Extractie premolar

Options Extractie premolar
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, November 6, 2012 1:19 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17666
Locatia: Bucuresti
Lunea trecuta am facut si eu o extractie de premolar, pentru ca era foarte cariat, ii caria si pe cei de langa el si in plus de asta era crescut spre interior si se pare ca nu era bun de nimic, pentru ca nu participa nicicum in procesul de masticatie.

Extractia am facut-o cu anestezie (de fapt vreo 3 anestezii), nu m-a durut deloc, am tinut o compresa 2 ore acolo, apoi am scos-o. Nu am avut voie sa fumez, sa beau sucuri, cola, cafea sa mananc lactate, etc.

Am respectat totul ca la carte si cu toate acestea de a 2-a zi a inceput sa ma doara parca osul...

Astazi sunt in a 8-a zi de la extractie, inca ma doare la fel de tare, locul nu da semne ca s-ar inchide, este ceva albicios la suprafata lui...

M-a vazut medicul dentist si miercurea trecuta, si joia trecuta si azi, mi-a facut niste spalaturi, joia trecuta mi-a pus chiar niste antibiotic local si mi-a recomandat sa ma dau cu Elugel de 3-4 ori / zi, dar... tot nimic...

Aveti idee de ce nu se mai inchide si de ce ma doare inca? nervi
bulibuli
Postat: Tuesday, November 6, 2012 1:35 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Am patit si eu, tot cu un premolar.. pe masura ce se retragea gingia incepea sa se observe din ce in ce mai bine o chestie dura, proeminenta care pana la urma s-a dovedit a fi un fragment de premolar care s-a rupt in timpul extractiei si a ramas acolo.. mi-a scos-o f usor si am scapat de durere, s-a vindecat apoi f bine gingia acolo..
Acum.. nu stiu daca si la tine e acelasi lucru, nu pot baga mana in foc..
AdrianaC
Postat: Wednesday, November 7, 2012 4:26 AM

Nu pare sa fi ramas nimic acolo. Oare din cauza ca era mai retras spre cerul gurii nu se inchide?
Asa arata la 3 zile de la extractie (ma scuzati ca "ranjesc" dintii aici ras)

Mami_de_gemeni
Postat: Wednesday, November 7, 2012 8:24 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Adriana, dupa umila mea parere acolo este deja infectie. Cel mai bine este sa mergi la un alt stomatolog sa ii ceri parerea sa vezi ce iti spune. La radiografie nu iese nimic sub gingie?
Cris-DL
Postat: Wednesday, November 7, 2012 8:31 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Eu nu inteleg doua lucruri; -de ce a facut extractie, cand -poate- se facea o reconstituire pe el pentru a evita stricarea vecinilor lui cu o eventuala lucrare, sau ti-a sugerat direct un implant -asa de distrus era, incat sa faca extractie?!
Si nu mai inteleg, de ce ti-a facut trei anestezii ?? Ceva nu e in regula...

In 8 zile, chiar daca nu s-a ichis (ca nu se inchide asa de repede), nu trebuia sa te mai doara!!
AdrianaC
Postat: Wednesday, November 7, 2012 9:03 AM

Cris-DL wrote:
Eu nu inteleg doua lucruri; -de ce a facut extractie, cand -poate- se facea o reconstituire pe el pentru a evita stricarea vecinilor lui cu o eventuala lucrare, sau ti-a sugerat direct un implant -asa de distrus era, incat sa faca extractie?!
Si nu mai inteleg, de ce ti-a facut trei anestezii ?? Ceva nu e in regula...

In 8 zile, chiar daca nu s-a ichis (ca nu se inchide asa de repede), nu trebuia sa te mai doara!!

Cris

Extractia a facut-o pentru ca era foarte cariat, ii caria si pe cei de langa el (deja a cariat un dinte de langa el, si in plus de asta era crescut spre interior si se pare ca nu era bun de nimic, pentru ca nu participa nicicum in procesul de masticatie. Daca as fi purtat aparat nu ar fi avut oricum loc sa il bage intre cei 2 dinti ca era spatiul prea mic... Nu imi pare rau ca am facut extractia, ca eu am optat pentru extractie si nu pentru tratament. Nu inteleg insa de ce nu se inchide mai repede...

Mi-a facut 3 anestezii in sensul ca intai mi-a dat cu un spray care a amortit bine zona, apoi mi-a facut vreo 3 injectii mici dinspre exterior si apoi vreo 3 injectii mici dinspre cerul gurii (practic, cumva de jur imprejurul premolarului).

Azi ma doare ceva mai putin ca ieri, durerea nu e insuportabila, nu am facut febra, nu iese nimic de acolo sa zic ca e puroi sau ceva...
AdrianaC
Postat: Wednesday, November 7, 2012 9:04 AM

Mami_de_gemeni wrote:
Adriana, dupa umila mea parere acolo este deja infectie. Cel mai bine este sa mergi la un alt stomatolog sa ii ceri parerea sa vezi ce iti spune. La radiografie nu iese nimic sub gingie?

Nu am mai facut nicio radiografie.
Totusi, cred ca daca era ceva acolo as fi simtit.... Sau nu?!?
Cris-DL
Postat: Wednesday, November 7, 2012 9:18 AM

Adriana, nu se inchide asa de repede... poate dura si mai bine de 2 saptamani.

Deci nu au fost 3 anestezii ras -au fost mai multe intepaturi de-odata, de jur-imprejur ca sa nu doara; 3 insemna sa te intepe, te lasa putin timp, nu amortea si iarasi te inteapa si tot asa de 3 ori...
Radiografie nu ai facut inainte de extractie??
AdrianaC
Postat: Wednesday, November 7, 2012 5:11 PM

Nu am facut radiografie inainte de extractie...
Mami_de_gemeni
Postat: Wednesday, November 7, 2012 7:14 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Ufff, ce fel de medic este asta, fara sa recomande efectuarea unei radiografii inainte de o extractie.
Daca ar fi resturi de radacina ai fi simtit. Ma gandesc sa nu fi facut tu alergie la anestezicul facut inainte de extractie.
Cel mai bine mergi sa faci o radiografie si sa iti zica daca osul este curat, sa nu existe cumva dedesupt pungi de sange cheag.
Multa sanatate si sa auzim de bine cat de curand.pupici computerlove
ligia27
Postat: Thursday, November 8, 2012 6:30 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2010
Postari: 1340
Locatia: RO suceava
bine, am inteles ca partea de deasupra gingiei era cariata, dar radacina cum era? nu se putea curata canalele si sa se fi facut pivot ( stift, cui sau le spuneti voi ) de care se putea prinde o coronita?

felicitari pentru restul danturii.

chiar ma intrebam cum vede dentistul in gura unui om , multumim ptr poza.sic ras

SANATATE MULTA.
Cris-DL
Postat: Thursday, November 8, 2012 12:42 PM

Trebuia facuta o "poza" inaintea extractiei... tocmai pentru a vedea starea radacinii si posibilitatea unei reconstituiri (stalp sau pivot + bontul atificial + coronita)...parerea mea!
AdrianaC
Postat: Thursday, November 8, 2012 2:24 PM

Dentista e foarte buna si sunt foarte incantata de ea. Am dus si copiii la ea si le-a lucrat foarte frumos si nu au zis nici pas. Se duc de drag la ea. Andrei a stat sa ii lucreze pana acum la 4 maselute, fara anestezie...

Mi-a explicat toate implicatiile si optiunile, iar eu am ales extractia si nu imi pare rau... Astept doar sa se inchida, insa cred ca va mai dura...

Azi nu m-a mai durut decat foarte putin, daca apasam pe obraz in zona respectiva... Sa speram ca sunt pe drumul cel bun...
AdrianaC
Postat: Thursday, November 8, 2012 2:26 PM

ligia27 wrote:
...
felicitari pentru restul danturii.
chiar ma intrebam cum vede dentistul in gura unui om , multumim ptr poza.sic ras
SANATATE MULTA.

Multumesc.

Pai... vede bine... Si eu m-am uitat acasa cu o lanterna si o oglijoara mica, in fata oglinzii de la baie ras, ca deh, ma rodea curiozitatea hohot
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, November 9, 2012 4:29 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Adriana, vindecarea dupa o extractie dureaza. Daca ar fi ramas ceva, ai fi sangerat. Durerea e normala. Daca a folosit ceva vasoconstritor in solutia anestezica atunci se vindeca un picut mai greu, dar se vindeca. Sanatate!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed