Feriti-va de Mihaela Steriu - Medlife

Options Feriti-va de Mihaela Steriu - Medlife
Subiectul anterior · Subiectul urmator
manuelab
Postat: Wednesday, July 27, 2016 1:25 PM

Nivel: Membru

Intrat: 7/27/2016
Postari: 1
Experienta mea cu dr. Steriu a fost urmatoarea: mi-a urmarit sarcina de la aprox. 28 sapt. dar cand mergeam la ea de fiecare data nu isi amintea ultima discutie si ma intreba acelasi lucru: Cum vreau sa nasc. Desi am subliniat de fiecare data ca vreau sa nasc pe cale naturala, neavand probleme de niciun fel, nu am primit nicio incurajare. In saptamana 40 am fost la control la ea marti, cand mi-a spus ca ma asteapta la cezariana joi, ca nu am suficient lichid amniotic si ca mi s-a inchis colul (in conditiile in care saptamana anterioara imi spusese ca totul e bine, colul e deschis un centimetru). Nu am vrut sa cred ca e nevoie de cezariana pentru o sarcina ce a decurs ca la carte pana in momentul respectiv, asa ca am cerut o a doua parere in afara Medlife si in urma investigatiilor mi s-a spus ca pot naste natural, chiar e posibil sa se intample in zilele urmatoare. Facand mai multe investigatii am aflat ca dr. Steriu voia sa imi faca cezariana pentru ca urma sa plece din tara in urmatoarea zi la un congres al ginecologilor. Cand am sunat-o sa o confrunt, a avut o atitudine total neprofesionista, mi-a spus sa nasc cu doctorul de la care am cerut a doua parere, in conditiile in care aveam contract de nastere incheiat cu Medlife si dadusem avans. Cand i-am spus ca eu cred ca voia sa imi faca cezariana pentru ca pleaca la congres a incheiat rapid discutia. Bineinteles, am aflat de la un martor ocular ca ea intr-adevar a fost prezenta la acest congres. Din pacate am discutat si cu conducerea maternitatii Medlife ca sa fac o sesizare dar din discutii mi s-a dat de inteles ca totusi dr. Steriu nu va primi nici macar un avertisment si ca sesizarea o fac doar pentru psihicul meu.
In concluzie, dr. Steriu merita data in judecata pentru recomandari medicale neconforme cu realitatea. Voi face tot ce e posibil sa fie trasa la raspundere, ca sa nu mai treaca si alte mame prin ce am trecut eu. Este un om fara coloana verticala, pentru care banii conteaza mai mult decat o fiinta umana. FERITI-VA de ea!!!
Tania2105
Postat: Wednesday, July 27, 2016 3:12 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/21/2016
Postari: 956
Locatia: Bucuresti
manuelab wrote:
Experienta mea cu dr. Steriu a fost urmatoarea: mi-a urmarit sarcina de la aprox. 28 sapt. dar cand mergeam la ea de fiecare data nu isi amintea ultima discutie si ma intreba acelasi lucru: Cum vreau sa nasc. Desi am subliniat de fiecare data ca vreau sa nasc pe cale naturala, neavand probleme de niciun fel, nu am primit nicio incurajare. In saptamana 40 am fost la control la ea marti, cand mi-a spus ca ma asteapta la cezariana joi, ca nu am suficient lichid amniotic si ca mi s-a inchis colul (in conditiile in care saptamana anterioara imi spusese ca totul e bine, colul e deschis un centimetru). Nu am vrut sa cred ca e nevoie de cezariana pentru o sarcina ce a decurs ca la carte pana in momentul respectiv, asa ca am cerut o a doua parere in afara Medlife si in urma investigatiilor mi s-a spus ca pot naste natural, chiar e posibil sa se intample in zilele urmatoare. Facand mai multe investigatii am aflat ca dr. Steriu voia sa imi faca cezariana pentru ca urma sa plece din tara in urmatoarea zi la un congres al ginecologilor. Cand am sunat-o sa o confrunt, a avut o atitudine total neprofesionista, mi-a spus sa nasc cu doctorul de la care am cerut a doua parere, in conditiile in care aveam contract de nastere incheiat cu Medlife si dadusem avans. Cand i-am spus ca eu cred ca voia sa imi faca cezariana pentru ca pleaca la congres a incheiat rapid discutia. Bineinteles, am aflat de la un martor ocular ca ea intr-adevar a fost prezenta la acest congres. Din pacate am discutat si cu conducerea maternitatii Medlife ca sa fac o sesizare dar din discutii mi s-a dat de inteles ca totusi dr. Steriu nu va primi nici macar un avertisment si ca sesizarea o fac doar pentru psihicul meu.
In concluzie, dr. Steriu merita data in judecata pentru recomandari medicale neconforme cu realitatea. Voi face tot ce e posibil sa fie trasa la raspundere, ca sa nu mai treaca si alte mame prin ce am trecut eu. Este un om fara coloana verticala, pentru care banii conteaza mai mult decat o fiinta umana. FERITI-VA de ea!!!

Da, foarte trist ce zici, si eu am avut parte de o experienta neplacuta la MEDLIFE, doar ca la mine a fost vb doar de o consultatie nimic grav...Important acum e sa ai o nastere usoara si sa fie totul bine..Ce ai decis sa faci mai departe? Nasti tot acolo? si cu un alt medic? Sau ai nascut deja si mi-a scapat mie? ras ras Multa sanatateDistanceKiss
emanicole
Postat: Saturday, July 30, 2016 7:23 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 12/22/2013
Postari: 1835
Locatia: bucuresti
Eu am facut morfologia de trim 1 si 2 la Steriu Mihaela, a fost profesionista in tot si m-a tratat foarte bine computerlove
anasstasia
Postat: Saturday, July 30, 2016 9:16 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 6/8/2016
Postari: 309
Inteleg ca problema a fost data de faptul ca doctora de fapt a preferat ca tu sa nasti prin cezariana.
Avand in vedere ca ai mers la o clinica privata unde nasterea prin cezariana costa dublu fata de nasterea naturala, era de asteptat. In plus, pentru doctori este mult mai simplu sa programeze o cezariana, vin, te transeaza, scot copilul si au terminat. Asa la nasterea naturala trebuie sa stea cu tine prin travaliu care cine stie cat dureaza, sa fie deranjati la ore deranjante in noapte...E logic ce vor alege.

Eu am ales sa nasc cu aceasta doctorita. Are referinte foarte bine, cateva cunostinte ale mele au nascut cu ea. Ma asteptam la cezariana avand in vedere ca eu am si niste probleme de sanatate care nu-mi permit nasterea normala. Daca as fi vrut sa nasc natural (mai bine spus daca as fi putut), as fi ales spitalul Filantropia, nu un spital privat. La toate spitalele private se incurajeaza nasterea prin cezariana, lucrurul acesta este bine cunoscut.
gummy bear
Postat: Saturday, August 13, 2016 10:54 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 12/15/2015
Postari: 139
anasstasia wrote:
Inteleg ca problema a fost data de faptul ca doctora de fapt a preferat ca tu sa nasti prin cezariana.
Avand in vedere ca ai mers la o clinica privata unde nasterea prin cezariana costa dublu fata de nasterea naturala, era de asteptat. In plus, pentru doctori este mult mai simplu sa programeze o cezariana, vin, te transeaza, scot copilul si au terminat. Asa la nasterea naturala trebuie sa stea cu tine prin travaliu care cine stie cat dureaza, sa fie deranjati la ore deranjante in noapte...E logic ce vor alege.

Eu am ales sa nasc cu aceasta doctorita. Are referinte foarte bine, cateva cunostinte ale mele au nascut cu ea. Ma asteptam la cezariana avand in vedere ca eu am si niste probleme de sanatate care nu-mi permit nasterea normala. Daca as fi vrut sa nasc natural (mai bine spus daca as fi putut), as fi ales spitalul Filantropia, nu un spital privat. La toate spitalele private se incurajeaza nasterea prin cezariana, lucrurul acesta este bine cunoscut.

Nu, diferenta dintre o nastere naturala si o cezariana la clinica privata este undeva la 200-300 lei..si nu se incurajeaza cezarienele la astfel de clinici, chiar nu are legatura..depinde de medicul pe care ti l-ai ales
HOPE
Postat: Sunday, August 14, 2016 3:35 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/27/2014
Postari: 1122
manuelab wrote:

De ce nu ai ramas la doctorul care ti-a urmarit sarcina pana la 28 saptamani?
anasstasia
Postat: Sunday, August 14, 2016 9:07 PM

Intrat: 6/8/2016
Postari: 309
gummy bear wrote:

Nu, diferenta dintre o nastere naturala si o cezariana la clinica privata este undeva la 200-300 lei..si nu se incurajeaza cezarienele la astfel de clinici, chiar nu are legatura..depinde de medicul pe care ti l-ai ales

Diferenta intre o cezariana si o nastere naturala la Medlife unde activeaza dna dr Steriu este de fix 2.350 lei. Chiar as vrea sa aflu la ce clinica este o diferenta precum cea mentionata de tine.
BabyGimi
Postat: Sunday, August 21, 2016 11:17 AM

Intrat: 7/4/2016
Postari: 148
anasstasia wrote:

Diferenta intre o cezariana si o nastere naturala la Medlife unde activeaza dna dr Steriu este de fix 2.350 lei. Chiar as vrea sa aflu la ce clinica este o diferenta precum cea mentionata de tine.

Exact. Dc ar fi doar o diferenta de 300 de lei, ehe.. era bine. La Sanador, e diferenta de aproape 3.000 lei. Stiu, pt ca acolo voi naste.
lara_plus
Postat: Sunday, September 11, 2016 3:13 PM

Intrat: 4/17/2016
Postari: 266
La Medlife Brasov diferenta intre nasterea naturala si cezariana e de 300 lei. Si ce s-a intamplat pana la urma?
ElenaVasile
Postat: Friday, September 23, 2016 4:18 PM

Nivel: Membru

Intrat: 9/23/2016
Postari: 2
Locatia: Bucuresti
manuelab wrote:

Si eu am avut o experienta asemanatoare cu dna Steriu la Medlife. Pana in saptamana 35 nu mi-a verificat colul. In saptamana 35 m-a intrebat cum vreau sa nasc, i-am spus ca natural si mi-a facut o verificare. Rezultatul: bazinul mic, ingust, chiar deformat, bebe mare (3.300 kg) si cordonul in jurul gatului. Recomandarea: cezariana. Am cazut psihologic pentru moment. Dar cel mai important era bebe si nu puteam sa-l bag in travaliu cu cordonul in jurul gatului.

La urmatorul control, parea sa nu mai stie cum vreau sa nasc. I-am spus din nou ca as vrea natural. S-a uitat din nou la bebe a zis ca e mare pentru mine si da, clar cezariana. Chiar mi-a fixat data. Am intrebat-o de ce nu lasam sa se declanseze nasterea. Declansarea travaliului ajuta si lactatia, in plus, poti sa ai dilatatie. Never say never. Mi-a spus ca oricum mi-ar face cezariana si prefera sa o faca pe curat, dimineata, cand sala e sterilizata si personalul e odihnit.

La a treia intalnire, bebe si-a dat cordonul din jurul gatului si a scazut in greutate: 3.100 kg. Recomandarea pentru cezariana o mentinea, chiar mi-a completat fisa si mi-a spus ca ma va suna din receptie cu o zi inainte de operatie pentru a-mi spune ora. What? Parca era de dimineata. Convenisem ca trebuie ca sala sa fie sterilizata. Acum parea ca ma va baga cand imi vine randul, la 3 pm, la 5 pm. Am intrebat-o cateva detalii despre operatie: mi-a spus ca voi sta vreo 12 ore imobilizata la pat cu un cateter in spate, unul in vezica, unul in mana. Minunat!

Astfel, in saptamana 38 am ajuns si la al doilea control medical, la Medicover unde mi s-a spus ca bazinul nu este atat de ingust si recomandarea este sa ma lase sa intru in travaliu.

Va sfatuiesc ca in sarcina sa mergeti in paralel la doi medici si sa confruntati parerile pentru a alege ce e mai bine pentru voi, pentru confortul psihic si pentru copil. Voi sunteti cele mai importante si o astfel de experienta va poate marca pe viitor. Nu va lasati inselate de un zambet cald!

gummy bear
Postat: Wednesday, December 7, 2016 2:08 PM

Intrat: 12/15/2015
Postari: 139
anasstasia wrote:

Cu intarziere...la Regina Maria Brasov
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed