Ferumm Hausman

Options Ferumm Hausman
Subiectul anterior · Subiectul urmator
carmenush
Postat: Saturday, September 20, 2008 1:22 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/18/2008
Postari: 968
Locatia: Pietrosita
Nu stiu daca l-am scris corect dar va dati seama despre ce este vorba. Eu trebuie sa-i dau Dariei asa ceva. Stiu ca se da cu suc sau ceai. Problema este ca nu stiu in cat suc sau ceai si in care parte a zilei. AAA....si nu stiu daca inainte sau dupa masa.
bulibuli
Postat: Saturday, September 20, 2008 1:37 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Nu conteaza momentul zilei, doza zilnica poate fi administrata o singura data sau in doua prize separate daca e mai mare doza, in timpul mesei sau imediat dupa masa.
Ferrum Hausmann sirop poate fi administrat cu sucuri de fructe, ceai, sau odata cu alimentarea prin biberon. Nu afecteaza nici gustul, nici eficacitatea.
Scaunele vor fi mai inchise la culoare, sa nu te sperii. Daca tocmai a avut un episod diareic mai asteapta cateva zile pana scaunele se normalizeaza, apoi incepi tratamentul, treptat, pana la doza prescrisa, ca sa nu faca iar diaree (incepi de ex cu 2 pic pe zi, a doua zi 4, etc, pana ajungi la doza prescrisa - pe care i-o administrezi cat timp ti-a zis dr, numarand din ziua respectiva).
Daca totul e ok, poti sa incepi tratamentul exact cum ti-a fost recomandat fara probleme.
Te pup si sanatate micutei
pupici
carmenush
Postat: Saturday, September 20, 2008 1:49 PM

Deci pot sa i-l pun in laptic? Mi-a zis sa-i dau 6 picaturi pe zi. Stiam ca laptele impiedica fierul sa se absoarba. Cu sucul de fructe mai avem deasteptat iar ceai nu prea bea mai deloc.
Nu stiu daca trebuia sa deschid topicul aici. Ulterior am vazut ca mai e un subiect legat de anemie si fier. Daca vreti, il puteti sterge. Scuzele de rigoare.
dya
Postat: Saturday, September 20, 2008 11:14 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Eu iti recomand sa nu il pui in laptic , ii modifica gustul si te trezesti ca nu vrea sa-l papa si mai exista riscul sa-ti refuze pe urma si laptele. Eu in prima faza i-am dat cam fortat la Cezara pusa pe spate si deschis gurita fortat dar cu timpul sa obisnuit si il papa de zici ca primea ciocolata....
bulibuli
Postat: Saturday, September 20, 2008 11:22 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
da, chiar in lapte nu, dar dupa ce a papat e mai bine
nu ii impiedica absorbtia laptele; dar nu trebuie administrat concomitent cu preparatele de calciu
carla
Postat: Saturday, September 20, 2008 11:40 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Si eu spun ca Dya,direct in gurita,daca-l amesteci cu lapte sau ceai se pierd cele 6 picaturi.
carmenush
Postat: Sunday, September 21, 2008 8:33 AM

Multumesc fetelor pentru raspunsuri. Am sa i le dau in lingurita direct in gurita.
adrianayo2003
Postat: Sunday, September 21, 2008 4:39 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/17/2007
Postari: 1368
Locatia: Bucuresti
Abia pot sa-i picur Vigantol in guritza asa ca am ales siropul. Imi e mai usor cu seringa de la Panadol sa-i dau sirop. Si siropul trebuie diluat? 4 ml/ 2 zi trebuie sa-i dau.
carmenush
Postat: Monday, September 22, 2008 8:40 AM

Am inceput. I le-am pus in lingurita cu foarte putin ceai si le-a luat. Nu le-a dat afara.
ninetem
Postat: Monday, September 22, 2008 10:21 AM

Intrat: 10/19/2007
Postari: 1404
Locatia: Bacau
Eu lui Teo ii dadeam fierul cu lingurita si picuram si 2 pic de zeama de lamaie. L-a luat de la inceput fara probleme.
dya
Postat: Monday, September 22, 2008 11:41 AM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
adrianayo2003 wrote:
Abia pot sa-i picur Vigantol in guritza asa ca am ales siropul. Imi e mai usor cu seringa de la Panadol sa-i dau sirop. Si siropul trebuie diluat? 4 ml/ 2 zi trebuie sa-i dau.

Cum se numeste siropul pe care il dai?angel
Mela
Postat: Monday, September 22, 2008 11:50 AM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
la fel si eu,cand a fost cazul sa-i dau Larisei i-am pus direct in lingura,poate laptele,ceaiul sau in ce ai vrea sa-i pui picaturile nu e baut tot si atunci trebuie sa o iei de la capat,nu stii ce cantitate a luat.
adrianayo2003
Postat: Monday, September 22, 2008 12:08 PM

Intrat: 10/17/2007
Postari: 1368
Locatia: Bucuresti
Ferrum Hausmann (sirop). Am avut de ales ce varianta prefer: picaturi sau sirop
mamica vesela
Postat: Sunday, December 28, 2014 8:23 PM

Nivel: Membru

Intrat: 12/28/2014
Postari: 1
Buna seara si bine v-am gasit!!!
Pentru inceput vreau sa va intreb, ce supliment alimentar as putea sa-i dau copilului meu de aproape 8 ani, pentru pofta de mancare, luare in greutate...mi se pare usor subnutrit, are 30 kg imbracat si sunt cam ingrijorata, mananca f putin si cand are perioade mai bune nu asimileaza.
Multumesc anticipat!
t-mihaela
Postat: Tuesday, December 30, 2014 6:59 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Nici un supliment fara analize sa vezi cauza .Daca cauza e paraziti intestinali ?
Partea cu" nu asimileaza" ... ori nu are probiotice, enzyme suficiente sa descompuna hrana , ori cum am zis altcineva se hraneste cu hrana lui .Mergi la dr.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed