Fier Hausman la bebelusi

Options Fier Hausman la bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, April 7, 2006 10:07 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Mie mi-a recomandat dr mea sa ii administrez lui Andrei fier (doar pt. profilaxie).

Mai da cineva fier bebelusului ? Cum se comporta ?
Laura&Alfonso
Postat: Friday, April 7, 2006 10:16 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
Eu una am luat fier in timpul sarcinii (aveam putina anemie cu toate ca mancam foarte bine).... si continui sa il i-au acuma si in timpul lactantiei..mie mi-a spus dr ginecolog ca asa am destul fier si pt mine si pt bebe
cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, May 17, 2006 8:44 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Noi luam Fier Hausmann de o saptamana si e aproape ok. Din pacate, Tudor e mai constipat decat de obicei, dar nu stiu daca e de la fier sau de la calciu sau vitamine! Noi le luam si pe astea, ca tare suntem micuti!
sousourel
Postat: Wednesday, May 17, 2006 10:07 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Si noua ni s-a recomandat inca din primele luni, dar pt ca am tot citit ca nu e necesar cat timp il alaptez, nu i-am mai dat. Oricum, de cand am inceput diversificarea, primeste alternativ carnita, galbenus... ba chiar si spanac, asa ca deocamdata sper ca e ok.

Adriana, odata cu administrarea fierului, se va schimba mirosul si aspectul scaunului, sa nu te ingrojorezi.

Cute baby of mine... calciul ar putea sa-l constipe, cred, Victor s-a constipat de la carbonat de calciu si pe toata perioada cat a luat calciu dupa ce facea vaccin.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, May 17, 2006 10:22 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Si Matei a luat fier de la 6 luni, dar asta pentru ca el nu accepta legumele prea bine, si nici carnita nu aveam cu ce sa i-o amestec.Am renuntat la 9 luni la fier, din cauza dermatitei atopice si a diareei.Se pare ca fierul poate crea atat constipatie, cat si diaree.
Laura&Alfonso
Postat: Wednesday, May 17, 2006 11:14 PM

cute_baby_of_mine wrote:
Noi luam Fier Hausmann de o saptamana si e aproape ok. Din pacate, Tudor e mai constipat decat de obicei, dar nu stiu daca e de la fier sau de la calciu sau vitamine! Noi le luam si pe astea, ca tare suntem micuti!

Eu de la fier ma constip...cred ca la fel pateste si tudor...si caca e de obicer inchis la culoare
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, May 18, 2006 10:10 AM

Voi vedea acum cum reactioneaza, ca i-am intrerupt toate vitaminele si mineralele, pe perioada tratamentului pentru eritemul solar. Daca descopar ca de la fier sau calciu se constipa, o sa intreb doctorul ce-i de facut, ca ceaiul de musetel si sucurile de citrice nu dau rezultate. Iar cu para ne deranjam prea tare si avem crampe la burtica; la fel si cu strugurii. Ideea e ca de cand i-am scos vitaminele, papa din nou 3-4 mese de lapte, in loc de 2. Si mi se pare mai bine asa!
Laura&Alfonso
Postat: Thursday, May 18, 2006 10:21 AM

cute_baby_of_mine wrote:
Voi vedea acum cum reactioneaza, ca i-am intrerupt toate vitaminele si mineralele, pe perioada tratamentului pentru eritemul solar. Daca descopar ca de la fier sau calciu se constipa, o sa intreb doctorul ce-i de facut, ca ceaiul de musetel si sucurile de citrice nu dau rezultate. Iar cu para ne deranjam prea tare si avem crampe la burtica; la fel si cu strugurii. Ideea e ca de cand i-am scos vitaminele, papa din nou 3-4 mese de lapte, in loc de 2. Si mi se pare mai bine asa!

Eu lu Alfonso mi-a spus dr ca pana la 18 luni sa ii dai polivitaminico PROTOVIT miros urat ( dar lui ii plac) si le ia de la 20 zile si nu a facut nici o reactie...papa bine si nu se constipa de la ele..intreaba dr daca la voi se gasesc si daca i le poti da....pupici
Ely
Postat: Thursday, May 18, 2006 10:24 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Eu stiu ca tot fierul constipa ,am vrut sa iau fier dupa nastere dar din cauza ca am avut mari probleme cu constipatia doctoru mi-a zis sa nu-l iau ,constipa si mai rau.
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, May 18, 2006 12:19 PM

Laura, merci pentru pont! In general, vitaminele sunt facute pentru cresterea poftei de mancare, dar se pare ca la Tudor efectul e invers! Mai vedem noi ce mai facem...
delfinasa
Postat: Friday, May 19, 2006 5:34 AM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Da, fierul in general constipa...i-am schimbat formula Karinei cu una care are si fier si vad ca are scaunele mai tari si mai rare decat inainte...am grija sa-i combin cerealele pe care i le fac cu formula cu mar, para, piersica ca sa nu ii provoace constipatie...la fel, cand ii dau spanac, ficatel am grija sa il combin cu legume moi gen dovlecel, telina, mazare, apa si ii dau mai multe lichide sa bea.
danab
Postat: Friday, May 19, 2006 11:18 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Si noua ne-a recomandat sa luam fier, dar inca nu i-am dat, ca trebuie sa luam calciu intai. In schimb iau eu, si vad ca se simte si la ea efectul. Are scaunelele mai consistente si mai inchise la culoare.
Alina
Postat: Saturday, May 20, 2006 6:22 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Atentie mare la FIER!!!!!!!!!!!!
daca nu se fac analize prealabile nu e bine de administrat.
De ce?
Pentru ca poate fi in exces si afecta, dentitia, de exemplu.
Nasa mea i-a dat fiicei sale Fier, desi primea Milumil cu Fe, asa i-a zis doctorita si acum, sarmana, aproape nu mai are dinti in gura si siderimia dubla ca valoare.
nu nu nu nu nu
Eu le-am adminstra copiilor mei Fe, dar doar dupa ce le-am facut analize si a iesit hemoglibina mica.
stele_pe_cer
Postat: Saturday, May 20, 2006 11:19 PM

Postari: 6678
Sau se mai poate administra fier kiar sia tunci cand copilul mananc lapte imbagatit cu fier, dar nu accepta diversificarea, adica nu primeste fier si din alte surse decat laptele amtern sau formula.

Pentru ca in primele 6 luni de viata bebelusul alaptat la san sau cu formula primeste fier de la mama sa, acumulat in viata intrauterina, se obliga ca odata cu implinirea celor 6 luni (si mai devreme prin analize medicale) sa se administreze sugarilor supliment de fier pana cand alimentatia lor va asigura o cantitate buna de fier luata din mancarea diversificata).

De ex: Matei a luat fier de la 6 luni, pentru ca el refuza si legume si, implicit carnita.Am intrerupt administrarea fierului la 9 luni (pb cu diareea - fierul poate da constipatie sau diaree, dupa caz).Medicul ne-a spus ca daca copilul mananca bine si diversificat, atunci nu este vreun pericol.

adrianayo2003
Postat: Saturday, October 4, 2008 8:30 AM

Intrat: 10/17/2007
Postari: 1368
Locatia: Bucuresti
Neatza, fetelor.
Am si eu o mare nelamurire: am fost de i-am luat fier Hausman lui Alex si mi-a scris pe el 4 pic x 2ori/ zi. Eu i-am luat fier sirop nu picaturi.
Am fost iar la farmacie si am intrebat farmacista cum adica 4 picaturi cand el este sirop . Mi-a spus ca a gresit si e vorba de 4 ml x 2 ori/zi.
Abia ieri cand am inceput sa-i dau am observat ca pe propect scrie ca la copii pana 1 an se administreaza 2.5 - 5 ml zi iar la copii intre 1-12 ani se da 5 - 10ml.
La cum mi-a scris farmacista, asta inseamnca ca eu ii dau 8 ml zi.
Voi ce parere aveti? Sa fi gresit iar?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed