Exista viata dupa moarte ?

Options Exista viata dupa moarte ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea&Ariana
Postat: Tuesday, April 13, 2010 5:34 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/23/2007
Postari: 3801
Locatia: langa comorile mele
Am tot citit ce ati scris si am ramas fara cuvinte uff uff ....am tot ezitat :sa scriu,sa nu scriu ?uff uff .....nu judec pe nimeni,nu vreau sa intru in conflicte cu nimeni,doar ca unele fete parca intentionat isi scriu parerile!
Parca vor cu tot dinadisul sa supere banghead .......asa este:nu avem dreptul noi,sa spunem ce e bine si ce nu....dar totusi,trebuie sa-i respectam pe ceilalti!
Cred in D-zeu si stiu ca exista,imi este frica de El si inainte sa fac ceva(care stiu ca L-ar supara),ma gandesc ca am un copilas si ca totul s-ar rasfrange asupra ingerasului meu!
Nu merg in fiecare zi la biserica,dar atunci cand o fac,o fac cu inima deschisa.....imi duc fetita sa ia sfanta impartasanie,cam la o luna-o luna jumate(si asta pentru ca sunt sigura ca ii face numai bine)!
Imi pare foarte rau sa vad tot ce au postat unele persoane cry cry cry .....nu vreau sa incerc sa schimb parerea nimanui,de fapt nici nu ma gandesc sa fac asta........si totusi topicul este despre viata dupa moarte,de ce v-ati deviat de la subiect?cry
Eu vreau sa cred ca exista viata dupa moarte...imi doresc asta,pentru ca as vrea sa-l revad pe tatal meu care numai este printre noi!
bereea
Postat: Tuesday, April 13, 2010 6:26 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22722
vanina wrote:

Pierd timp pretios ;)

atunci aici , la acest subiect, nu pierzi acelasi timp pretios?
mama Alessiei
Postat: Tuesday, April 13, 2010 6:33 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
bereea wrote:

Bereea hohot hohot hohot newclap newclap newclap ce raspuns de nota 10
madanuta
Postat: Tuesday, April 13, 2010 6:35 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
bereea wrote:

Intrebare de 100 de puncte. newclap newclap newclap newclap newclap
raly
Postat: Tuesday, April 13, 2010 6:38 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Bereeanewclap newclap
carla
Postat: Tuesday, April 13, 2010 6:54 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
N-am intrat de mult pe aici ca nu mi-am dorit asta.Fiecare are dreptul sa creada ce vrea si cum vrea,mai demult dadeam si eu explicatii stiintifice,studiind fizicasic existentei divine,dar cu timpul nu mai dau si nu ma mai contrazic incercand sa conving pe unul sau pe altul.Un lucru stiu :ca energia nu apare,nu dispare,numai se transforma,dintr-o forma de energie in alta,lucru ce se va intampla si cu energia nostra dupa ce ne paraseste trupul lasandu-l fara viata...si chiar sunt curioasa,dar...mai astept putinras
AdrianaC
Postat: Tuesday, April 13, 2010 8:39 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Frumos... superb ... extraordinare argumente, pro si contra. Nu pot decat sa va felicit pentru ca credeti cu tarie (chiar daca unele credeti in ceva, altele in altceva, altele deloc)... Este foarte important sa ai o parere si sa ti-o sustii cu argumente in fata tuturor.

Ce nu este insa prea frumos... este ca .. de la o discutie generala s-a ajuns la atac la persoana si asta nu imi place deloc. Nu vreau sa tin partea nimanui, caci asta e rolul meu, sa fiu impartiala, insa o sa va rog sa ne mentinem parerile, dar fara alte atacuri la persoana.

Fiecare e liber sa aiba o parere, parere care poate sa difere de a celorlalti, totul este sa si-o exprime fara a-i jigni pe ceilalti, care nu sunt de aceeasi parere.

Am deschis topicul, din mai multe motive. In primul rand eram curioasa ce crede fiecare si in al doilea rand as fi vrut sa stiu daca aveti cunostinta de vreo situatie reala care sa "arate" cumva ca exista viata dupa moarte, sau ca nu exista...

Pupici sa va treaca supararile !

vanina
Postat: Tuesday, April 13, 2010 8:56 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
bereea wrote:

Chiar ma asteptam la aceasta replica, dar acest subiect imi place ras deci imi pierd timpul intr-un mod placut.
bulibuli
Postat: Tuesday, April 13, 2010 9:09 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
si eu ma intreb uneori.. ma confrunt aproape zilic cu moartea, am asistat la tot felul de scene, am auzit tot felul de povesti dar nu pot spune ca am avut dovezi clare intr-un sens sau altul... cert e ca privesc totul cu mult mai multa detasare... moartea nici nu ma sperie nici nu ma impresioneaza, suferinta da!!
AdrianaC
Postat: Wednesday, April 14, 2010 5:27 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Eu am avut un vis ciudat acum ceva timp, nu mai stiu daca v-am povestit sau nu. Bunica mea a murit in decembrie 2005, deci iarna. In vis, se facea ca era la mine acasa, imbracata lejer, ca de primavara-toamna, statea pe pat si se uita cum se joaca Alice si Andrei. Totusi, privirea ii era destul de trista. La un moment dat a vrut sa se ridice de pe pat si eu mi-am dat seama ca ii este rau si o sa cada si o sa se loveasca de biblioteca la cap. Am prins-o si am asezat-o inapoi pe pat si i-am spus sa stea linistita, sa nu se loveasca si sa moara iar. Ea mi-a raspuns, de-a dreptul stresata, ca orice, numai asta nu. Nu vrea sa moara din nou si sa se intoarca iar in locul acela. Am intrebat-o in ce loc, iar ea mi-a spus ca a ajuns intr-un loc foarte frumos, cu multa verdeata, flori, muzica, pasarele, dar unde lucrurile sunt foarte plictisitoare. Nimeni nu face nimic, doar rad, se joaca, se plimba de colo - colo si nu au alta preocupare. Mi-a spus ca probabil acela e Raiul, dar ca ea moare de plictiseala acolo si vrea sa mai stea aici, cu noi.

Visul m-a pus destul de mult pe ganduri intrucat eu nu sunt foarte credincioasa. Cred ca exista o putere, o forta, o divinitate care poate misca muntii din loc, dar nu am citit prea multe despre Dumnezeu, biblie, sfinti, nu am mers la biserica (decat cand m-am cununat si cand am botezat copiii)... cu toate acestea, sunt convinsa ca Cineva, acolo sus, ma iubeste si are grija de mine si de familia mea. Nu pot descrie prea bine, pentru ca si la mine e inca ceata ras.

Totusi, visul avut... m-a pus putin pe ganduri, mai ales ca nu mai vorbisem de mult de bunica mea, nu ma gandisem la ea, nu ma gandeam daca a murit unde o fi ajuns, ce s-o fi intamplat cu ea mai departe....

Ce ar putea sa insemne oare? Ca chiar exista viata dupa moarte?
Ana
Postat: Wednesday, April 14, 2010 7:12 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
AdrianaC wrote:

eu am credinta ca exista viata dupa moarteangel ,chiar Biblia ne spune lucrul acesta...

"Si iata, Eu vin curand! – Ferice de cel ce pazeste cuvintele prorociei din cartea aceasta!"
eu cred ca exista un Dumnezeu si in curand va veni si ne va judeca pe fiecare dupa fapte...
Fluturas
Postat: Wednesday, April 14, 2010 9:00 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Adriana,exista viata dupa moarte si Dumnezeu vorbeste prin vis.am avut si eu parte de 2 visuri care au avut o legatura cu El,dar diferite de al tau si asta e un motiv(cel putin din partea mea) sa cred ca exista
KRYS85
Postat: Wednesday, April 14, 2010 9:08 AM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
bereea wrote:

cool cool newclap
TeosOf
Postat: Wednesday, April 14, 2010 12:20 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Va recomand si Divina Comedie, mai ales ultima parte. Dante a fost si el un mare initiat.
shirel
Postat: Wednesday, April 14, 2010 2:12 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
AdrianaC wrote:
Eu am avut un vis ciudat acum ceva timp, nu mai stiu daca v-am povestit sau nu. Bunica mea a murit in decembrie 2005, deci iarna. In vis, se facea ca era la mine acasa, imbracata lejer, ca de primavara-toamna, statea pe pat si se uita cum se joaca Alice si Andrei. Totusi, privirea ii era destul de trista. La un moment dat a vrut sa se ridice de pe pat si eu mi-am dat seama ca ii este rau si o sa cada si o sa se loveasca de biblioteca la cap. Am prins-o si am asezat-o inapoi pe pat si i-am spus sa stea linistita, sa nu se loveasca si sa moara iar. Ea mi-a raspuns, de-a dreptul stresata, ca orice, numai asta nu. Nu vrea sa moara din nou si sa se intoarca iar in locul acela. Am intrebat-o in ce loc, iar ea mi-a spus ca a ajuns intr-un loc foarte frumos, cu multa verdeata, flori, muzica, pasarele, dar unde lucrurile sunt foarte plictisitoare. Nimeni nu face nimic, doar rad, se joaca, se plimba de colo - colo si nu au alta preocupare. Mi-a spus ca probabil acela e Raiul, dar ca ea moare de plictiseala acolo si vrea sa mai stea aici, cu noi.

Visul m-a pus destul de mult pe ganduri intrucat eu nu sunt foarte credincioasa. Cred ca exista o putere, o forta, o divinitate care poate misca muntii din loc, dar nu am citit prea multe despre Dumnezeu, biblie, sfinti, nu am mers la biserica (decat cand m-am cununat si cand am botezat copiii)... cu toate acestea, sunt convinsa ca Cineva, acolo sus, ma iubeste si are grija de mine si de familia mea. Nu pot descrie prea bine, pentru ca si la mine e inca ceata ras.

Totusi, visul avut... m-a pus putin pe ganduri, mai ales ca nu mai vorbisem de mult de bunica mea, nu ma gandisem la ea, nu ma gandeam daca a murit unde o fi ajuns, ce s-o fi intamplat cu ea mai departe....

Nu stiu daca visul tau poate sa ne facem sa credem ca exista vatza dupa moarte dar ceea ce reese din visul tau este ca esti foarte pazita de acolo de sus.Sufletul el nu moare niciodata ,deci el este nemuritor fiind primit de la d-zeu ,corpul nostru este cel care se plictiseste poate si acolo poate si aici pe pamant ,el este cel care ne provoaca toate problemele ,grijile si chiar stariile de plictiseala .Adevarata iubire si dragoste fatza de cei dragi noua sau de cei din jur o primim numai si numai prin sufletul nostru.
ceea ce pot sa-ti spun cu sigurantxa ca esti pazita prin sufletul bunicii tale care nu moare niciodata,corpul este muritor sufletul nu.Orcum da ceva de pomana pentru acest suflet al bunicii tale.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed