Excizarea alunitelor !

Options Excizarea alunitelor !
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TatyKS
Postat: Friday, February 22, 2008 11:39 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
De catva timp ma gandesc serios sa imi scot cateva alunite care ma jeneaza oarecum si care sunt mereu expuse razelor solare ( vara ), dar nu am fost nicioadata hotarata de frica, nu de altceva. Dar acum una dintre alunite si anume cea de pe barbie , de ceva timp si-a modificat forma adica din cum era ea in piele , acum a crescut putin peste nivelul dermului. As dori sa aflu daca ati avut vre-o experienta de genul asta si ce ati facut. V-ati operat cu laser sau cu bisturiul , si daca da unde? O cunostinta mi-a recomandata LaserMed , voi ce stiti de clinica asta? pupici pupici Astept raspunsul vostrupupici pupici
crista
Postat: Saturday, February 23, 2008 1:07 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Taty eu cum sunt din alt oras, nu stiu nimic de clinica asta, poate intra pe aici fete ce au auzit de ea si-ti vor da ele un raspuns. In schimb am o prietena care si-a scos cateva alunite cu laser si totul a fost ok, mi se apre ca nu a avut voie sa stea la soare puternic un anumit timp...dar i-a reusit bine. Si urmatorul an tot in perioada de iarna a fost si si-a scos din nou altele care erau mai mari si a reusit si de data asta cu bine. Ea a avut pe fata si pe maini...Si o alta parere ce am auzit a fost ca exista riscul sa faci cancer de piele...asta nu stiu cat de adevarat e ca nu-s in domeniu deloc ras. Dar daca te hotarasti sa-ti faci, mult succes! pupici
Kiki
Postat: Saturday, February 23, 2008 7:21 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Taty, si eu am cateva alunite care ma jeneaza tare si ma enerveaza (una e pe gat si orice cu guler ma enerveaza). O sa ma interesez si eu la cineva care a facut asa ceva si revin cu detalii. pupici
fdianamaria
Postat: Saturday, February 23, 2008 8:44 AM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Si eu vreau sa aflu detalii. Eu am cateva mari chiar sub san si ma deranjeaza la sutien. Dar daca exista riscuri cat de mici, prefer sa le las acolo, mai ales ca eu nu pot face operatia cu anestezice "normale". ras
felyy
Postat: Saturday, February 23, 2008 1:06 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/16/2007
Postari: 318
Fetita mea si-a rupt o alunita si am fost nevoita sa merg cu ea la doctor.Procedura a fost de cauterizare ,i-a ars alunita cu un electrocauter.Electrocauterul a fost cam mare si i-a facut o gaura de toata frumusetea iar acum i-a ramas semn ,dar e la picior si nu este foarte vizibila.Anestezia este locala si in general cu xilina.
fdianamaria
Postat: Saturday, February 23, 2008 5:43 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Da,exact la ce sunt eu alergica plans plans
TatyKS
Postat: Monday, February 25, 2008 8:39 PM

Multumesc fetelorpupici . Astept raspunsuri in continuarepupici
klarisse
Postat: Tuesday, February 26, 2008 8:29 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu am mers la LaserMed in Drumul Taberei, pentru alta problema (o cervicala) aveam sedinte in fiecare zi si stand in sala de asteptare (in holul lor) am vazut-o pe Madalina Manole care venise sa-si scoata niste alunite de pe brate. Am auzit ca e foarte buna metoda lor cu laser, dar in functie de analize, pentru ca sunt unele alunite la care nu se poate umbla.
TatyKS
Postat: Wednesday, February 27, 2008 12:56 PM

klarisse wrote:
Eu am mers la LaserMed in Drumul Taberei, pentru alta problema (o cervicala) aveam sedinte in fiecare zi si stand in sala de asteptare (in holul lor) am vazut-o pe Madalina Manole care venise sa-si scoata niste alunite de pe brate. Am auzit ca e foarte buna metoda lor cu laser, dar in functie de analize, pentru ca sunt unele alunite la care nu se poate umbla.

Multumesc pupici Klarissepupici
marinmagda18
Postat: Wednesday, February 2, 2011 9:13 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si eu mi-am scot o alunita de pe pielea scalpului.
Mereu o atingeam cu peria de par.
O aveam de 10 ani si tot crescuse.Dar nu am avut curaj sa ma duc la un control cu ea.
Pana anul trecut cand au mai crescut copii.
Operatia a fost extrem de simpla a durat 10 minute,m-am operat la spitalul judetean Ploiesti,la dr Zbughea Andrei.
M-a internat pe la 9 si am plecat acasa la 13.30.
A folosit anestezie locala si a taiat-o cu bisturiul.
Asta a fost alunita mea.

Va sfatuiesc sa va duceti la medic cu alunitele care cresc.
Niciodata nu se stie de ce natura pot fi.
Din pacate eu nu am putut afla asta caci la 2 saptamani dupa extirpare cand am fost sa iau rezultatul analizei am aflat cu stupoare ca nici nu fusese trimisa la patologie.banghead
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed