Extractia dintilor de lapte

Options Extractia dintilor de lapte
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, April 11, 2008 10:53 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17387
Locatia: Bucuresti
Astazi am fost cu Alice la dentist sa ii mai scoata 2 cioturi ramase de la o masea de lapte, pentru ca deja ii iesise cea definitiva prin mijlocul celei de lapte.

A fost destul de curajoasa, pentru ca s-a imprietenit cu dna doctor ( a mai fost 1 data la ea) si a lasat-o sa ii faca extractia numai cu putina anestezie - gel cu gust de capsuni. Unul dintre cioturi s-a scos foarte rapid, dar al doilea a necesitat cleste si ma asteptam sa urle de mama focului pe acolo, totusi a fost OK.

Ce putere are un astfel de gel, amorteste vreun pic? Dna doctor s-a oferit sa ii faca si o injectie mica pe post de anestezie, dar toate ca toate pana la injectie ras
Maria & Mario
Postat: Friday, April 11, 2008 11:43 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9852
Locatia: Departe-poate prea departe
Functioneaza gelul, testat pe mine ! thumright

Intrebare : Pana la ce varsta ar trebui sa se pastreze dintii de lapte ? Cand incep ei sa cada ? Toti trebuie sa se desprinda singuri ? E normal sa se si carieze ? scratch
AdrianaC
Postat: Saturday, April 12, 2008 1:13 AM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17387
Locatia: Bucuresti
Dintii de lapte ar trebui sa tina mai mult, dar pentru ca Alice a avut probleme cu ei de pe la 2 ani si jumatate, cand au inceput sa i se macine si i s-au retezat aproape toti pana pe la 3 ani jumatate, la ea au inceput sa ii apara mult mai devreme dintii definitivi uff .

Are deja ca dinti definitivi vreo 4 jos, 2 sus + 1 iese acum, 4 masele si a 5-a iese acum banghead .

Speram sa nu mai avem probleme si cu astia.

In principiu, din ce stiu eu si ce mi-a mai zis mie medicul la merg cu Alice, dintii de lapte cad singuri cand ies ceilalti. Foarte rar mai ramane cate unul care se tine mai bine si trebuie tras mai cu elan de el. La Alice din cei 12 dinti noi, numai 2 au necesitat interventie, restul au cazut singurei.
Alina
Postat: Saturday, April 12, 2008 8:30 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Alice, felicitari, ai fost foarte curajoasa.

Maria & mami wrote:

Intrebare : Pana la ce varsta ar trebui sa se pastreze dintii de lapte ? Cand incep ei sa cada ? Toti trebuie sa se desprinda singuri ? E normal sa se si carieze ? scratch

In mod normal dintii de lapte trebuie sa 'existe" macar pana la 6 ani. Ei vor cadea cam in ordinea in care au iesit.
Atentie, tot e e mai mult de 10 jos sau sus e definitiv si nu de lapte.
Nu e normal sa se carieze. Catinca are 7 ani si are dintii perfecti. De abia acum o luna i-a cazut primul incisiv central, maxilar inferior, iar de cateva zile cel de-al doilea incisiv central.
Lilly of the valley
Postat: Saturday, April 12, 2008 8:41 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Felicitari Alicei pt curaj!
Andrei are nevoie de ajutor pt extragerea dintilor de lapte, deoarece ies cei definitvi in spatele celor de lapte. Asta nu e normal!nono nu e normal nici sa se schimbe asa tarziu (peste 2 luni are 11 ani)si se miauna de mama-mama, desi e baiatras , cu tot cu gel, dar cum stiti barbatii is mai fricosi cand e vorba de stomatologie.alcool
Desi Andrei are o igiena dentara precarabanghead banghead banghead (in ciuda insistentelor noastre), a avut o singura masea de lapte cariata. Ce e drept a renuntat la biberon relativ usor si nu il folosea decat cat bea laptele, alte likide a baut repede din canita normala, initial din canuta cu cioc.
mari_paun
Postat: Friday, April 25, 2008 7:54 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/17/2006
Postari: 698
Locatia: Slobozia
si Ema a schimbat 2 dintisori la dentist, si a fost curajoasa- cu putin inainte sa implineasca 6 ani , acum deja sunt aproap crescuti, din pacate are si o carie pt ca a spart o bomboana in gura si s-a ciobit o maseluta...speram sa o scoatem rapid, din pacate medicii de aici nu prea se baga pe copii mai...speciali, asa ca o sa ajungem la Bucuresti pt acea cariutabanghead
taki
Postat: Friday, April 25, 2008 8:41 AM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Maria & mami wrote:

Eu am ramas cu un canin de lapte care acum este macinat. Intre timp celalalt canin mi-a crescut sub ginigie (facandu-se observat doar la radiografie). Dupa Pasti, am luat decizia impreuna cu dr. sa-mi scot caninul de lapte ( pt ca oricum se misca) si sa-i fac loc celuilalt canin sa coboare unde trebuie ( operabil ). In tot acest timp ( cel mult 1 an de zile ), o sa port aparat dentar.

Daca in acest an, caninul nu vrea sa coboare, atunci pot sa-mi pun implant. Daca mi-as pune implant acum, exista riscul ca sa coboare caninul din gingie si sa-mi indeparteze impantul iscand asftel alte probleme.
Maria & Mario
Postat: Friday, April 25, 2008 8:47 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9852
Locatia: Departe-poate prea departe
Alina, tu si cu mama. A avut si ea un canin de lapte in stare buna buna si i-a iesit caninul nou la 30 de ani, in spre cerul gurii , a fost operata , mi-amintesc si eu ce greu i-a fost ! Sa te faci repede bine ! thumright
Tzepii
Postat: Thursday, October 23, 2014 3:36 PM

Postari: 1808
Locatia: Romania-Bucuresti
Inca o tehnica pentru extragerea dintilor de lapte fara sa mergi la dentist:
Tzepii
Postat: Wednesday, April 20, 2016 10:21 AM

Postari: 1808
Locatia: Romania-Bucuresti
Si pentru ca tehnologia avanseaza:
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed