Fatul si muzica

Options Fatul si muzica
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Saturday, March 25, 2006 11:46 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Se spune ca atata timp cat este in burtica fatul raspunde la diversi stimuli, mai ales la muzica.

Voi i-ati pus lui bebe muzica ? Cum a reactionat ? A devenit mai activ ? S-a potolit din suturi ? Cum influenteaza muzica pe care o ascultati starile si evolutia copilului ? Ati ascultat muzica recomandata pentru femei insarcinate ?

Eu am tot ascultat cat am fost insarcinata cu Andrei CD-urile de la cutiuta muzicala.

Am incercat sa ascult si altceva, dar ma cam lua la suturi, asa ca am renuntat.
stele_pe_cer
Postat: Thursday, April 20, 2006 9:15 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu in prima sarcina am ascultat putina muzica religioasa...brusc, in sarcina,parca nu mai imi placea muzica pe care o ascultam inainte de sarcina, parca era prea trista, prea lalaita, apoi, ce am ascultat cu mare placere a fost coloana sonora dela "Dirty Dancing" cu sonorul la maxim,Gil Dobrica, Gica Petescu, mult prea putina muzica clasica comparativ cu cat ascultam inainte...cred ca d'aia a iesit Matei asa veselsic ...

Acum, ce sa zic, sunt dependenta de Radio Romantic, dar cine stie, in 8 luni cate mi-au mai ramas, mi s-or modifica iarasi gusturile !
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, April 20, 2006 9:25 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Felicitari, stelute! Acum am vazut ca esti insarcinata!
Sa ai parte de o sarcina linistita, fara probleme specifice... Si multa sanatate, mamico!pupici
stele_pe_cer
Postat: Thursday, April 20, 2006 9:27 AM

cute_baby_of_mine wrote:
Felicitari, stelute! Acum am vazut ca esti insarcinata!
Sa ai parte de o sarcina linistita, fara probleme specifice... Si multa sanatate, mamico!pupici

stele_pe_cer
Postat: Monday, April 24, 2006 10:29 PM

In ultimul timp imi place sa ascult multa muzica vesela, dar tot veke, muzica din anii 60,70,80, kiar si 90, dar in nici un caz "noutati"...si ritmata sa fiesic ...
Jasmine
Postat: Saturday, July 14, 2007 7:48 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/24/2007
Postari: 208
Eu am ascultat mult Mozart si pentru ca imi place mie, dar e si cea mai recomandata muzica pentru bebelusi, chiar si in terapii, in calmare. Acum s-o vad cum va reactiona la ce-a ascultat in burtica dupa ce se naste....
ira_tgr
Postat: Saturday, July 14, 2007 8:04 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
Jasmine wrote:
Eu am ascultat mult Mozart si pentru ca imi place mie, dar e si cea mai recomandata muzica pentru bebelusi, chiar si in terapii, in calmare. Acum s-o vad cum va reactiona la ce-a ascultat in burtica dupa ce se naste....

sa stii k nu toata lumea il recomanda Mozart, mai ales unele cercetari chiar au demonstrat k lucrarile scrise in perioada in care a suferit de boala care i-a adus moartea, nu numai k nu sunt benefice, din contra, pot provoca anumite stari neplacute.... ash k ai grija - Mozart e bun, dar cu moderatie flowers

P.S. lucrarea mea de licenta e despre terapia muzicala deci, chiar sunt in domeniu si nu scriu doar de dragul de a ma afla in treaba pupici
Jasmine
Postat: Saturday, July 14, 2007 8:19 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/24/2007
Postari: 208
Mersi, stai linistita ca aleg piesele cu grija pentru ca si eu cant la pian pupici
bulinutza
Postat: Thursday, July 9, 2009 12:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
De la ce varsta poate bebele auzi muzica din exterior???
PrincessLilou
Postat: Thursday, April 15, 2010 3:38 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
la noi cand ascultam "The Nutcraker - Spargatorul de nuci" dam din picioruse, din ce apucam...cum se termina muzica cum ne linistim. tati a zis ca ne face balerina sic
sousourel
Postat: Thursday, April 15, 2010 4:53 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Am remarcat si eu suturile...dar mie mi se pare ca muzica le stimuleazasic Asadar muzica si/ sau voci de copii= meci!ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed