feng shui

Options feng shui
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela75
Postat: Wednesday, February 14, 2007 8:41 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Daca vi se pare ca lucrurile merg din rau in mai rau , ca sporul casei se cam duce pe apa sambetei, ca bolile nu se mai opresc si alte rele va invadeaza ,e timpul sa umblati la feng shui-ul caseiras cateva reguli de baza:

Fa-ti patul imediat ce te trezesti,netezeste bine covertura si nu-l mai deranja pana seara cand te culci.

Debaraseaza holul de papuci si papucei, ascunde tot ce-ti irita ochiul cand intri in casa.Holul trebuie sa fie in perfecta ordine .E primul lucru care il vezi cand intri in casa si daca te deprima asa vei ramane pe tot restul zilei.

Arunca repede nimicurile si vechiturile care nu fac decat sa depoziteze praful si sa-ti umple casa inutil, lasa mijlocul camerei pe cat posibil deschis , o masuta de cafea mica e suficient.

Aseaza paturile in camere de-a curmezisul, nu cu capetele spre usa .Nu dormi noaptea cu capul sau picioarele spre usa ( pozitia mortului)

Aseaza biroul de lucru astfel incat in spate sa ai perete solid si in fata usa .Nu sta cu spatele catre usa si cu ochii intr-un perete inert si gol.

Nu stoca hartoage pe birou, pune-le in sertare, lasa biroul cat mai luminat, deschis, aducator de bunadispozitie

Nu tine oglinzi in dormitor sau daca ai, acopera-le noaptea cu un cearceaf.

Daca v-am trezit interesul va mai aduc noutati , sau puteti aduce voi daca aveti ras
Andree@
Postat: Wednesday, February 14, 2007 8:59 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Scrie ,scrie noutati ca ma intereseaza,am avut o saptamana foarte proasta banghead banghead banghead banghead angry
Kiki
Postat: Wednesday, February 14, 2007 9:23 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
De ce se acopera noaptea oglinda din dormitor cu un cearceaf? uff
MNiko
Postat: Wednesday, February 14, 2007 9:26 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu stiam ca oglinda nu se acopera niciodata, decat daca e un mort in casa.
mihaela75
Postat: Wednesday, February 14, 2007 9:41 PM

MNiko wrote:
Eu stiam ca oglinda nu se acopera niciodata, decat daca e un mort in casa.

Asta tine de traditia noastra.Mai nou , se acopera si noaptea dar nu stiu sa zic de ce, fac si eu cercetari in domeniu sa aflu si vazic.Pana una alta eu inchid oglinda noaptea ( ca e cu balamale) si-l disper pe kaze cu fixurile mele fengshuiste.alcool
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, February 14, 2007 10:04 PM

Nivel: Senior

Postari: 5089
si eu am o pasiune pt feng shui insa... stiu ca daca nu faci lucrurile cum trebuie, faci mai mult rau decat bine.
mi-am cumparat carti valoroase in domeniu si am citit insa am ajuns la concluzia ca e f greu sa faci singur, fara cineva cu experienta, feng shui adevarat si de calitate...uff
mihaela75
Postat: Wednesday, February 14, 2007 10:12 PM

Nu stiu daca e greu, n-am intrat asa adanc in amanunte...eu acum sunt la mutarile de baza oare Deja am schimbat pozitia mobilei de 3 ori alcool si mai am multe in planras .cu pasi mici si siguri ajung si eu la perfectiunefirstprize sunt cateva reguli de baza care chiar mi se par reguli de bun simt, nici o filozofie, dar peste care treci asa de usor ca " bebele nu ma lasa".Nu ma mai uit ce vrea bebele ca as muri ingropata in jucarii si cu casa vraiste mereu.bataus bataus
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, February 14, 2007 10:17 PM

Postari: 5089
mda, ai tu dreptate cu ce zici... dar.. eu mut mobila asta cand oi pleca numa' ca e de comanda si e imensa toata...
leut
Postat: Wednesday, February 14, 2007 10:19 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Chestia cu oglinda...stiu de la bunica mea ca noaptea nu e bine sa te uiti in oglinda caci se spune ca asa poti privi "raul"...ca sa nu spun altfel. De aici traditia cu oglinda acoperita. Eu nu am oglinda decat in baie si pe hol...
Mai stiu ca e bine ca in orice camera sa imbini cele trei elemente: apa, foc si pamant...adica plante decorative, vaza cu flori...ceva lemnos.
In schimb cica nu e bine sa tinem in casa plante ofilite si drept sa spun petalele de flori parfumate imi plac tare mult si nu lipsesc din casa...aici nu pot sa fac nicio abatere, pur si simplu imi plac.
Ce te faci cu camerele micute unde patul numai intr-o pozitie poti sa-l pui? nervi
mihaela75
Postat: Wednesday, February 14, 2007 10:24 PM

In camerele mici lasi patul asa dar tu dormi de-a latulras Plantele ofilite , da, am gasit ca trebe aruncate cat colo.Mie nu-mi placeau plantele deloc dar am in plan achizitionarea de cate o planta pt fiecare camera, cica purifica aerulscratch Dar nu trebuie nici multe tip gradina in casa ca , vorba lui Andismom, mai rau facinono
leut
Postat: Wednesday, February 14, 2007 10:30 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Da, Mihaela? Sa ma vada Iuli ca dorm de-a latul...o sa zica despre mine ca am luat-o razna! Si-asa nu mai am mult!hohot
mihaela75
Postat: Wednesday, February 14, 2007 10:55 PM

hohot pai adica sa fiu singura dusa cu sorcova?si la mine se uita chioras cand inchid oglinzile da nu zice nimic ca si eu il las pe el sa ma tamaieze o data pe saptamana.umbla cu cadelnita prin casa ca popa in biserica.V-am mai zis eu la alt topic.adevarul e ca am citit acum ca tamaiatul asta are si el efecte de purificare a aerului.kaze zice ca stie de la ma-sa ca omoara microbii din aer.Se pare ca ma-sa stia si ea de fengsuihohot
TatyKS
Postat: Wednesday, February 21, 2007 11:27 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
mihaela75 wrote:
Daca vi se pare ca lucrurile merg din rau in mai rau , ca sporul casei se cam duce pe apa sambetei, ca bolile nu se mai opresc si alte rele va invadeaza ,e timpul sa umblati la feng shui-ul caseiras cateva reguli de baza:

Fa-ti patul imediat ce te trezesti,netezeste bine covertura si nu-l mai deranja pana seara cand te culci.

Asta fac

Debaraseaza holul de papuci si papucei, ascunde tot ce-ti irita ochiul cand intri in casa.Holul trebuie sa fie in perfecta ordine .E primul lucru care il vezi cand intri in casa si daca te deprima asa vei ramane pe tot restul zilei.

Pe holul meu mare am asa: papuci si adidasi dar pot repede sa scap de ei...dar ce ma fac cu masa de biliard a sotului si cu tacurile de biliard?

Arunca repede nimicurile si vechiturile care nu fac decat sa depoziteze praful si sa-ti umple casa inutil, lasa mijlocul camerei pe cat posibil deschis , o masuta de cafea mica e suficient.

Da si pe mine ma enerveaza ce am vechi si arunc mereu ....si chiar am liber livingu-ul

Aseaza paturile in camere de-a curmezisul, nu cu capetele spre usa .Nu dormi noaptea cu capul sau picioarele spre usa ( pozitia mortului)

Aici e aici....am facut mobila pe comanda si bineinteles ca patul e in usa...adica dormim cu picioarele inspre usa...in stg e patutul Karinei si in dreapta un sifonier facut pe tot peretele si cu oglinzi pe mijloc + o comoda cu sertare pentru machiajele mel, bentite si fundite si asta tot cu oglinda....deci am 3 oglinzi in camera mea

uff banghead

Aseaza biroul de lucru astfel incat in spate sa ai perete solid si in fata usa .Nu sta cu spatele catre usa si cu ochii intr-un perete inert si gol.

Laptopul meu sta pe bar in living...is spate am loc liber si apoi fotoliu si in fata bucatariaras

Nu stoca hartoage pe birou, pune-le in sertare, lasa biroul cat mai luminat, deschis, aducator de bunadispozitie

Asta asa fac...mai mereu

Nu tine oglinzi in dormitor sau daca ai, acopera-le noaptea cu un cearceaf.

nasol am 3 in camera mea , una pe hol si una in baie

Daca v-am trezit interesul va mai aduc noutati , sau puteti aduce voi daca aveti ras

Sa ne mai spui ...ca m-ai terminat pana acum...

nervi nervi
Sfefania_Johansson
Postat: Sunday, May 18, 2008 5:00 PM

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
Mediul in care traiti este foarte important pentru a avea o viata linistita si armonioasa. Orice spatiu - privit la nivel micro (o incapere) sau macro (o cladire intreaga) - privit in plan, pe un etaj. este impartit in 9 zone de influenta care formeaza ceea ce in Feng Shui se numeste harta Ba-Gua (sau Pa-Kua). Activarea unei astfel de zone cu unul din cele 5 elemente specifice amplifica si planurile vietii corespondente acestei zone. Pentru a amplifica zona dorita, asezati in coltul indicat un obiect care reprezinta elementul corespondent Cititi despre cele 5 elemente AICI

Creati o schita a camerei/apartamentului. Impartiti schita in 9 sectoare egale, ca mai jos, stand cu fata spre nord. Descoperiti zonele mentionate, reamenajand interiorul in functie de dorintele dv. Astfel va puteti crea un mediu perfect echilibrat care sa va aduca fericire in toate planurile vietii, fiind atent la micile detalii care amplifica, intretin sau scad influentele fiecarei zone. Daca puneti accent doar pe unele zone care va intereseaza mai mult, nu inseamna ca celelalte zone trebuie neglijate, ci doar intretinute, accentuand in schimb zonele principale.

Exista mai multe curente in Feng Shui privind folosirea acestei harti. Acolo unde spatiul va permite, asezati zona de nord in zona in care se afla usa de la intrare - deci o asezare inversata desenului de mai jos, zona de nord fiind asezata la peretele cu usa de la intrare - dar acesta varianta este recomandabila pentru casele perfect patrate in care usa de la intrare se afla pe mijlocul unui perete.

Sfefania_Johansson
Postat: Sunday, May 18, 2008 5:03 PM

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
In propria camera sau in casa in care locuiti imaginati-va ca impartiti spatiul respectiv in 9 careuri egale: 3 pe fiecare latura (vezi pagina zone de influenta - harta Ba-Gua). Descoperiti, cu ajutorul busolei, zona de NORD pe aceasta schema. Zona aceasta este responsabila de: VIATA PROFESIONALA. CARIERA, VIATA SEXUALA, AMBITII, VOINTA, PUTERE, DORINTA DE AFIRMARE, REALIZARE SOCIO-PROFESIONALA, AUTORITATE. Ca sa va bucurati de armonie si echilibru in sectorul de viata ce corespunde acestei zone cu ajutorul obiectelor ce reprezinta elementul specific: APA

ELEMENTUL APA este cel mai important pentru o armonie perfecta a mediului in care traiti. O mica fantana improvizata, un acvariu cu pesti sunt doar cateva detalii pentru a aduce elementul apa in camera dv. Elementul apa poate fi inlocuit cu:
culoarea ALBASTRA, NEAGRA
obiecte ondulate - ca valurile
imagini acvatice (fotografii, tablouri), acvarii, fantani, blouri cu apa proaspata, oglinzi, sticla, materiale transparente si usoare
TOTUSI:
Prea multa apa - creeaza nehotarare si ezitare
Apa distruge focul, este amplificat de metal, este distrus de pamant, este slabit de lemn
In functie de aceste relatii de compatibilitate si incompatibilitate, alaturi de acest element trebuie asezat doar elementul care il amplifica, nu si cel care il distruge.

CATEVA SFATURI FENG SHUI PENTRU ACEST SECTOR AL INCAPERII

SCOPUL DE ATINS: Pentru promovare la locul de munca, pentru succes in afaceri proprii sau in profesie, pentru gasirea carierei potrivite, pentru a stimula viata sexuala, asezati aici urmatoare simboluri:
figurine cu testoase, cocosi, lei, cai, dragoni, animale puternice, pesti, animale acvatice, glob pamantesc
un copacel din cristale
plante
o mica fantana improvizata
un acvariu cu pesti
obiecte de culoare albastra sau neagra
fotografii sau tablouri cu imagini acvatice (cu exceptia dormitorului)
clopotei de vant cu 5 tuburi metalice de culoare albastra sau neagra
oglinzi (simbolul apei)
cristale, flori de mina, roci, un bol cu pietre de rau, o piatra de mari dimensiuni
sticla, materiale transparente, alte elemente ce inspira apa, forme neregulate, unduitoare, valurite, curbe
un cristal swarovski
pietre semipretioase de culoare albastra sau neagra
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed