Fluorizarea la copii si prevenirea cariilor!!!!

Options Fluorizarea la copii si prevenirea cariilor!!!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Saturday, February 23, 2008 10:31 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/19/2008
Postari: 123
Locatia: Timisoara
Grija pentru dinti incepe din copilarie!

exista foarte multe articole pe internet care ne invata cum sa crestem si sa ne pastram dintii. Iata ca pastrarea dintilor tine in primul rand de copilarie, alimentatie, controale periodice la medicul stomatolog. Fluorul si calciul sunt extrem de importante pentru a intari dintii si a-i face rezistenti la carii!

Inainte de a urma o fluorizare, ar fi bine sa afli citeva lucruri despre aceasta metoda.

Ce este fluorul
Un element foarte raspindit in natura, daca ne gindim ca el poate fi gasit atit in apa de baut (acolo unde se adauga fluor in rezervele de apa), cit si in alimente si bauturi. De asemenea, in produsele destinate igienei bucale : pastele de dinti si apa de gura contin fluor.

Fluorul constituie un mijloc de prevenire activa a cariei dentare, incorporarea sa in smaltul dentar permitindu-i acestuia sa reziste atacului acid. Aproape 90% dintre adultii care in copilarie au urmat un tratament cu fluor prezinta o dantura mai putin predispusa la carii. Practic, fluorul ajuta ca dintii sa se mineralizeze. De asemenea, contribuie la intarirea punctelor vulnerabile de pe suprafata dintilor, care, in timp, ar putea duce la aparitia cariilor.

Cind se face fluorizarea
Daca are deja 2-3 ani, copilul tau trebuie sa inceapa sa ia fluor.
Bineinteles, dupa o vizita la medicul stomatolog.

Daca copilul a implinit 6 ani, nu are rost sa-i mai dai pastile pe baza de fluor.

Acum e prea tirziu pentru asta. Dar nu inseamna ca nu se mai poate face nimic in privinta fluorizarii. Se pot aplica geluri sau lacuri pe baza de fluor, dar acest lucru presupune cl putin trei vizite pe saptamina la stomatolog.
Fluorizarea cu gel se face de doua ori pe an. Astfel de fluorizari se fac in cadrul clinicilor stomatologice din intreaga tara. Tehnica in sine dureaza maxim 10 minute. Atentie, insa! Copilul nu poate minca decit dupa minimum o jumatate de ora de la efectuarea tratamentului.

Pentru copii care au implinit virsta de 14 ani, nici fluorizarea cu tablete sau geluri nu mai are rost. Adolescentii si adultii pot utiliza, in schimb, ape de gura, paste de dinti si gume de mestecat pe baza de fluor.

Cind alegi o asemenea pasta trebuie sa tii cont de cantitatea de fluor continuta : si anume maximum 0,03% fluor in caul copiilor, maximum 15% in cazul adultilor. Actiunea acestor produse (gume de mestecat, ape de gura) nu este reala decit daca se respecta un timp de contact de cel putin 15 minute.

Nu mari cantitatea de fluor, fara sa intrebi medicul. Actiunea lui poate fi benefica si in doze foarte mici. In plus, un aport excesiv poate provoca o fluoroza (aparitia de pete gri pe smaltul dintilor). Daca, pe linga tablete, se mai ingereaza fluor si din alte surse (vezi apa pe care o bei, poate sa contina fluor), riscul aparitiei opacitatii danturii este aproape iminent.
Fluorizarea este contraindicata copiilor alergici la fluor.

Acest text l-am gasit si l-am modificat putin, pentru a intelege fiecare ce inseamna pentru copil Fluorul. Nu imi apartin mie aceste randuri, fluorizarea este unanim recunoscuta in lume, inclusiv medicii stomatologi invata in fiecare an alte si alte tehnici si indicatii. Sunt perfect de acord cu ele si vi le scriu ca sa le urmati si dumneavoastra!

Dr. Cafadaru Mihnea
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Saturday, February 23, 2008 10:35 PM

Cum mai putem preveni cariile la copii?

-Evitam administrarea excesiva de dulciuri concentrate la copii, precum si de sucuri indulcite
-Controale dentare periodice
-Tratarea cariilor din faza incipienta, chiar daca survin pe dinti temporary, care “si asa se schimba”, fiindca pot afecta dezvoltarea dintilor permanenti
-Sigilari ale santurilor si fosetelor de pe suprafetele dentare (umplerea acestora cu material special de obturatie, astfel incat sa poata fi curatate usor, si sa nu permita stagnarea resturilor alimentare si a placii bacteriene in aceste zone).
Kiki
Postat: Saturday, February 23, 2008 10:39 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Dr. Mihnea cafadaru wrote:
...
-Sigilari ale santurilor si fosetelor de pe suprafetele dentare (umplerea acestora cu material special de obturatie, astfel incat sa poata fi curatate usor, si sa nu permita stagnarea resturilor alimentare si a placii bacteriene in aceste zone).

Si eu ma gandesc la sigilarea maselutelor lui Dav. Acum sper sa gasesc si momentul.
Acum nu e deloc cooperant. Dupa 4 ani cica ar fi...Om vedea.
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Saturday, February 23, 2008 10:43 PM

sigilare dupa 6 ani...doar atunci merita cu adevarat! atunci incep sa erupa dintii definitivi...aia trebuie protejati cu orice pret de carii...sunt mai slab mineralizati si mai vulnerabili in acea perioada!

pentru dintisorii de lapte...multa grija, tine-i dintii sub observatie, daca apar carii mergi la stomatolog sa puna niste plombe speciale din material mai putin dur ( Ionomer de sticla). sa nu se scoata dintii decat cu maxim de discernamant...nu scoti tot ce doare...ca nu mai suntem la anul 1.800!

Succes,

Dr. Cafadaru Mihnea
Kiki
Postat: Saturday, February 23, 2008 10:47 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Nu, ma refeream ca dupa 4 ani va fi cooperant, in sensul sa il duc la un control...
Dulciuri nu mananca, dar suc...Ma innebuneste cat suc bea...Aproape 1l pe zi banghead
mommy
Postat: Saturday, February 23, 2008 11:01 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Am tot auzit ca odata inceputa administrarea fluorului nu mai trebuie intrerupta nici macar o zi pana la 18 ani... este adevarat sau nu? scratch
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Saturday, February 23, 2008 11:07 PM

nu este adevarat! am scris mai sus!

fluorul il ai in orice mancare, in apa, etc. Fluorizarea indirecta are loc toata viata, insa tratamentul cu fluor se face pana la o varsta...aprox.14 ani! Dupa aceea...apa de gura, pasta de dinti, igiena buna, mancare sanatoasa!
mommy
Postat: Saturday, February 23, 2008 11:17 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
nu este adevarat! am scris mai sus!

Multumesc. flowers
AdrianaC
Postat: Saturday, February 23, 2008 11:23 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17387
Locatia: Bucuresti
Tot pana la 14 ani mi-a recomandat si mie pediatra mea, in cazul in care ma hotaram sa le dau copiilor Zymafluor.

Eu insa cum sunt mai truli la cap, am citit pe net cum ca poate fi si cancerigen si ca daca ma apuc de acest zymafluor trebuie sa ma si tin de el pana face copilul 14 ani, nu le-am mai dat in cele din urma nici lui Alice si nici lui Andrei.

Nu sunt convinsa ca am facut bine, mai ales ca Alice are si acum probleme si a avut de la 2 ani si jumatate, dar cred ca stiu unde am gresit la ea. Ea bea foarte multe sucuri Santal si mai ales noaptea, plus ca bea si noaptea lapte si se pare ca a facut asa numita carie de biberon, care i-a macinat rapid dintisorii.

La Andrei am fost mai atenta si am ocolit aceste aspecte, nu a mai baut cu biberonul si mai ales nu a baut sucuri de niciun fel. Acum are dintisorii buni, sper sa ii ramana asa, si de spalat il spal 1 data pe zi pe dinti, cu pasta de dinti NENEDENT.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, February 24, 2008 9:43 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Baiatul a primit Zymafluor de la 4 ani pana la 8 ani. La 7 ani am inceput sa facem fluorinari la un cabinet stomatologic, mergem de 2 ori pe an. Mai primeste si la scoala fluor si de aceea am renuntat la Zymafluor, ne-a fost frica de o supradozare. Sigilarea maselutelor definitive a fost facuta. Problema e ca la aproape 11 ani el are schimbat doar incisivii centrali si laterali si maselele definitive, restul dentitiei e de "lapte".
In sarcina cu fetita am luat si eu Zymafluor din luna a V a. Apoi cand fetita avea 2 luni am inceput administrarea Zymafluor.
Copiii mei primesc dulciuri cu restrictie, dar baiatul e "certat" rau cu peria si pasta de dinti. Trebuie sa stam langa el pentru un periaj corect.
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Sunday, February 24, 2008 1:35 PM

medicul dumneavoastra ce zice referitor la problema intarzierii eruptiei? a vazut radiografia?

tabmirela
Postat: Sunday, February 24, 2008 2:37 PM

Intrat: 9/19/2007
Postari: 147
Locatia: bucuresti
Kiki wrote:

Si eu ma gandesc la sigilarea maselutelor lui Dav. Acum sper sa gasesc si momentul.
Acum nu e deloc cooperant. Dupa 4 ani cica ar fi...Om vedea.

este scumpa (ca pret) operatiunea asta?
Lilly of the valley
Postat: Sunday, February 24, 2008 2:37 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
medicul dumneavoastra ce zice referitor la problema intarzierii eruptiei? a vazut radiografia?

da, radiografia este la cabinetul d-ei.
ne-a spus ca deocamdata trebuie doar sa asteptam. dintii vor iesi in curand.
aceleasi probleme le-am avut si eu. ultmul dinte s-a schimbat la 16 ani, este stramb de mama focului.uff
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Sunday, February 24, 2008 2:44 PM

tabmirela wrote:

este scumpa (ca pret) operatiunea asta?

nu este scumpa...e pret in functie de materialul utilizat si de timpul alocat acestei manopere! In mod normal, la un cabinet medium-price, nu ar trebui sa depasasca 40-50 ron/dinte!
tabmirela
Postat: Sunday, February 24, 2008 2:49 PM

Intrat: 9/19/2007
Postari: 147
Locatia: bucuresti
multumesc pentru raspuns,credeam ca e mult mai scump
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed