Exista viata dupa moarte ?

Options Exista viata dupa moarte ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
giulia_mamik
Postat: Tuesday, March 30, 2010 10:33 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Dupa cum stim ,exista si pueterea diavolului pe pamant care uneori este mai puternica decat dea a lui Dumnezeu.Asa cum exista bine ,exista si rau.Ce ar insemna sa fie totul lapte si miere pe pamantul asta?Eu imi sustin parerea:exista Dumnezeu asa cum exista si aerul pe care il respiram dar totusi nu il vedem si datorita lui suntem in vaiata.Dar nn vreau sa intru in polemici.Suntem liberi sa credem in ce vrem noipupici
shirel
Postat: Tuesday, March 30, 2010 1:22 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
giulia_mamik wrote:
Dupa cum stim ,exista si pueterea diavolului pe pamant care uneori este mai puternica decat dea a lui Dumnezeu.Asa cum exista bine ,exista si rau.Ce ar insemna sa fie totul lapte si miere pe pamantul asta?Eu imi sustin parerea:exista Dumnezeu asa cum exista si aerul pe care il respiram dar totusi nu il vedem si datorita lui suntem in vaiata.Dar nn vreau sa intru in polemici.Suntem liberi sa credem in ce vrem noipupici

newclap newclap Imi place ce ai scris!computerlove
madanuta
Postat: Tuesday, March 30, 2010 1:35 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Ar trebui sa-l vedeti...

http://www.youtube.com/watch?v=YoIDjj86fwI
Laura
Postat: Tuesday, March 30, 2010 2:13 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
giulia_mamik wrote:

In lipsa laptelui si a mierii...adica a oamenilor sanatosi si fericti, Dumnezeu ne da copii bolnavi, cu handicap, copii ai caror mame ii arunca in containere, in gunoaie, pe la casele de copii. Dumnezeu ne mai da razboaie, furie, mame violate de fii, copii maltratati, pedofili, ucigasi, violatori. Sa mai continui? Nu crezi ca-i cam mare pretul asta? Iar daca intr-adevar ar exista Dumnezeu, nimic din toate astea nu ar exista. Daca tu ai crea un Imperiu, l-ai organiza cumva, nu l-ai lasa in paragina, nu? Pentru ca daca exista un Dumnezeu (si nu spun ca exista), el ne-a lasat in paragina. E imposibil sa fii atat de bun, precum dumnezeu si sa admiti atata suferinta in Imperiul tau.
Puterea diavolului? Tu chiar crezi ca exista diavol? Eu am trecut de mult de faza in care sa cred in sfinti, diavol, ingeri...cu mult inainte sa-mi dau seama ca de fapt suntem liberi si nu exista un Creator. E ca si cum as spune ca eu inca mai cred in Mos Craciun....
Da, fiecare e liber sa creada ce vrea, sa se inchine cui vrea si sa creada ca dupa ce va inchide ochii il asteapta o lume de vis...
PS. Subiectul asta intotdeauna va starni polemici.
giulia_mamik
Postat: Tuesday, March 30, 2010 2:56 PM

Da eu cred cu vehementa in Dumnezeu si tot ce tine de El.Si da, cred ca exista si diavol.Oirce postare in acest forum,ori in tot internetul asta ...nu ma va face sa ma clintesc de la ideea meatopai angel nu
giulia_mamik
Postat: Tuesday, March 30, 2010 2:59 PM

Frumos filumlet.Chiar asta aveam eu in cap dar practic nu imi gaseam cuvintele newclap newclap
vanina
Postat: Tuesday, March 30, 2010 3:05 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
http://video.google.com/videoplay?docid=-3791007322683758535&ei=0betS6nYHIGclAff6eieBw&q=Religulous#
Inca un film interesant ras
bereea
Postat: Tuesday, March 30, 2010 6:37 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Eu nu cred ca dumnezeu da razboaie, si ura si durere.Lucrurile acestea nu vin de la dumnezeu.E usor sa dam vina pe El pentru tot ce se petrece rau in lumea aceasta, dar ne uitam la noi? Cat suntem noi de buni? Cat bine facem noi? Ducem noi o viata curata si facem noi voia lui Dumnezeu?Cunoastem noi voia Lui?Suntem noi copiii a lui dumnezeu? Nu inseamna ca daca spunem Doamne-Doamne si mergem de Paste si de Craciun la biserica suntem dupa voia Lui.
e adevarat, el ingaduie sa se intample anumite lucruri , dar relele nu vin de la el.Iar mamele acelea care-si arunca copiii la buncar crezi ca sunt crestine? Sau cei ce fura, cei ce mint, cei ce inseala, cei ce s elauda, etc crezi ca sunt crestini, ca sunt copii ai lui Dumnezeu.Eu nu cred.nu degeaba Biblia spune ca multi sunt chemati, dar putini sunt alesi.

Laura, tu esti o persoana cinstita si cred ca ai sa-mi raspunzi cinstit la urmatoarea intrebare.Sarbatoresti Pastele (de fapt impropriu zis paste)? Dar Craciunul?Ai facut cununia religioasa? Ti-ai botezat copilul? Daca raspunsul este da, spune-mi de ce ai facut-o dat fiind ca nu crezi.

Si ca sa nu fiu off-topic chiar de tot spun da, cred ca in viata de dupa.si cred in Dumnezeu pentru ca am dovada existentei lui.Cand eram pe un pat de spital si doctorii mi-au dat cel mult 6 luni de viata , am intrebat daca mai am vreo speranta facand tratamentul indicat.Raspunsul lor a fost ca numai Tatal ma poate vindeca.Si-i multumesc Lui ca a facut-o si peste o luna implinesc 5 ani de cand am avut dovada vindecarii mele.Si asta datorita rugaciunilor si a bunatatii lui Dumnezeu.
misha
Postat: Tuesday, March 30, 2010 7:18 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
giulia_mamik wrote:

De acord cu tine insa diavolul n-are putere mai multa decat Dumnezeu, doar ii este ingaduit sa ne 'cearna' si astfel ne este testata credinta.

Bereea, newclap newclap newclap
KRYS85
Postat: Tuesday, March 30, 2010 8:59 PM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
bereea wrote:
Eu nu cred ca dumnezeu da razboaie, si ura si durere.Lucrurile acestea nu vin de la dumnezeu.E usor sa dam vina pe El pentru tot ce se petrece rau in lumea aceasta, dar ne uitam la noi? Cat suntem noi de buni? Cat bine facem noi? Ducem noi o viata curata si facem noi voia lui Dumnezeu?Cunoastem noi voia Lui?Suntem noi copiii a lui dumnezeu? Nu inseamna ca daca spunem Doamne-Doamne si mergem de Paste si de Craciun la biserica suntem dupa voia Lui.
e adevarat, el ingaduie sa se intample anumite lucruri , dar relele nu vin de la el.Iar mamele acelea care-si arunca copiii la buncar crezi ca sunt crestine? Sau cei ce fura, cei ce mint, cei ce inseala, cei ce s elauda, etc crezi ca sunt crestini, ca sunt copii ai lui Dumnezeu.Eu nu cred.nu degeaba Biblia spune ca multi sunt chemati, dar putini sunt alesi.

Laura, tu esti o persoana cinstita si cred ca ai sa-mi raspunzi cinstit la urmatoarea intrebare.Sarbatoresti Pastele (de fapt impropriu zis paste)? Dar Craciunul?Ai facut cununia religioasa? Ti-ai botezat copilul? Daca raspunsul este da, spune-mi de ce ai facut-o dat fiind ca nu crezi.

Si ca sa nu fiu off-topic chiar de tot spun da, cred ca in viata de dupa.si cred in Dumnezeu pentru ca am dovada existentei lui.Cand eram pe un pat de spital si doctorii mi-au dat cel mult 6 luni de viata , am intrebat daca mai am vreo speranta facand tratamentul indicat.Raspunsul lor a fost ca numai Tatal ma poate vindeca.Si-i multumesc Lui ca a facut-o si peste o luna implinesc 5 ani de cand am avut dovada vindecarii mele.Si asta datorita rugaciunilor si a bunatatii lui Dumnezeu.

cool cool

Cand l-am nascut pe Andrei aveam 20 % sanse de supravietuire,si uite ca am nascut si sunt 2 ani si ceva si sunt inca in viata!!!

Laura ,subscriu ce-a zis si Bereea!!!uff uff

Eu cred ca exista Dumnezeu,exista si diavol si oricum Dumnezeu e Atotputernicul!!!!Si credeti in Dumnezeu pana nu este prea tarziu!!!angel angel
vanina
Postat: Tuesday, March 30, 2010 9:03 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Brainwashedsorry
Alyna
Postat: Tuesday, March 30, 2010 9:17 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Nu cred in diavol,dar cred in rau.Cred ca cel mai mare dar pe care ni l-a facut Dumnezeu(sau divinitatea,pentru alte religii,sau forta aceea creatoare de viata etc,fiecare dupa cum crede)este...LIBERUL ARBITRU.DD ne-a lasat pe pamantul asta dar fiecare dintre noi decide ce va face cu viata sa.Unii decid sa-si omoare semenii...nu e vina divinitatii...e vina individului.Tot ceea ce se petrece pe acest pamant e in stransa corelatie cu ceea ce este individul...umanitatea...Raul vine din sufletul nostru.E diavolul cu care ne luptam de fapt,zi de zi.este o lupta pe care unii o pierd si ajung sa faca mai mult rau decat bine.
E usor sa dam vina pe altceva sau altcineva atunci cand dam rateuri in viata...mai usor decat sa ne asumam vina.oamenii mor pentru ca sunt ucisi de altii,pentru ca intervine un accident,sau pentru ca se imbolnavesc dincolo de capacitatea medicinei de vindecare(si boala,e stiut,sta in codul genetic al fiecaruia...nu in mana divinitatii).
Cred in Dumnezeu.Nu pentru ca-mi impun altii....cred pentru ca nu-mi imaginez cum ar fi sa trec prin necazurile vietii fara sa am pe Cineva mereu alaturi de sufletul meu....e ca un prieten imaginarsic pe care Il iau mereu cu mine.Imi face viata mai frumoasa si-mi da speranta.
madanuta
Postat: Tuesday, March 30, 2010 9:37 PM

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
Fetelor, nu va suparati pe mine! Am incercat foarte mult sa nu ma bag in aceasta discutie, dar mi se pare prea mult.
Expresia "SPALARE DE CREIER" mi se pare ca a depasit toate limitele.

In primul rand, habar n-aveti unele cine e Dumnezeu, habar n-aveti cine e Diavolul, habar n-aveti doctrina religiei in care ati fost botezate, cununate si v-ati botezati copiii, habar n-aveti de ce va numiti crestine, dar sunteti pe locul intai la pareri. Stiti cumva ca izvorul crestinismului e Biblia?
A avea credinta nu inseamna a avea creierul spalat. Nu credeti, nicio problema, dar nu folositi cuvinte jignitoare la adresa celor care cred.

Matei 7.6 :"Sa nu dati cainilor lucrurile sfinte si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa va calce in picioare si sa se intoarca sa va rupa."
Cine are urechi de auzit, sa auda!
bereea
Postat: Tuesday, March 30, 2010 9:45 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Madanutza, ai dreptate.eu cu mare greu m-am obtinut sa nu-i raspund.
Alyna
Postat: Tuesday, March 30, 2010 9:48 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Madanuta,cred ca esti cam categoricasorry sorry Fiecare intelege ce vrea din credinta.Nu poti impune cuiva opinia ta(abia asta inseamna spalare de creier)....Eu cred ca nici una din noi nu l-a cunoscut personal pe DD sau pe diavol,deci oricum o pui,reiese ca habar nu avem cine sunt aceste doua entitati...Fiecare din noi credem in ceva...e alegerea noastra in ce anume.Eu una,respect toate religiile si chiar si pe cei declarati atei...repet:e alegerea fiecaruia sa creada sau nu in ceva.Daca Matei va alege sa imbratiseze alta religie,asta e...Sa faca orice ii confera pace sufleteasca...

Si inca ceva...izvorul crestinismului,dupa opina mea,nu e Biblia...e Dumnezeu.Biblia este o CARTE istorica,scrisa de niste oameni,in fond si la urma urmei(ca au fost numiti sfinti mai tarziu,e partea a doua)care poate sa aiba in cuprins atat adevaruri cat si fabulatii.Eu nu am citi Biblia si nici nu am de gand.Ce vreau sa aflu,aflu de la preot...credinta mea nu sta intr-un obiect facut de mana omului...Credinta o am in suflet.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed