Finlanda

Options Finlanda
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TeosOf
Postat: Tuesday, December 29, 2009 2:59 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Rovaniemi - cel mai nordic oras, situat la cercul polar, este, totodata, si capitala provinciei Laponia.
Acolo, in Satul lui Mos Craciun, am petrecut Craciunul 2006. Nu numai copiii, dar si noi parintii am trait clipe magice in acel loc.

Oficiul postal al lui Mos Craciun

Parcul lui Mos Craciun

Pana in parc, copiii au mers in saniute, iar parintii pe snow mobile (poze pe snow mobile nu am, din pacate)

Cu saniutele acestea am fost plimbati prin parc

Ne-am intalnit si cu elfii lui Mos Craciun

Si locuitorii acelui tinut, populatia sami

Am impodobit si bradutul

Am pescuit la copca

De la fereastra hotelului se vedea Lordi's Restaurant (in anul acela au castigat Eurovision)

Isabelle, in holul hotelului

Va saluta cu drag, un elf

marivic
Postat: Tuesday, December 29, 2009 5:40 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Vai,TEO,cat sunt de frumoase pozele,.....de-ai sti cat de mult imi doresc sa pot ajunge si eu acolo cu copiii,....?!!Este minunat ca ati ajuns acolo,felicitari!newclap newclap newclap si iti multumesc ca prin intermediul tau,am ajuns si eu virtual acolo,....cel putin,momentan,...a fost spectaculos!computerlove computerlove computerlove
delfinasa
Postat: Tuesday, December 29, 2009 6:39 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Foarte dragut oraselul lui Mos Craciun! love Mi-as dori si eu o vacanta acolo, sa ma distrez alaturi de copii dance! Imi place bradutul tricolor pe care l-ati facut angel! Isabelle a prins vreun peste la copca ras?
ingerash
Postat: Tuesday, December 29, 2009 7:13 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Un loc de viscoeur coeur coeur in sfarsit vad si eu oraselul lui Mos Craciunyes yes yes dance Cum era temperatura,cate grade?
carla
Postat: Tuesday, December 29, 2009 7:16 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Ce frumos!De vis!pupici
raly
Postat: Tuesday, December 29, 2009 7:57 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Foarte frumos!newclap newclap
Cris-DL
Postat: Tuesday, December 29, 2009 8:35 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Ce Craciun minunat ati avut -chiar de vis !
Teo, bravoooo computerlove
Ely
Postat: Tuesday, December 29, 2009 9:22 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Teo superbe locuri ,de povesteconfeti .Felicitari pentru o vacanta minunata.newclap pupici
Fostul sef al sotului fiind finlandez ne-a povestitmulte cum ca este o perioada a anului in care ori este zi non stop ori noapte non stop.Sunt foarte curioasa ,am fost invitati pe insula lui numai ca acum o sa vedem cand ,mi-ar place tot iarna de Mos Craciun.craciun santa
TeosOf
Postat: Wednesday, December 30, 2009 2:21 PM

Multumesc mult, dragelor!angel computerlove

Au fost in jur de -22 de grade, dar de obicei e mai frig. Ni s-a spus ca in anul acela a fost cea mai calda iarna din ultimii 500 de ani din Finlanda. Imi amintesc ca in Bucuresti nu a nins aproape deloc. Prietenele mele cu copii mai mici se plangeau ca nu i-au scos deloc cu sania in iarna aceea.

Ely, pastrati legatura cu fostul sefthumright Cat am stat acolo, soarele rasarea pe la 10a.m. iar la 2.30p.m. era intuneric, insa nimeni nu era somnoros sau nu mai avea chef de munca.
Am inteles ca in iunie si septembrie este aurora boreala, deci si aceea ar fi o perioada minunata pt vizita, iar satul lui Mos Craciun e deschis mai tot timpul anului, dar e adevarat, ca atunci cand e zapada te simti aproape ca-n basme.
TatyKS
Postat: Wednesday, December 30, 2009 3:54 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Teo , superb si perfect loc pentru petrecerea Craciunuluipupici . Sa va fie de bine vacanta si la cat mai multe in anul care vinenewclap pupici
milicutza
Postat: Wednesday, December 30, 2009 4:39 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/12/2009
Postari: 2207
Locatia: Acolo unde visele nu dorm
Ce locuri frumoase. Sa va fie de bine concediul!
bulibuli
Postat: Wednesday, December 30, 2009 10:38 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Teo, multumim... uite o destinatie de vacanta mai deosebita.. nu prea ma impac eu cu frigul dar m-as duce... chiar ca e magic love
Ce mica era Isabelle love Observ ca aveti costume la fel ras

Multumim si pupici pupici pupici
TeosOf
Postat: Wednesday, December 30, 2009 11:42 PM

Taty, Milicutza, Bulibuli, multumesc fetelorpupici pupici pupici

Buli, Isabelle avea 10 ani, era in clasa a V-a si toata lumea credea ca e in cls. I.hohot Cat despre costume, asa s-a nimerit sa ne cumparam pantaloni si geci aceeasi culoare. De fapt, nu sunt costume, caci le-am luat separat si pantalonii si gecile.
Poate ati observat ca ceilalti turisti aveau costume rosu cu negru sau rosu cu verde. Acelea erau primite (imprumutate) din Finlanda, iar la plecare urmau sa fie returnate. Asa era stabilit, inca din RO, ca vom primi salopete, ghete si sosete de la firma finlandeza organizatoare cu excursia din Rovaniemi. Eu le-am spus ca ma pregatesc f bine de-acasa si nu e nevoie sa-mi dea nimic, caci nu prea ma impac eu cu hainele purtate de altii, nu mai zic ghete si sosete (dar erau foarte curate). In schimb, casca si caciula de sub casca erau de la ei, caci altfel nu puteam pilota snow mobile.
Frigul, nu prea l-am simtit, caci eram blindate bine, atat eu cat si Isabelle mai aveam cate o pereche de blugi slim pe sub pantalonii aceia matlasati si parca o bluza si inca doua pulovere, pe sub geaca.

Va pup cu dragangel pe toate si va doresc din tot sufletul sa ajungeti oriunde visati sau sperati. O buna parte din tineretea mea am trait-o sub comunism si toata lumea imi spunea ca visez cu ochii deschisi cand ma auzea ca am de gand sa calatoresc f mult. Asa ca nu renuntati la visele voastre, mai ales acum cand totul e posibil.hearts hearts
bereea
Postat: Saturday, February 6, 2010 5:28 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Wow, Teo , ce vacanta grozava ai avut, Teo!!!!!!newclap newclap newclap newclap newclap

Cred ca Isabella a fost incantata...si cine n-ar fi!
TeosOf
Postat: Saturday, February 6, 2010 6:17 PM

Multumesc, Bereea.computerlove computerlove Cred ca e bine sa fii incantat de orice nou loc vazut.hearts
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed