Fasceita plantara

Options Fasceita plantara
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Saturday, August 4, 2012 3:04 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Fasceita plantara este cauza cea mai frecventa de durere la nivelul calcaiului si reprezinta de fapt inflamarea fasciei plantare (un ligament care uneste calcaiul cu degetele si formeaza arcul piciorului).

In cazul in care fascia este in tensiune, ea poate prezenta mici rupturi. Datorita acestor rupturi, fascia devine mai putin rezistenta, edematiata, inflamata si provoaca durere la mers sau in repaus.

Nu se stie exact de la ce apare fasceita plantara. In timpul mersului, ea se intinde cand piciorul atinge solul, iar daca este in tensiune, poate provoca durere la mers.

Simptome:
- dureri la nivelul calcaiului, aparute la primii pasi dupa coborarea din pat sau dupa ce s-a stat pe scaun o perioada mai lunga
-durere sau tensiune la nivelul piciorului, ce apare dimineata sau dupa odihna, diminua dupa cativa pasi, dar se accentueaza pe masura ce trece timpul
-durere ce se accentueaza la urcatul scarilor sau cand se sta pe degete
-durere ce apare la statul in picioare pentru o perioada mai lunga
-durere ce apare la inceputul exercitiilor fizice, diminua pe parcurs, dar reapare la sfarsitul exercitiului.

Activitatile de genul mers pe distante mari, statul in picioare pentru o perioada mai lunga de timp, alergatul, saritul, vor accentua inflamatia si durerea. Ligamentul lezat poate sa nu se vindece complet daca persoana nu este capabila sa intrerupa activitatea sau sa amelioreze afectiunea care a provocat aceasta boala.

Este recomandat sa mergeti imediat la medic daca suspectati fasceita plantara pentru ca daca incepeti tratamentul mai repede aveti mai multe sanse de cindecare.

Se poate incerca la inceput aplicarea de gheata pe zona dureroasa (atentie, nu se vor aplica comprese calde!) si se vor lua medicamente antialgice (impotriva durerii) de genul aspirinei, ibuprofenului sau acetaminofenului.

Daca tratamentul nu da rezultate, trebuie consultat medicul:
- medicul de medicina de familie
- medicul ortoped
- medicul de medicina sportiva.

Radiografia nu este utila pentru diagnosticul fasceitei plantare, deoarece la radiografie nu se vizualizeaza ligamentele, dar va fi efectuata o radiografie in cazul in care se suspecteaza o fractura de stres, un chist osos sau alte afectiuni ale piciorului sau gleznei. Radiografia poate indica prezenta unui pinten osos, dar vizualizarea lui nu pune diagnosticul de fasceita plantara.

Aproximativ 8 din 10 persoane se vor recupera perfect intr-un an. Din 100 de pacienti, la aproximativ 95 durerile se vor ameliora prin tratament nechirurgical, iar 5 vor necesita interventie chirurgicala.

Sursa: sfatul medicului.ro

Eu m-am pricopsit cu asa ceva, nu mi-am dat seama la timp ca poate fi ceva mai grav si am asteptat sa treaca de la sine durerea din calcai. Nu a trecut, iar acum cand m-am uitat la Jocurile Olimpice si am vazut ca Lavinia Iordache avea probleme cu un calcai si a fost diagnosticata cu fasceita plantara, am cautat sa vad ce si cum.

Simptomele mele sunt identice cu cele descrise la aceasta afectiune...

Am aplicat pana acum gheata seara inainte de culcare si am luat Nurofen, 1 pastila pe zi, vreo 3-4 zile.
S-a simtit o ameliorare, pentru ca nu ma mai durea cand ma dadeam jos din pat, insa de 2 zile am mers la birou incaltata cu adidasi / pantofi sport si vad ca m-a apucat din nou.

Din ce am inteles de la un coleg, se pare ca este important si ce incaltaminte purtam cand s-a produs fasceita plantara (si eram in adidasi). Cica ar fi tensionata in pozitia in care sta piciorul cat sunt in adidasi si ca nu m-ar mai fi durut cele cateva zile pentru ca am stat in incaltaminte cu putin toc (6-7 cm)...

Am reinceput tratamentul cu gheata... dar cred ca dupa ce revin din concediu voi merge la un medic ortoped....

A mai patit cineva asa ceva?
raly
Postat: Saturday, November 28, 2015 10:52 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Adriana,ai rezolvat cu fasceita?
Am si eu o vreme buna,sa zicem vreo 3 luni de zile de cand am durerea asta asa sub calcai,la inceput nu am bagat in seama,cand amvazut ca nu trece am fost in prima faza la medicul de familie ,tratament cu nurofen,apoi dupa 14 zile am fost la ortopedie pus diagnostic fasceita plantara!Tratament cu nurofen mai departe si comprese locale cu gheatza,recuperarea dureaza cica intre 6 luni-1 an!Cauza este statul excesiv in picioare si greutatea in plus,eu nu am ce face altcumva decat in picioare nu am cum sa lucrez!Mi s-a indicat schimbarea locului de munca sau concediu de relaxare din pacate nici o varianta nu tine!Nici tratamentul nu pot sa-l urmez din ce cauza :cum pun gheatza cum ma racesc jos!Intr-adevar gheatza e extraordinara,cand o pun alina toata durerea plus ca e si antiinflamatoare insa cum o pun a doua zi fac traseu la baie!Fac masaj in fiecare seara si exercitii de recuperare insa se pare ca pe degeaba,galma este tot acolo si doare cum calc pe ea de mor!Ce as mai putea sa fac ca nu mai stiu ce sa fac!computerlove computerlove computerlove
marivic
Postat: Monday, November 30, 2015 12:48 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Eu nu am avut la calcai,sub calcai ci pe laba piciorului,o galma cat un ou de porumbel.M-a chinuit cam o luna,pana am ajuns laortoped si mi-a facut radiografie dar nu s-a vazut nimic.
Mi-a spus ca a fost un ligament sucit si ca in loc sa se retraga mai rau i-am facut,eu mergand pe jos pana la job 3km /zi.Mi-a dat comprese cu rivanol,ketonal si unguent Deep Relif.Am stat repaus in pat de vineri pana luni dimineata si mi-a trecut,altfel mi-lpunea in ghips 3 saptamani,ca sa stea sa se odihneasca piciorul.....
Nu stiu ce a fost.....NuStiu
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed