Fertilizarea in vitro - FIV

Options Fertilizarea in vitro - FIV
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mama Alessiei
Postat: Saturday, December 4, 2010 6:50 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Mara wrote:

Buna..numele meu este Mara si locuiesc in Germania.....am facut si eu fertilizare in vidro dar din pacate prima incercare esuatcry ..acum ma pregatesc de a doua incercare precizez ca mi sau extras 7 ovule dintre care numai 5 au fost bune...in legatura cu costurile ,aici costa in jur de 3000euro dintre care (jumatate plateste casa de asigurari)mult succes

Draga Mara, daca te consoleaza cu ceva vreau sa-ti spun ca in octombrie a facut inseminare artificiala o prietena a mea (la Roma) tot fara rezultat, doctorul i-a spus de la inceput sa nu-si faca mari sperante caci prima inseminare e in cea mai mare parte din cazuri un esec. Si ea se pregateste de a doua inseminare, poate luna aceasta.
Aici costa 4500 € (in care sunt incluse 15-18 inseminari) la clinica particulara. La clinicile de stat mi se pare ca se plateste o taxa pentru fiecare inseminare - dar timpul de asteptare este destul de lung.
Fruntea sus deci, continua sa speri si sa visezi ca vei stringe in brate puiul tau pupici stiu prin ce treci, analize, tratamente injectabile in burtica, proceduri invazive, tu si femeile care indura toate aceste chinuri pentru a avea ingerasul mult dorit sunteti niste eroine. pupici

Mara
Postat: Sunday, December 5, 2010 4:52 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
mama Alessiei wrote:

Draga Mara, daca te consoleaza cu ceva vreau sa-ti spun ca in octombrie a facut inseminare artificiala o prietena a mea (la Roma) tot fara rezultat, doctorul i-a spus de la inceput sa nu-si faca mari sperante caci prima inseminare e in cea mai mare parte din cazuri un esec. Si ea se pregateste de a doua inseminare, poate luna aceasta.
Aici costa 4500 € (in care sunt incluse 15-18 inseminari) la clinica particulara. La clinicile de stat mi se pare ca se plateste o taxa pentru fiecare inseminare - dar timpul de asteptare este destul de lung.
Fruntea sus deci, continua sa speri si sa visezi ca vei stringe in brate puiul tau pupici stiu prin ce treci, analize, tratamente injectabile in burtica, proceduri invazive, tu si femeile care indura toate aceste chinuri pentru a avea ingerasul mult dorit sunteti niste eroine. pupici

Multumesc de incurajare ..si sper din suflet ca prietena ta sa reuseasca:)
lavydor
Postat: Tuesday, March 8, 2011 1:57 PM

Buna mamicilor..sau viitoarelor mamici! M-am gandit sa "rasfoiesc" putin despre FIV pentru ca si eu sunt in situatia nefericita de a nu putea avea pe cai naturale un bebe. Problemele de infertilitate se regasesc la sotul meu si ne-am gandit sa recurgem la o FIV dar cineva mi-a pomenit si de efectele secundare ale unui asemenea tratament pe care acum le cam tergiversez caci nu stiu cat sunt de dispusa sa le suport: pilozitatea, cresterea in greutate, posibilele fibromuri, ovare polichistice chiar si o posibila acnee plus probabilitatea crescuta de a nu reusi...ramanand cu efectele nedorite. Am inteles ca exista si posibilitatea de a dobandi o depresie de proportii s.a.m.d.
Spre fericirea mea, ca sa spun asa, m-am nascut cu 2 utere - functionale, 2 coluri uterile si o iau ca pe un avantaj. Inca sunt in faza de inceput, mai am de facut o isteroscopie si termin cu analizele, apoi urmeaza sotul meu...tin sa mentionez ca ma aflu in Italia si sper din punct de vedere medical sa am parte de servicii de calitate in conditiile in care sunt ferma si decisa in aceasta privinta! Sper sa primesc niste sfaturi utile,incurajari si pareri din partea voastra!
bulibuli
Postat: Wednesday, March 30, 2011 9:36 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Statul deconteaza o FIV!!

http://www.adevarul.ro/societate/sanatate/Copii_in_eprubeta_cu_bani_de_la_stat_0_452955289.html
aurorasuciu
Postat: Thursday, April 28, 2011 10:53 AM

Buna ziua!

Sunt noua aici si ma confrunt cu infertilitate de 6 ani...cine a mai trecut printr-un proces de fiv?
Ce clinica imi recomandati?
myha05
Postat: Friday, May 27, 2011 12:51 PM

Buna ziua,AURORASUCIU.Si eu am aceeasi problema,dar am deja 2 fiv la activ,primul nereusit iar pt al doilea in asteptare.recomandarea mea este clinica KAALI SZEGED,DR ZADORI,un om extraordinar si un profesionist.merita sa incerci,daca esti hotaeata sa faci fiv,te costa cam 3000 euro la un fiv simplu.in pretul asta intra med,cazare acolo.daca ai nevoie de informatii scriemi si cu placere te ajut.
olesea
Postat: Wednesday, June 1, 2011 7:40 PM

Buna, ma numesc Olesea, si am si eu o intrebare. Ne dorim tare un bebe, dar sotul are probleme, si trebuie neaparat de facut inseminare. Puteti sa-mi spuneti va rog cit costa la Chisinau, la Centrul National de Sanatate a Reproducerii si Genetica Medicala INSEMINARE CU SPERMA DONATORULUI? FIV,ICSI,Metoda PESA/TESA în caz de azoospermie?
aurorasuciu
Postat: Thursday, July 28, 2011 2:22 PM

Eu sunt de langa Mures si am auzit doar lucruri pozitive despre centrul de acolo. Ma gandesc sa apelez la ei, si pentru faptul ca i-am sunat si am vorbit cu o doamna pret de 20(!) de minute la telefon ( probabil asistenta ) si am ramas sa-i sun daca ma hotarasc.
codrutaaa
Postat: Wednesday, August 10, 2011 7:47 PM

buna aurorasuciu , sunt cred cel mai nou membru al acestui forum . pot sa te rog sa-mi spui ce ai facut mai departe ? ai mers la mures ?
aurorasuciu
Postat: Monday, August 29, 2011 2:25 PM

buna
da am fost si astept peste o saptamana sa-mi faca testul din sange pentru a depista sarcina)))))))))))))
erika maria
Postat: Monday, September 12, 2011 6:57 PM

Buna Aurora, citeam mesajul tau si as vrea sa te rog din suflet sa-mi spui ce ai facut,cum a fost la Mures si rezultatul testului bineinteles. Eu am o programare saptamana asta si vreau sa aflu mai multe pareri in legatura cu aceasta clinica, precizez ca e prima oara cand merg pt o interventie fiv si am mari emotii.Multumesc.
alesia111
Postat: Wednesday, September 14, 2011 10:02 PM

Nivel: Membru

Intrat: 9/14/2011
Postari: 2
Buna. Si pe mine ma intereseaza cat mai multe amanunte despre FIV/ICSI. Asta ni s-a recomandat si ma gandesc sa merg la Chisinau. Rog orice persoana care imi poate da unele amanunte sa ma ajute cu informatii. Sunt tare dezorientata si nu stiu de unde sa incep.
ana.t
Postat: Wednesday, October 19, 2011 10:49 PM

scratch buna, vroiam sa va intreb pe cele care au trecut deja prin FIV cat dureaza procedura de la inceperea tratamentului pana la analiza de sange ?din ce inteleg eu ar dura undeva la 2 sapt ...???
Anelise
Postat: Thursday, October 20, 2011 11:02 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
aneta wrote:
Buna fetelor ieri m-am inscris si am gasit aici multe discutii interesante va multumuesc mult.La sfarsitul acestui an sunt programata pentru inseminare in vitro am f mari emotii(eu am endometrioza iar sotul meu are un procent scazut de spermatozoizi sau cam asa ceva) daca este sau a fost cineva in situatia asta as dori sa vorbim
danascana
Postat: Thursday, November 10, 2011 9:38 AM

AdrianaC wrote:
Cine a facut asa ceva si vrea sa ne impartaseasca din experienta, cum se desfasoara intregul proces, costuri (financiare, emotionale, fizice, etc), etc.

De asemenea, cine cunoaste mai multe amanunte despre ce presupune acest lucru, este invitat sa posteze.

Vand 2 fiole menopur 75 UI. Tel 0724505263
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed