Fertilizarea in vitro - FIV

Options Fertilizarea in vitro - FIV
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alina_din
Postat: Saturday, February 13, 2010 8:33 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
vanina
Postat: Saturday, February 13, 2010 8:37 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Totusi ar trebui sa citesti despre fertilizarea in vitro de pe un site medical, nu din tratatele de bioetica, ca sa vezi problema si cu alti ochi.
alina_din
Postat: Saturday, February 13, 2010 8:43 PM

alina_din
Postat: Saturday, February 13, 2010 8:44 PM

vanina
Postat: Saturday, February 13, 2010 8:47 PM

alina_din wrote:

Pe site poate sa scrie orice anonim prefer sa merg la sursapupici

Ma refeream la un site medical oficial, nu la forumuri. pupici
vanina
Postat: Saturday, February 13, 2010 8:49 PM

Daca Dumnezeu nu vrea sa dea unui cuplu un copil, atunci nici fertilizarea in vitro nu va reusi. Eu ii consider tot copii trimisi de la Dumnezeu ras
vanina
Postat: Saturday, February 13, 2010 8:52 PM

Alina spune-mi te rog ce spun tratatele de bioetica de cazul femeii care are o problema de sanatate si exista riscul unei tragedii in timpul sarcinii? Scuze ca sunt off-topic maseluta
Ca sa fiu mai explicita: daca o femeie are uter infantil si ramane f greu insarcinata cu tratament... dar chiar si asa are sanse mari sa piarda primele sarcini, si nu se stie daca va reusi pana la urma sa nasca un copil la termen, ce are de facut?
alina_din
Postat: Saturday, February 13, 2010 9:46 PM

bulinutza
Postat: Saturday, February 13, 2010 9:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
alina_din wrote:

Consider ca omul trebuie sa aiba mai multa credinta si sa se roage la Dumnezeu sa-l lumineze ce sa faca in momente critice din viata lui si nici decum sa se intoarca impotriva Creatorului luand decizii care sunt impotriva lui Dumnezeu.

...................................................................................

Copilul nu are nici o vina ci doar "incapatanarea" parintilor.

De ce sa nu punem alfel problema? Poate Dumnezeu a vrut ca unii parinti sa nu poata aduce pe lume proprii lor prunci ca sa le dea o sansa acelor fapturi nevinovate care au fost abandonate sa aiba si ei parinti. De ce sa-i fertilizam in vitro cand sunt deja fertilizati si nascuti de alcineva.Imi cer iertare :)

Am tot incercat sa ma abtin...inca incerc...si ma limitez a spune doar: Alina,nu judeca niciodata pana nu esti pusa in aceasta situatie!!!!

In momentul in care ai de ales intre a creste copilul tau sau a creste copilul altuia, vei intelege. Pana atunci...povesti cu tratate de bioetica...raman povesti...

Imi pare rau pentru experienta urata prin care ai trecut si iti doresc din toata inima sa vina bebele pe care ti-l doresti...prin cele mai etice metode!!!

PS. Daca Dumnezeu nu vrea sa-ti dea un bebe, vorba Vaninei, nu ti-l da nici prin FIV...

sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry sorry
yaya
Postat: Sunday, February 14, 2010 8:23 AM

Intrat: 10/22/2009
Postari: 718
Locatia: buzau
VA MULTUMESC FETELOR ,PENTRU CUM GANDITI .NU VREAU SA INTRU IN CONFLICT CU NIMENI ASA CA MA ABTIN SI VA MULTUMESC VOUA INCA O DATAcomputerlove
kali
Postat: Sunday, February 14, 2010 8:59 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
alina_din wrote:

Sincer, nu stiu ce as alege. Poate sa infiez unul. Sunt destui copii pe lumea asta care nu au parinti si probabil ca au si ei aces drept.

Sunt multi copii abandonati, insa foarte putini adoptabili, din pacate.

Mai departe... mie nu-mi plac extremele de niciun fel. Te-am mai intreba despre religia pe care o practici (pentru ca am impresia ca inversunarea ta are la baza considerente religioase), dar mi-e ca intru in altfel de polemici... (asadar nu intreb).sorry
raly
Postat: Sunday, February 14, 2010 9:16 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
kali wrote:

(pentru ca am impresia ca inversunarea ta are la baza considerente religioase), dar mi-e ca intru in altfel de polemici... (asadar nu intreb).sorry

Aceeasi impresie am avut-o si eu de la inceput.......uff
mama Alessiei
Postat: Sunday, February 14, 2010 10:03 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Alina, faptul de a fi suferit o interventie extrauterie nu inseamna ca nu poti avea alt copil...am un caz in familie in care ea nu a pierdut speranta si a ramas insarcinata avind o singura trompa, fiul e acum major.

Si mai am o prietena care 15 ani a facut tratamente pentru a avea copii, constatindu-se la un moment dat ca avea trompele infundate.
Datorita FIV (repetate) are acum 2 gemeni superbi de 1 an si 4 luni.
In cazul FIV se implanteaza maxim 3 embrioni, conform legilor italiene, e selectia naturala si organismul uman care le permite sau nu sa se nasca.

Iar tot conform legilor italiene, ca sa adoptezi un copil nu-l poti adopta ca si cum ai merge la supermarket ...adica il vreau blond, ochi albastri, baiat/fetita de citeva luni...nono cind ai depus documente de adoptie esti controlat ani de zile, conditii de viata, moralitate...si trebuie sa accepti copilul care ti se da...adica poate avea si 12 ani, poate avea boli de inima, psihice, SIDA...Doamne fereste...trebuie sa-i acorzi atentie, iubire, ingrijire ca si cum ar fi singe din singele tau si carne din carnea ta.

Sigur, prietena mea cu 15 ani de tratamente hormonale, FIV eu o consider eroina, si, sincer nu stiu cite femei ar fi in stare sa se supuna atitia ani la aceste adevarate torturi.

alina_din
Postat: Sunday, February 14, 2010 10:54 AM

vanina
Postat: Sunday, February 14, 2010 11:09 AM

esti crestin ortodoxa pe stil vechi sau nou?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed