FEBRA....

Options FEBRA....
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Postat: Wednesday, August 8, 2007 10:16 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
sotul meu are febra 40,4.dati-mi ceva sfaturi pls ce sa ii fac sa scada .
are puroi in gat,am fost astazi cu el la dr si ne-a dat medicamente si ne-a spus ca doua zile va avea febra mare,dar chiar asa mare??medicamentul care e si pt febra trebuie sa ii dau tot la 6 ore,normal ar mai fi trebuit sa stea o ora pana sa ia,dar cand am vazut cat are,i l-am dat acum.acum i-am facut si comprese reci,ce pot sa mai fac??
Maria & Mario
Postat: Wednesday, August 8, 2007 11:36 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Mami, procedeaza ca la copii : frectii cu alcool, comprese reci, sosete in picioare cu otet . Antitermicele poti sa i le dai si la 4 ore ( cu toate ca depinde de concentratie ), dar macar pana trece faza asta .... sa se poata linisti si sa adoarma.....

Sanatate muuulta va dorim !
crista
Postat: Thursday, August 9, 2007 1:57 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Mami cum ti-a zis si Oana, poti tine febra sub control cu, comprese cu apa rece si otet. La febra asa mare poti sa-i pui comprese pe piept, pe frunte si sosete in picioare imbibate in otet, pana vezi ca scade...ia febra la 10-15 min...si speram ca va fii bine...
Sanatate si o noapte linistita va dorim!
misha
Postat: Thursday, August 9, 2007 8:14 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
O fiola de algocalmin ar trebui sa rezolve problema. Si sotul meu a patit-o la un moment dat si cum febra nu ceda cu nimic i-am dat fiola si bine am facut caci in 15-20 min ii scazuse de tot. Multa sanatate sotului tau!
Alina
Postat: Thursday, August 9, 2007 8:31 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
De acord cu Misha, algocalminul e sfant in aceste cazuri.

P.S. compresele cu otet trebuie puse in zona abdominala (ficat), nu la picioare. In caz de febra mare, toate extremitatile sunt reci, asa ca unde sa mai punem iarasi rece?

Sanatate multa, butterfly. Ar trebui sa faca un exudat si o antibiograma, ca, daca e puroi, e microb, dupa rezultat sa vedeti la ce antibiotic e sensibil microbul si sa-l sterilizati. Numai bine.
Fluturas
Postat: Thursday, August 9, 2007 10:19 AM

eu stiu ca algocalminul scade febra brusc si efectul e de scurta durata,asa ca am ezitat sa ii dau(fiola oricum nu am si aici nici nu as gasi).pana la urma tot a avut noapte alba,il doare rau gatul si capul,sa speram ca astazi va fi mai bine.febra nu mai are asa mare
multumim ca sunteti alaturi de noi
Miri
Postat: Thursday, August 9, 2007 9:53 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Mami, poti sa incerci sa-i pui pe timpul noptii comprese cu apa rece amestecata cu spirt, de jur imprejurul gatului, peste care ii asezi un prosopel, sa nu se ude perna.
O sa fie mai bine, snt sigura!thumright
Multa sanatate !
Fluturas
Postat: Friday, August 10, 2007 12:06 AM

am pus astazi spirt si a fost mai bine.nu a mai avut febra
multumim mult
S.ELENA
Postat: Friday, August 10, 2007 12:35 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Sanatate multa sotului tau!!!!!angel
Ely
Postat: Friday, August 10, 2007 1:03 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Multa sanatate sotului in continuare.
AdrianaC
Postat: Friday, August 10, 2007 1:27 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Multa sanatate sotului si pe viitor incercati sa tineti febra sub control sa nu sara de 38.5 ca pe urma mult mai greu o mai restabiliti, iar pentru adulti si o febra 39 - 39.5 e greu de suportat, dar peste 40 cum a avut sotul tau.

Se mai pot face impachetari cu un cearceaf udat cu apa la temperatura camerei, pus de jur imprejurul toracelui, timp de 15 min pe ceas, apoi pauza 5 min si reluat inca o repriza. O faza din asta ii scade temperatura cu 1 grad (adica de la 40.4 ar fi trebuit sa ajunga la 39.4).

Din cate stiu eu, in astfel de cazuri nu te mai uiti ca nu e ora de administrat antitermicul, ci ii intercalezi imediat alt antitermic. Pentru adulti sunt destul de multe optiuni, Nurofen, Paracetamol, Algocalmin, Aspirina, si din fiecare poate lua daca nu ma insel 3-4 / zi, deci ai ce sa ii intercalezi.

Sanatate si sper sa nu mai fie cazul pe viitor, dar e bine sa stii ce sa faci, si de asemenea si el ar fi bine sa stie ce se face, pentru ca Doamne fereste acelasi lucru ti se putea intampla tie pupici
Miri
Postat: Friday, August 10, 2007 9:46 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Exact cum spune si Adriana, poti sa decalezi administrarea antibioticului/ antitermicului cu 1/2 de ora in avans.
Altfel cum va inchipuiti ca o singura asistenta ar putea administra, in tura de noapte, antibiotic injectabil la 20 de pacienti!sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed