Fier Hausman la bebelusi

Options Fier Hausman la bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dya
Postat: Saturday, October 4, 2008 9:00 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Este foarte important la recomandarea cui i-ai luat fierul . Daca a recomandat pediatrul este iar este foarte important daca ti-a recomandat picaturi sau siropel. Daca ai avut o reteta trebuie sa te uiti pe ea ( in cazul in care o mai ai ) cum este scris. De exemplu eu cind am primit o recomandare de la medic nu m-am bazat niciodata pe sfatul celor de la farmacie.Daca medicul scrie un anume medicament iar la farmacie zice hai ca va dau altul ca are aceeasi substanta activa eu spun nu multumesc.sic ras
adrianayo2003
Postat: Saturday, October 4, 2008 9:06 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/17/2007
Postari: 1368
Locatia: Bucuresti
Dya pupici pupici pupici
Pediatrul m-a intrebat ce vreau pictaturi sau sirop. Eu am vrut sirop pt ca mi-e mai usor sa-i dau cu seringa decat sa-i picur in gura (cand ii dau vigantol ma chinuiduel )
Nu mai am reteta pt ca a fost gratuita si mi-a ramas la farmacie.
Am incercat sa dau de dr. dar este plecat din tara pt 2 saptamani.
Iar asistentaangry mi-a spus sa-i dau asa cum a zis dr !!! I-am explicat treaba cu farmacista si iar mia zis : asa cum a zis doctorul sa-i dati.
carmenush
Postat: Saturday, October 4, 2008 9:25 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/18/2008
Postari: 968
Locatia: Pietrosita
Am fost cu ea miercuri la pediatru si mi-a zis sa ii dau cate 2 picaturi de 2 ori pe zi timp de 2 luni.
dya
Postat: Saturday, October 4, 2008 1:32 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
adrianayo2003 wrote:
Dya pupici pupici pupici
Pediatrul m-a intrebat ce vreau pictaturi sau sirop. Eu am vrut sirop pt ca mi-e mai usor sa-i dau cu seringa decat sa-i picur in gura (cand ii dau vigantol ma chinuiduel )
Nu mai am reteta pt ca a fost gratuita si mi-a ramas la farmacie.
Am incercat sa dau de dr. dar este plecat din tara pt 2 saptamani.
Iar asistentaangry mi-a spus sa-i dau asa cum a zis dr !!! I-am explicat treaba cu farmacista si iar mia zis : asa cum a zis doctorul sa-i dati.

Ce sa-i faci mai mami asa suntem noi asistentele instruite sa nu dam sfaturi peste medic .sic ras
adrianayo2003
Postat: Monday, January 26, 2009 10:37 AM

Revenim la anemia noastra
I-am facut analizele si la fier i-a iesit urmatoarea valoare: 27 si valoarea normala ar fi fost 49-181/ug/dl.
Am auzit de televizor acum vre-o luna ca fierul daca nu e luat in combinatie cu vitamina C nu se asimileaza. Oare asta sa fie motivul de nu si-a revenit?
Alex mananca peste, ficat si carne de vaca odata pe saptamana.
vanina
Postat: Monday, January 26, 2009 5:15 PM

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Noua ne-a dat dr. pediatru sa luam 1 picatura/kg corp adica 11 picaturi pe zi, si e recomandat sa nu i se dea lapte sau alte alimente ce contin calciu la ora la care se administreaza.
marmita
Postat: Monday, January 26, 2009 6:45 PM

Intrat: 9/11/2007
Postari: 1349
Adriano, intradevar fierul se asimileaza cu vit C, noua ne-a dat medicul 15 pic de vitC + fierul, si cand ii administram calciu facem pauza la fier, pentru ca luate impreuna nu se asimileaza nici unul (nici calciu, nici fierul)
adrianayo2003
Postat: Monday, January 26, 2009 8:44 PM

Vanina, Marmita multumesccomputerlove
Am uitat sa specific ca eu i-am dat fier Hausman sirop. Oare nu e la fel de eficient ca picaturile?
shirel
Postat: Monday, January 26, 2009 11:34 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Oshri primeste 3picaturi fier plus vitamina D acuma iar de la 6 luni 4 picaturi si totul este Ok,niciodata cu calciu sau produse lactate.
vanina
Postat: Tuesday, January 27, 2009 9:20 PM

adrianayo2003 wrote:
Vanina, Marmita multumesccomputerlove
Am uitat sa specific ca eu i-am dat fier Hausman sirop. Oare nu e la fel de eficient ca picaturile?

Nu cred ca are importanta daca e sub forma de sirop sau de picaturi. Incearca sa nu-i dai lactate inainte si dupa administrarea lui, si eventual serveste-i niste fructe bogate in vit. C.
Si baietelul meu ma cam chinuia cu vigantolul, dar dupa ce am inceput sa ii dau fier picaturi care ii place foarte mult ras sta cu gurita deschisa cand vede sticlutele si plange ca mai vrea alcool
bye
shirel
Postat: Wednesday, January 28, 2009 12:05 AM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
vanina wrote:

Nu cred ca are importanta daca e sub forma de sirop sau de picaturi. Incearca sa nu-i dai lactate inainte si dupa administrarea lui, si eventual serveste-i niste fructe bogate in vit. C.
Si baietelul meu ma cam chinuia cu vigantolul, dar dupa ce am inceput sa ii dau fier picaturi care ii place foarte mult ras sta cu gurita deschisa cand vede sticlutele si plange ca mai vrea alcool
bye

hohot hohot hohot Exact ca Oshri care crede ca a venit ora mesei ,are un gust bun,dulceag.Vreau sa zic ca-i dau si lui maica mea numai ca mai multe picaturi ,ca si ea este rea cu luatul pastilelor.uff
vanina
Postat: Wednesday, January 28, 2009 8:31 AM

shirel wrote:

hohot hohot hohot Exact ca Oshri care crede ca a venit ora mesei ,are un gust bun,dulceag.Vreau sa zic ca-i dau si lui maica mea numai ca mai multe picaturi ,ca si ea este rea cu luatul pastilelor.uff

Si eu iau fier picaturi ca nu suport sa inghit pastile bom si cand ma vede face un botic de alintat ca vrea si el love
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed