Faringita cu streptococ beta-hemolitic grupa A

Options Faringita cu streptococ beta-hemolitic grupa A
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, February 21, 2013 6:26 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Semnam si noi condica aici cu una bucata copil (Andrei) posesoare a acestei minuni...

Pe scurt:
- luni, 18.02.2013 - rosu in gat si dureri de gat la inghitire - tratament cu Propolis spray 1 puf x 3/zi
- marti, 19.02.2013 - foarte rosu in gat si amigdalele inflamate - tratament cu Propolis spray 1 puf x 2/zi + Tantum Verde 2 pufi x 2 / zi + Nurofen 3+ 10 ml x 3 / zi
- miercuri, 20.02.2013 - la fel de rosu in gat - mers la doctor, efectuat analize de sange (hemoleucograma completa, VSH, CRP, Fibrinogen), exudat faringian si nazal, antigen rapid streptococ. La rezultate a aparut streptococ beta-hemolitic gr A pozitiv, asa ca a intrat de aseara de la 22:00 pe antibiotic la 8 ore - Keflex 250mg / 5ml - cate 6ml x 3/zi, timp de 10 zile.

Intre timp am aflat de la invatatoare ca au fost 2 cazuri de scarlatina in clasa lor, deci e posibil ca Andrei sa fi luat streptococul de la unul din acei copii...

La el inca nu s-a manifestat, de fapt nu a dat in scarlatina, nu a facut febra, nu a avut nicio eruptie pe piele, starea generala e relativ buna, doar dureri in gat si mucisori...

Din ce am citit insa pe net, faringita streptococica este o boala acuta, care debuteaza cu dureri de gat, dar si febra peste 38.5, stare generala proasta, frisoane, dureri musculare, abdominale, uneori chiar si varsaturi. La Andrei nu a fost cazul de toate acestea...

De asemenea, am inteles ca acest streptococ beta-hemolitic grup A se transmite numai prin contact direct prin stranutul, vorbit, secretii nazale... deci clar l-a luat de la scoala... Problema acum este ca ni-l poate da oricand si noua....

Se pare ca perioada de incubatie a bolii variaza intre 2-5 zile si ca esti considerat contagios pana in primele 24 de ore de la administrarea antibioticului. Copiii nici nu ar trebui sa revina in colectivitate pana cand nu au trecut macar 24 de ore din momentul inceperii administrarii antibioticului.

Noi am amanat administrarea antibioticului pana la aflarea rezultatelor si am mers doar pe tratament simplu cu Tantum Verde si Propolis pentru gat si Nurofen pentru inflamatii si durere.

Antigenul rapid streptococic de grup A se face in cateva ore si indica prezenta sau nu a streptococului beta-hemolitic grupa A. Se recolteaza din gat, nu sunt necesare analize de sange. Daca ai un rezultat negativ nu inseamna insa neaparat ca nu ai streptococul si e bine sa repeti analiza...

Este bine de facut si exudat faringian, doar ca la acesta rezultatele se obtin in 3-4 zile, iar recoltarea este bine sa se faca dimineata, inainte sa manance sau sa bea apa / ceai, etc sau chiar sa se spele pe dinti.

Ca si tratament, cum spuneam, daca se depisteaza streptococ beta-hemolitic, obligatoriu se administreaza antibiotic, pentru ca acest streptococ este foarte pacatos, el este si cel care da scarlatina, dar si multe alte boli. In principiu am vazut ca peste tot scrie ca se trateaza cu penicilina, sau daca esti alergic la penicilina, se mai recomanda eritromicina sau clindamicina.

Trebuie investigata oricum starea copilului chiar si dupa inceperea administrarii de antibiotic, pentru ca daca in continuare dupa 72 de ore de la inceperea tratamentului nu incep sa se vada imbunatatiri, inseamna ca poate au aparut complicatii sau antibioticul nu are efect. Atunci se recomanda efectuarea unui nou exudat si stabilirea antibiogramei...

Dupa terminarea tratamentului cu antibiotic, se recomanda sa se refaca testele (exudat faringian, antigen rapid streptococ) ca sa vedem daca a disparut streptococul. Daca intr-un an de zile apare de cel putin 3 ori streptococul, inseamna ca cineva cu care vine in contact are streptococ si il tot plimba de la unul la altul.

De aceea e bine ca macar in familie (pentru ca la scoala / gradinita nu prea da lumea importanta) sa isi faca toti analizele si sa se asigure ca nu mai are nimeni streptococ...

Un streptococ din acesta netratat la timp sau corespunzator, poate sa dea mai apoi complicatii urate, cum ar fi reumatism articular, glomerulonefrita poststreptococica, endocardita, abces retrofaringian, bacteriemie etc.

Prin urmare, nu tratati niciodata cu superficialitate un rosu in gat, mai ales daca nu se lasa si cu febra, cum a fost la noi, pentru ca nu stii ce streptococ pandeste din umbra rambo
raly
Postat: Thursday, February 21, 2013 7:42 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Off,Adriana,chiar pe toate le agatati voi???Uff,multa sanatate!hearts
Aveti de grija:

Se poate evita transmiterea faringitei streptococice la alte persoane sau reinfectarea in felul urmator:
- evitarea stranutului sau tusei in fata altei persoane
- spalatul frecvent al mainilor
- folosirea servetelelor de unica folosinta, nu a batistelor
- se arunca periuta de dinti folosita pana in momentul inbolnavirii, apoi cea folosita pe perioada bolii, deoarece streptococul se poate fixa pe perii acesteia si poate determina reinfectarea. Daca nu se poate inlocui periuta, atunci se recomanda spalarea energica si frecventa a acesteia inainte si dupa fiecare utilizare.
shirel
Postat: Thursday, February 21, 2013 5:57 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
Eu una sunt veterana in aceasta boala de cand ma stiu ,mi s-a propus sa-mi scot si amigdalele la un moment dat dupa un lung tratament de antibiotice care pana la urma nici nu-si mai faceau efectul(asta s-a intamplat exact cand o alaptam pe Shiraz anul trecut)alcool alcool plans
Sanatate multa!
magduta
Postat: Tuesday, May 7, 2013 10:37 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/6/2012
Postari: 92
si baietelul meu l-a avut anul trecut, dar nu a avut nici un simptom, a iesit la un control de rutina; periuta de dinti nu m-am gandidt sa i-o schimb, desi, dupa ce am citit aici mi se pare logic, si nu stiu cum de nu m-am gandit la asta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed