ca fluorul e bun nu puteau sa castige in instanta impotriva marilor companii .
In europa toate tarile occidentate s-au impotrivit fluorizari apei potabile , intrebati-va de ce , pe net gasiti tot ce vreti , doar sa cautati, cred ca merita copii vostri acest lucru.
alexandrabogdan
Postat: Sunday, May 2, 2010 10:15 AM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
fetele ce stiti despre ZYMAFLUOR? am auzit ca se poate da copiilor cum le cresc primii dintisori. voi ce ziceti?asa sa fie? si cum stim si noi ca dintisorii trebuie curatati inca de la primul, avem in dotare un "degetar" de silicon care are pe el ca un fel de perisori. cred ca pt asta e nu?
zaza_
Postat: Sunday, May 2, 2010 2:02 PM

Ingrijeste-ti dintii folosind o pasta de dinti organica

Doar daca arunci o privire pe rafturile supermarket-urilor vezi diverse paste de dinti incarcate cu ingrediente sintetice periculoase: Triclosan (un pesticid cunoscut), parabeni si etilparabeni si alte substante cancerigene. Din fericire exista pentru tine o varianta sanatoasa: pasta de dinti organica. Pastele de dinti organice s-au dovedit eficiente in tonifierea gingiilor, albirea dintilor si mai presus de acestea, in pastrarea unui zambet sanatos.
Cum functioneaza pastele de dinti organice?

Pastele de dinti organice au ingrediente pure, cum ar fi uleiurile esentiale, plantele medicinale si agentii de curatare naturali. Numeroase studii au dovedit ca aceste ingrediente au capacitatea de a curata, de a albi, proteja si promova respiratia proaspata. Pastele de dinti organice sunt realizate cu ingrediente naturale concentrate, care lucreaza cu gura ta si ”au grija” de igiena ta dentara. Pastele de dinti sintetice pur si simplu iti invadeaza gura cu compusi chimici, iar uneori si cu ingrediente pe care corpul tau le respinge.

Ce este mitul fluorurei de calciu?

Stii foarte bine ca fluorura este importanta. Aceasta asigura remineralizarea dintilor si in acelasi timp previne cariile dentare si minimizeaza efectele daunatoare ale bacteriilor orale. Cu toate acestea, un regim alimentar echilibrat, mai ales unul care cuprinde o multime de fructe si legume, iti va oferi substantele necesare pentru a mentine dintii sanatosi si puternici.

Pericolele fluorurei

Practic, fluorura este un lucru bun pentru dinti, dar o concentratie prea mare poate fi nejustificata. De fapt, o cantitate mare de fluorura, mai ales la copii cu varsta cuprinsa intre 1 si 4 ani poate provoca o boala numita fluoroza, care se caracterizeaza prin mici dungi albe pe dinti, dar, in cazuri grave, apare sub forma unor pete negre si maro. Desi rar intalnita, o supradoza de fluorura poate provoca probleme de sanatate grave. Unul din cele mai faimoase cazuri a avut loc în 1974, atunci cand un copil de 3 ani din New York, a intrat in coma, iar mai tarziu a murit, dupa ce a primit un tratament de fluorura de la dentist.

Utilizarea pastei de dinti cu fluor a fost, de asemenea, cunoscuta pentru a provoca dermatite periorale (papule rosii in jurul nasului, ochilor sau gurii). Acest lucru afecteaza mai ales femeile in varsta de 20 – 45 si are o rata ridicata de reaparitie.

Sper ca te-am convins ca urmatoarea pasta de dinti pe care o cumperi sa fie cea organica.

sursa: http://www.naturals.ro/cosmetice-bio-cosmetice-organice/ingrijeste-ti-dintii-folosind-o-pasta-de-dinti-organica/
zaza_
Postat: Sunday, May 2, 2010 2:05 PM

Chiar am vrut sa ma interesez de ceva vreme despre pasta de dinti pe care ar trebui sa i-o dau lui Matei. Spre rusinea mea, nu mi-am facut timp. Dar am vazut pe magazinele online naturiste ca se gasesc paste de dinti organice fara fluor. O sa merg la farmacie aici in Valcea sa cumpar. O sa va arat ce am achizitionat maine.
Miha.ha
Postat: Monday, June 14, 2010 6:39 PM

Sunt noua pe acest forum, am vazut ce se discuta si nu m-am putut abtine sa nu imi scriu cunostintele dupa investigatiile care le-am facut de ceva timp. In Germania administrarea fluorului pe cale sistemica in forma medicamentoasa este contraindicata indiferent de varsta copilului. Fluorul se gaseste intradevar in multe alimente, cum ar fi: pestele (in mod special cel de apa sarata), untul, oua, carne, spanac, cascaval, ceai negru,... Este indicat ca acest aport de fluoar sa se faca prin consumul de alimente, nu prin aport medicamentos. Singurul tratament indicat cu fluor este cel local, adica cu paste de dinti sau ape de gura. Concentratia fluorului din pastele de dinti ar trebui sa vo recomande stomatologul dumneavoastra, in functie de varsta (deobicei pana la varsta de 6 ani se recomanda o concentratie mai mica, iar cei de peste 6 ani pot folosi concentratia care o folosesc si adultii doar daca acesti copii au foarte bine sub control clatitul gurii, fara ca sa inghita in timpul clatirii). Puteti sa va informati la clinici stomatologice straine din Romania si veti vedea ce raspunsuri primiti.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed