Exista viata dupa moarte ?

Options Exista viata dupa moarte ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
shirel
Postat: Thursday, April 1, 2010 5:35 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
miriam wrote:

ce tarehohot hohot hohot , dar o sa fie prea tarziu...

Niciodata nu este prea tarziu!Promit ca deschid eu discutia in mod special!hohot hohot hohot hohot sic sic
mama Alessiei
Postat: Thursday, April 1, 2010 6:36 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
petro wrote:
Parerea mea: nu s-a intors nimeni de acolo sa ne spuna ce e. Daca este bine daca nu este iarasi bine. Eu sunt preocupata doar de viata asta: sa fiu mai buna, sa las ceva in urma mea (nu neaparat material), sa nu deranjez pe nimeni, sa nu fac nici un fel de rau nimanui, sa-si mai aminteasca fiul meu de mine DUPA macar 1 zi. Si merg linistita unde au mers multi altii. Suna pesimist si deprimant, dar e realitatea!

newclap newclap newclap

Si eu sunt la fel de realista...sarbatorim Pastele chiar de 2 ori cind are date diferite (eu fiind ortodoxa, sotul catolic), Craciunul, respectam obiceiurile dar nu suntem fanatici religiosi (in viata lui omul ajunge la biserica minim de 3 ori - adica botez, cununie si inmormintare ras ) pentru tot si toate exista explicatii stiintifice; am avut destule ore de "ateism" la scoala si am invatat teoria evolutionismului iar creatia omului si a femeii de catre Dumnezeu, viata de apoi, istoria Pastelui, Craciunului sunt povestiri alternative; viata de apoi, raiul este speranta de care ne agatam la un moment dat mos pentru a suporta mai usor durerile suferite in aceasta viata, despartirea de cei dragi, trecerea in nefiinta...Sper ca nu am suparat pe nimeni computerlove
miriam
Postat: Thursday, April 1, 2010 7:03 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4987
Locatia: bh
shirel wrote:

Niciodata nu este prea tarziu!Promit ca deschid eu discutia in mod special!hohot hohot hohot hohot sic sic

hohot hohot hohot ma bazez pe tine(poporul ales)hohot hohot hohot
shirel
Postat: Thursday, April 1, 2010 9:22 PM

miriam wrote:

hohot hohot hohot ma bazez pe tine(poporul ales)hohot hohot hohot

hohot hohot hohot Aaaa deci eu sunt aia care am pile sus?hohot hohot hohot

cathy
Postat: Saturday, April 3, 2010 8:07 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/25/2008
Postari: 433
Locatia: galati
vanina wrote:
Nu trebuie sa va doara asa crunt parerea altora(a unor atei). Raspunsul meu cu creierul spalat a fost urmarea unui alt comentariu in care cineva spunea ca e vai de cei ce nu cred in Dumnezeu alcool lucru care mie personal mi se pare deplasat.

Nu faptul ca exista alte pareri ma doare ci faptul ca atat de usor se pun etichete, prea usor se ajunge la jignire, consider ca trebuie sa cunosti foarte bine pe cineva inainte sa afirmi lucruri atat de drastice.
"Brainwashed" nu e o parere ci o jignire adusa cuiva care are alta pareresorry
vanina
Postat: Sunday, April 4, 2010 6:32 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Nu credca e o jignire faptul ca mie mi se pare ca religia spala creiere! Si nu mai intru acum in amanunte ca sa nu va stric sarbatoarea. Daca citesti pe undeva am scris ca imi pare rau daca v-am jignit. De cate ori trebuie sa mai spun asta?
t-mihaela
Postat: Sunday, April 4, 2010 7:07 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142

Am si eu doi copii nebotezati si inca nu i-a papat ala rau alcool si am si unul botezat dar nu stiu exact de ce l-am botezat alcool Interesante opinii , citesc si eu pe-aici ras pupici
Maria & Mario
Postat: Wednesday, April 7, 2010 9:02 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Pot doar sa adaug subiectului :
- sincer, ma bucur ca nu mi-am stricat sarbatoarea Pastelui citind " opiniile " " delicate " ale unora privind credinta !
-si daca ma catalogheaza cineva " brainwashed " - pot spune doar ca imi pare rau pentru respectiva persoana !
-da, trebuie sa dai de greu sa il poti vedea pe Dumnezeu , sa ii simti ajutorul .... Sa te poti ridica ... si sunt absolut convinsa ca va veni o zi in care toti ne vom intoarce catre el !

Nu ii pot nega prezenta atata timp cat a fost langa mine cand am avut nevoie mai mare ! si m-a ajutat sa ma ridic !

grup
KRYS85
Postat: Wednesday, April 7, 2010 9:23 PM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
newclap newclap newclap newclap newclap newclap cat de adevarat.......newclap
ingerash
Postat: Wednesday, April 7, 2010 11:34 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Oana,angel mare dreptate ai!Foarte adevarat!
Ana
Postat: Thursday, April 8, 2010 8:34 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Maria & Mario wrote:
Pot doar sa adaug subiectului :
- sincer, ma bucur ca nu mi-am stricat sarbatoarea Pastelui citind " opiniile " " delicate " ale unora privind credinta !
-si daca ma catalogheaza cineva " brainwashed " - pot spune doar ca imi pare rau pentru respectiva persoana !
-da, trebuie sa dai de greu sa il poti vedea pe Dumnezeu , sa ii simti ajutorul .... Sa te poti ridica ... si sunt absolut convinsa ca va veni o zi in care toti ne vom intoarce catre el !

Nu ii pot nega prezenta atata timp cat a fost langa mine cand am avut nevoie mai mare ! si m-a ajutat sa ma ridic !

grup
Oana....newclap
shirel
Postat: Friday, April 9, 2010 5:44 PM

Hai ca vin cu o povestioara satirica dar plina de subintelesuri despre viatza ,moarte si D-zeu .....(.asta ca sa mai schimb atmosfera de pe acest topic si ca sa stiti ca in viatza omul este cel care are libera alegere in toate,poate alege drumul cel bun dar poate alege un alt drum care nu este chiar asa de bun ca celalalt )

Satul era amenintat de viitura. Toata lumea alerga disperata sa-si salveze bunurile si pe ei insisi din calea prapadului, numai Ion, mai credincios din fire, nu se agita deloc. Vecinii lui il intreaba:
- Ce faci, Ioane? Nu vezi ca vin apele peste noi?!? Fugi, salveaza-te!
- Nici nu ma gandesc! Eu stau aici cuminte, ca ma salveaza Dumnezeu...
Zis si facut. Vin suvoaiele peste sat. Ion, se urca pe acoperisul casei si sta si asteapta. Un grup de oameni trece pe langa casa lui intr-o barca de salvare.
- Ce faci, Ioane, acolo sus? Sari in barca, ca ai sa te ineci!
- Nu, raman aici! Dumnezeu e mare si puternic si ma va salva!
- Treaba ta!
Mai sta ce mai sta, ii ajunge apa pana la genunchi; trece si cea de-a doua barca pe langa el.
- Hai, Ioane, sari in barca si salveaza-te!
- Nu, nu! Dumnezeu e mare si ma va salva!
- Ma, Ioane, esti nebun, hai odata, ca te ia apa!
- Nu!
Pleaca si a doua barca si apa ii ajunse pana la gat. La cea de a treia barca, povestea se repeta. Apoi, Ion moare inecat si ajunge in Rai. Ajuns la portile Raiului, furios nevoie mare, bate cu putere si cere sa fie lasat sa vorbeasca cu Dumnezeu.
- Pai bine, Doamne! Eu ma rog atata la tine... iti dau toata increderea mea si tu ma lasi sa mor?!?
- Cum ziceai ca te cheama? intreaba Dumnezeu.
- Ion.
Cauta Dumnezeu in registrul lui si gaseste numele lui Ion.
- Mai, Ioane, nu stiu cum sa-ti spun... dar la mine aici figureaza ca ti-am trimis trei barci!

Trageti singure concluzia!
mama Alessiei
Postat: Friday, April 9, 2010 5:51 PM

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Shirel newclap newclap newclap
ingerash
Postat: Friday, April 9, 2010 5:58 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
shirel,adevarat!newclap newclap newclap uneori Dumnezeu actioneaza prin oameni.
madanuta
Postat: Friday, April 9, 2010 6:06 PM

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Shirel, multumim pentru povestioara! Invatatura e grozava!newclap newclap newclap
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed