Exista viata dupa moarte ?

Options Exista viata dupa moarte ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
KRYS85
Postat: Tuesday, March 30, 2010 9:49 PM

Nivel: Senior

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Alynanewclap newclap
bereea
Postat: Tuesday, March 30, 2010 9:51 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Biblia, nu este un obiect scris de mana omeneasca, este insuflata de duhul sfant, adica de Dumnezeu.
Si sunt de acord ca replica Vaninei e jignitoare .
madanuta
Postat: Tuesday, March 30, 2010 10:03 PM

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Nu intru in alte discutii, am spus tot ce am avut de spus! sorry sorry sorry
Expresia "SPALARE DE CREIER" nu am folosit-o eu ci inaintea mea a folosit-o altcineva, cu scopul de a jigni. Consider ca am fost provocata. Ar fi frumos sa ne respectam si sa nu ne mai provocam.
Alyna
Postat: Tuesday, March 30, 2010 10:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Nu am zis ca replica Vaninei nu e jignitoare.Eu mi-am expus parerea...care e proprie si personala...Repet..fiecare crede ce vrea.

Cam off-topicsorry :"Conceptia crestina despre Biblie — Cuvântul lui Dumnezeu

Cei mai multi crestini considera Biblia a fi Cuvântul revelat al lui Dumnezeu. În mod traditional se afirma ca autorul ei ar fi Dumnezeu însusi. În sprijinul acestei afirmatii se aduc de obicei mai multe citate din Biblie: "toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu" (2 Tim. 3.16), "Cuvântul Domnului ramâne în veac" (1 Petru 1.25), "caci nici o prorocie n-a fost adusa prin voia omului: ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânati de Duhul Sfânt" (2 Petru 1.21). În Vechiul Testament e frecventa formularea "Domnul a vorbit" / "Cuvântul Domnului a vorbit". Azi teologii accepta însa ca în decursul timpului nu numai redactorii initiali au pus text în Biblie, ci si scribii au facut-o, anume cei care au recopiat textul de la o generatie la alta si uneori au facut-o înca fara s-o mentioneze. Apare astfel întrebarea daca si ei au fost inspirati de Dumnezeu, sau mai inspirati de Dumnezeu decât redactorii initiali, mai ales ca motivatia unor astfel de corecturi e evidenta, si anume atenuarea antropomorfismelor (ex.: Numeri 11,15; Zah. 2:12; Plâng. 3,20).

Un argument adus de credinciosi în sprijinul originii supranaturale a Bibliei e ceea ce se considera a fi coerenta ei interna teologica (si factuala), în ciuda numerosilor autori umani care au contribuit la scrierea ei de-a lungul unei perioade extrem de extinse de timp, în contexte foarte variate. Afirmatie care se explica, fireste, prin subiectivitate, caci este evident ca evreii vorbesc despre propria lor Biblie (textul masoretic) cu interpretarea ei, care difera teologic de aceea despre care vorbesc crestinii (adica Biblia crestina, Vechiul Testament ce provine dintr-un document diferit de cel masoretic si care a primit o interpretare teologica diferita (de ex. interpretarea diversilor profeti în chestiunea Mesiei)".

Parerea mea e ca trebuie sa ne acceptam unii pe altii asa cum suntem,cu defecte si calitati,cu opinii si credinte proprii.flowers
giulia_mamik
Postat: Tuesday, March 30, 2010 10:18 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
misha wrote:

De acord cu tine insa diavolul n-are putere mai multa decat Dumnezeu, doar ii este ingaduit sa ne 'cearna' si astfel ne este testata credinta.

Bereea, newclap newclap newclap

Eu cred la fel.Acolo unde credinta este mai putina puterea diavolului este mai mare decat cea divina.
Noi ne-am abatut oarecum de la subiect ,fetelor.Si sa imi fie cu iertare daca supar pe cineva.
si inca ceva...nu e musai daca crezi in Dumnezeu sa si mostenesti viata vesnica.Degeaba credem si facem invers voii lui Dumnezeu si nu repectam decalogul,daca nu avem inima smerita...Cheia si drumul spre imparatia cerurilor este suflet bun,rugaciune si cainta,postul,iubirea aproapelui ca pe noi insine iar pe Dumnezeu mai presus de orice.Si iar zic :no offence!E doar parerea mea,asa percep eu pe Dumnezeu si viata vesnica,de care este si vorba in acest topic!
madanuta
Postat: Tuesday, March 30, 2010 10:28 PM

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Mai zic un singur lucru si promit ca plec la culcare, iar daca am suparat pe cineva , imi cer iertare!

Credeti-ma ca nu va spun din ziare, am studiat destul de mult despre veridicitatea Bibliei. Exista "n" dovezi stiintifice, arheologice, istorice. Descoperirea sulurilor de la Marea Moarta au demonstrat ca Biblia pe care o avem noi astazi este aceeasi cu cea din timpul Domnului Iisus (Vechiul Testament).

Inca o data va spun, credeti ce vreti, pentru ca asta e frumusetea creatiei Lui Dumnezeu, ca am fost creati liberi sa alegem cui vrem sa slujim, liberi sa credem ce dorim, dar nu jigniti pe cei care cred in Cuvantul Lui Dumnezeu.
vanina
Postat: Wednesday, March 31, 2010 5:03 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Eu consider religia spalare de creier sorry dar probabil ca unii au nevoie de ea, de asta a si aparut pe pamant. Imi pare rau daca v-am jignit. Ateii si agnosticii nu au ce cauta la subiectul asta hohot
Laura
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:22 AM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
vanina wrote:
Eu consider religia spalare de creier sorry dar probabil ca unii au nevoie de ea, de asta a si aparut pe pamant.

Subscriu! thumright
Nu am timp acum sa detaliez, din pacate. Eu nu cred in Dumnezeul biblic. Madanuta, poti sa vii cu sute de citate din biblie...pentru mine e doar o carte...foarte slabuta, ca sa nu zic altfel.
Noi suntem stapanii nostri, sustin in continuare aceasta marturie. Nu neg ca e posibil sa mai fie ceva pe langa asta, o forta si aceea sa fie dumnezeu, dar dumnezeul biblic nu exista....cel putin nu pentru mine. Cu toate acestea, sunt un OM poate de sute de ori mai bun decat multi alti credinciosi care bat matanii, aprind lumanari si pierd vremea prin biserici. Am vazut de multe ori adevarata fata a "crestinilor" care merg la biserica si apoi fac lucruri urate, mizerabile. Adevaratii crestini sunt foarte putini...desi se crede ca dumnezeu inseamna bunatate, putini respecta asta. Stau si ma intreb cate din cele care sarbatoresc Pastele si mananca bine in aceasta perioada, se gandesc la cei oropsiti. Hai buni crestini sa ne adunam si sa ajutam oamenii. Daca toti ar participa cu ceva, sunt sigura ca nu ar mai exista astfel de copii. Ma intreb cati dintre voi se gandesc la acest copil:
http://dianalaura.wblog.ro/

E un mesaj luat aleator, blogul a fost pus de mamica pe 7 pitici. Uitati-va la el, la copilas, cum se chinuie si apoi spuneti-mi mie ca asta se intampla din cauza rautatii oamenilor...ce vina are copilul acela? Eu am plans mult, mult cand am vazut filmuletele si imaginile cu el. Unde este dumnezeul acelui copil?
Laura
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:40 AM

bereea wrote:
Eu nu cred ca dumnezeu da razboaie, si ura si durere.Lucrurile acestea nu vin de la dumnezeu.E usor sa dam vina pe El pentru tot ce se petrece rau in lumea aceasta, dar ne uitam la noi? Cat suntem noi de buni? Cat bine facem noi? Ducem noi o viata curata si facem noi voia lui Dumnezeu?
Laura, tu esti o persoana cinstita si cred ca ai sa-mi raspunzi cinstit la urmatoarea intrebare.Sarbatoresti Pastele (de fapt impropriu zis paste)? Dar Craciunul?Ai facut cununia religioasa? Ti-ai botezat copilul? Daca raspunsul este da, spune-mi de ce ai facut-o dat fiind ca nu crezi.

Si ca sa nu fiu off-topic chiar de tot spun da, cred ca in viata de dupa.si cred in Dumnezeu pentru ca am dovada existentei lui.Cand eram pe un pat de spital si doctorii mi-au dat cel mult 6 luni de viata , am intrebat daca mai am vreo speranta facand tratamentul indicat.Raspunsul lor a fost ca numai Tatal ma poate vindeca.Si-i multumesc Lui ca a facut-o si peste o luna implinesc 5 ani de cand am avut dovada vindecarii mele.Si asta datorita rugaciunilor si a bunatatii lui Dumnezeu.

Beereea, ai interpretat eronat. Eu nu dau vina pe dumnezeu pentru toate acestea. Eu spun ca daca el ar exista, nu ar permite sa se intample astfel de lucruri grave in Imperiul sau. E cu totul altceva. Eu daca mi-as crea propriul imperiu, as acea grija de fiecare amanunt de acolo.
Sa-ti raspund la intrebari, pe scurt, caci chiar nu am timp acum sa detaliez:

1.Nu sarbatoresc pastele, nici craciunul. Pentru familia mea sunt doar zile obisnuite cu mancare romaneasca obisnuita si cu timpul deosebit pe care-l petrecem impreuna toti 3 si pe care dorim sa-l fructificam cat mai mult si mai bine....asta profitand de zilele libere pe care le are sotul meu la serviciu.
2. Da am facut cununia religioasa si mi-am botezat baiatul. Era imposibil sa nu o fac din cauza presiunilor sociale de atunci...in plus, pe atunci eram naiva si credeam...credeam in dumnezeu...atat, in dumnezeu am crezut si niciodata in povestile biblice, rai, iad, sfinti.

Credinta nu mi-am pierdut-o din cauza unor dezamagiri, ci am deschis ochii larg si atunci am vazut lumea altfel si mi-am spus ca e practic imposibil sa existe cineva atat de bun care sa permita atata suferinte...in randurile copiilor, mai ales. E suficient sa deschizi TV-ul cu stirile de la ora 17 si vei vedea ca e imposibil ca acolo sa fie mana si puterea lui dumnezeu..
Cat despre vindecarea ta, exista sigur o explicatie stiintifica, la fel cum se intampla cu atatia oameni. De ce dumnezeul ala care te-a ajutat pe tine nu ajuta si alti copii nevinovati? Crezi ca ai avut tu ceva mai special? Daca da, atunci ce? Si cum spuneam mai sus, e pur egoism sa multumesti lui dumnezeu ca te-a ajutat pe tine, odata ce milioane de suflete nevinovate zac in suferinta. Egoismul, dupa parerea mea, nu are ca cauta intr-o credinta puternica. Dar suntem guvernati de
egoism, din pacate.
Deci nu, nu cred in viata de dincolo si nu cred in dumnezeul biblic. Cine se simte jignit nu are de ce, e doar o discutie constructiva, asa cum sunt multe altele...
vanina
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:42 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Laura probabil ca raspunsul unora va fi ca copilul plateste pacatele parintilor alcool
Referitor la viata de dupa moarte, Raiul: oare chiar va sta cineva la portile Raiului sa vada daca am crezut sau nu in Dumnezeu, daca am fost un bun crestin, sau se va uita la faptele mele? De ce are nevoie Dumnezeu sa credem in El? Nu putem si buni si fara credinta, fara sa asteptam Raiul in schimb?
Anelise
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:47 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Intru si eu in categoria celor "spalate pe creier" daca asta e mai nou termenul pentru credinciosi! pale Cred in Dumnezeu, nu am o credinta dusa la extrem, nu am reusit inca sa citesc Biblia, doar cateva pagini, dar stiu ca imi face bine ca din cand in cand sa merg la bisericuta mea de suflet, sa ma rog, sa aprind o lumanare pentru cei dragi mie care m-au parasit. Acum suntem in Saptamana Patimilor si astept cu mare nerabdare seara de sambata sa merg la Inviere! angel Mie imi fac bine aceste traditii, ma rup de toate celelalte probleme si ma simt mult mai linistita! ... Chiar daca nu suntem de acord cu ceva sau nu credem in ceva, banuiesc ca nu ar trebui sa-i jignim pe cei care fac sau cred in ceva. Ne spunem parerea, dar respectandu-i pe ceilalti! ... Eu am ajutat de fiecare data cand mi s-a oferit ocazia, am dat hainute, am dat bani, mancare, etc. ce am putut si cat am putut. Si sunt convinsa ca fiecare din noi a facut macar o data in viata un bine! angel
Laura
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:49 AM

vanina wrote:
Nu putem si buni si fara credinta, fara sa asteptam Raiul in schimb?

Eu asta incerc sa fac: sa fiu buna fara sa fiu constransa...de religie, biserica si altele. Acum sunt libera sa cuget la ce vreau eu...si cuget numai la lucruri bune. Nu fur, nu jignesc, nu ucid, sunt loiala sotului, ma strofoc pentru copil si pentru o educatie buna, nu fac rau voit nimanui, ci doar lupt pentru familia mea si lupt ca, copilul meu sa ajunga un OM invatat si cult...deci sigur voi ajunge in rai. sic
Laura
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:53 AM

giulia_mamik wrote:

Eu cred la fel.Acolo unde credinta este mai putina puterea diavolului este mai mare decat cea divina.
Noi ne-am abatut oarecum de la subiect ,fetelor.Si sa imi fie cu iertare daca supar pe cineva.
si inca ceva...nu e musai daca crezi in Dumnezeu sa si mostenesti viata vesnica.Degeaba credem si facem invers voii lui Dumnezeu si nu repectam decalogul,daca nu avem inima smerita...Cheia si drumul spre imparatia cerurilor este suflet bun,rugaciune si cainta,postul,iubirea aproapelui ca pe noi insine iar pe Dumnezeu mai presus de orice.Si iar zic :no offence!E doar parerea mea,asa percep eu pe Dumnezeu si viata vesnica,de care este si vorba in acest topic!

Tipic ortodox! thumright Isi cere mai intai iertare, apoi arunca cu bata in stanga si in dreapta.
Te asigur draga, ca diavolul nu are nicio legatura cu discutiile noastre de aici. Si nu am o familie credincioasa, dar suntem oameni buni. Si vii tu, o super-extra credincioasa si-mi spui ca la mine in familie exista diavol, pentru ca nu e credinta.
Anelise
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:54 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Laura wrote:

Eu asta incerc sa fac: sa fiu buna fara sa fiu constransa...de religie, biserica si altele.

Laura, si eu tot asta fac, doar ca din cand in cand simt nevoia sa-mi gasesc refugiul in credinta si chiar nu vad care e problema. Pentru ca nu fac nimic constransa de religie sau biserica, le fac pentru ca asa simt si imi dau mie o stare de bine. Pur si simplu imbin lucrurile! angel
Laura
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:58 AM

Liz wrote:

Laura, si eu tot asta fac, doar ca din cand in cand simt nevoia sa-mi gasesc refugiul in credinta si chiar nu vad care e problema. Pentru ca nu fac nimic constransa de religie sau biserica, le fac pentru ca asa simt si imi dau mie o stare de bine. Pur si simplu imbin lucrurile! angel

Nu inteleg de ce totul e considerat un atac personal. Au fost unele persoane inaintea ta care au declarat infocat lucruri ce nu par a avea legatura cu credinta, ci mai degraba cu fanatismul. Una e sa crezi in ceva fara sa fii constrans si alta e sa acuzi in dreapta in si stanga ca acolo unde nu e credinta, e puterea doavolului.
Gata, dispar, nu pentru ca ma supun celor care cred cu tarie, ci pentru ca mi-am propus sa fac astazi multe lucruri utile.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed