Exista viata dupa moarte ?

Options Exista viata dupa moarte ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
amalia
Postat: Monday, October 12, 2009 2:17 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/24/2009
Postari: 531
asa este roxy ,ai perfecta dreptate,bravo!newclap newclap newclap newclap
Laura
Postat: Monday, October 12, 2009 4:29 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Mai, fetelor, voi visati frumos! angel Felicitari pentru optimism... Eu as fi curioasa sa aflu raspunsul la intrebarea: unde anume se va desfasura viata urmatoare, in ce spatiu fizic? Exista dovezi verosimile care sa sustina continuitatea vietii dupa moarte? scratch Sau e doar asa...un feeling? angel
carla
Postat: Monday, October 12, 2009 5:01 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Laura,tot asa cum nu putem sa dam o forma fizica sau o explicatie logica sau un instrument de masura sentimentelor noastre,fericirii sau tristetii tot asa nu putem da nici un "spatiu fizic"pentru viata sufletului nostru.Daca am exista doar fizic,viata noastra s-ar termina la moarte dar atunci ce rost mai au sentimentele?
Altfel spus:putem pipai,mirosi,gusta,cantari,..un sentiment,la propriu?Nu,dar asta inseamna oare ca el nu exista?Tot asa si cu viata de dupa moarte.Daca nu avem dovezi clare,palpabile despre ea,oare asta inseamna ca nu exista?
Laura
Postat: Monday, October 12, 2009 8:45 PM

carla wrote:

Altfel spus:putem pipai,mirosi,gusta,cantari,..un sentiment,la propriu?Nu,dar asta inseamna oare ca el nu exista?Tot asa si cu viata de dupa moarte.Daca nu avem dovezi clare,palpabile despre ea,oare asta inseamna ca nu exista?

Putem cuantifica sentimentele: ele pot fi mai puternice, mai putin puternice, la fel si mirosurile, si gusturile. In primul rand ar trebui demonstrat ca exista suflet, apoi putem vorbi despre continuitatea lui. Desi am incercat sa inteleg explicatia ta, nu mi se pare deloc plauzibila. Pentru mine e clar: dupa moarte, creierul nu mai functioneaza, iar daca nu e creier, nu e nimic. E-ul mi-l constientizez prin creier, nu prin suflet.
sorry E doar parere proprie si daca nu am dovezi clare, nu pot percepe. Nu pot sa cred in ceva ce nu cunosc. Ar fi autoamagire.
carla
Postat: Monday, October 12, 2009 9:30 PM

Simt nevoia sa te contrazic:nu putem cuantifica sentimentele,nici mirosurile,nici gusturile,ar insemna sa le atribuim valori.Le putem doar aprecia:slabe,puternice,sau deosebi intre ele.
In ceea ce vad,tu functionezi mai mult gandind decat simtind.Asa am facut si eu ,abia acum invat limbajul sufletului,si imi place enorm.Totusi iti respect parerea,tu traiesti cu eapupici Poti sa raspunzi la intrebarea:"De ce ne doare uneori sufletul desi fizic suntem sanatosi?Si cum il tratam?
t-mihaela
Postat: Tuesday, October 13, 2009 4:44 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Nu cred in viata de dincolo, rai, iad , D-zeu, sfinti si ingeri sau punti nepunti , treceri.Mor si gata .Ma transform in papa pentru barzauni.Nici energie nu mai este ca si energia tre sa vina de undeva , motorasul nu mai merge deci energia nu se mai produce.Simplu.chitara
Laura
Postat: Tuesday, October 13, 2009 2:27 PM

carla wrote:
Totusi iti respect parerea,tu traiesti cu eapupici Poti sa raspunzi la intrebarea:"De ce ne doare uneori sufletul desi fizic suntem sanatosi?Si cum il tratam?

Sufletul nu poate sa doara pentru ca nu exista. Durerea pe care o resimtim e doar rezultatul unor reactii chimice la nivel celular,localizate undeva in centrii durerii din creier. De fapt durerea aceea din piept e generata de creier.
Mihaela, sunt total de acord cu tine! angel
carla
Postat: Tuesday, October 13, 2009 7:16 PM

Laura wrote:

Sufletul nu poate sa doara pentru ca nu exista. Durerea pe care o resimtim e doar rezultatul unor reactii chimice la nivel celular,localizate undeva in centrii durerii din creier. De fapt durerea aceea din piept e generata de creier.
Mihaela, sunt total de acord cu tine! angel

Presupun ca ceea ce ai scris este verificat de tine,de aceea esti de acord.Iti doresc multa putere pentru ca este greu sa traiesti gandind mereu tot(iti spun din proprie experienta,eu ma bucur ca m-am eliberat)
Laura
Postat: Tuesday, October 13, 2009 8:08 PM

carla wrote:

Presupun ca ceea ce ai scris este verificat de tine,de aceea esti de acord.Iti doresc multa putere pentru ca este greu sa traiesti gandind mereu tot(iti spun din proprie experienta,eu ma bucur ca m-am eliberat)

Heiii, subiectele de acest gen intotdeauna vor da nastere polemicilor. angel Si eu presupun ca opiniile tale sunt verificate si de aceea le sustii cu vehementa. pupici Multumesc pentru urare! Sa stii ca ma simt mai bine acum, ca sunt mai realista, decat inainte cand credeam in existenta raiului si speram sa ajung si eu acolo. Si pentru ca, cred cu tarie ca viata asta e unica pentru mine, incerc sa traiesc frumos fiecare clipa, sa profit de fiecare oportunitate pentru a fi cu adevarat fericita... angel
carla
Postat: Tuesday, October 13, 2009 8:18 PM

Laurapupici sa stii ca mi-a fost si mi-este inca foarte greu sa traiesc simtind nu gandind,sunt doar la primii pasi,si mi-e foarte greu si sa pun totul in mainile unei puteri superioare,eu care pana acum vroiam sa controlez tot,dar e atat de bine si ma simt atat de libera cand reusesc.
Iar cu tine n-am de gand sa ma contrazic,imi spun doar punctul de vedere si,iti mai repet o data,ti-l respect pe al taupupici computerlove
oanalaurisa
Postat: Wednesday, October 14, 2009 4:20 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
Laura wrote:

Heiii, subiectele de acest gen intotdeauna vor da nastere polemicilor. angel Si eu presupun ca opiniile tale sunt verificate si de aceea le sustii cu vehementa. pupici Multumesc pentru urare! Sa stii ca ma simt mai bine acum, ca sunt mai realista, decat inainte cand credeam in existenta raiului si speram sa ajung si eu acolo. Si pentru ca, cred cu tarie ca viata asta e unica pentru mine, incerc sa traiesc frumos fiecare clipa, sa profit de fiecare oportunitate pentru a fi cu adevarat fericita... angel

Asa e ,mereu vor fi polemici,dar eu sunt de acord cu tine,Laura si crede-ma ca versiunea ta e verificata si poate fi dovedita ,doar ca oamenii sunt plini de prejudecati si nu accepta adevarul,oricat de evident ar fi...cu asta am spus tot...
carla
Postat: Wednesday, October 14, 2009 5:59 PM

...tot ce crezi tu...Oana,Nu?
kali
Postat: Wednesday, October 14, 2009 6:07 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Prea putin conteaza daca e sau nu ceva dincolo. Doar nu traim cu scopul de a afla "adevarul suprem". Vad ca pe multi ii preocupa problema asta, uitand ca viata ne e data sa ne bucuram de ea.
Asadar, fetelor, traiti clipa.
carla
Postat: Wednesday, October 14, 2009 6:12 PM

kali wrote:
Prea putin conteaza daca e sau nu ceva dincolo. Doar nu traim cu scopul de a afla "adevarul suprem". Vad ca pe multi ii preocupa problema asta, uitand ca viata ne e data sa ne bucuram de ea.
Asadar, fetelor, traiti clipa.

pupici ca bine zicipupici
shirel
Postat: Wednesday, October 14, 2009 11:48 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Adevarat "traieste-ti clipa "dar nu uita niciodata ca ai venit pe lume cu o misiune si nu aiurea doar ca sa faci umbra pamantului,sa muncesti,sa faci copii si sa te distrezi mie i se pare tare absurd si chiar prea simplu sa fie doar asta.
Carla,eu sunt de aceeasi parere cu tine.dar un singur lucru vreau sa remarc omul are creierul cu libera gandire si alegere de aceea apreciez aici raspunsuriile fiecaruia dintre voi!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed