Excesul de sare, zahar si grasimi

Options Excesul de sare, zahar si grasimi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, May 6, 2007 8:37 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
in ultimele saptamani, am tot vazut la tv si am auzit si la radio o reclama care suna cam asa:

" pentru sanatatea dvs., evitati excesul de sare, zahar si grasimi".

buna ideea sa se faca o asa campanie insa... eu ma intreb ce inseamna "exces"?

voi cum defitini excesul? ce frecventa presupune asta? sau ce cantitate?

eu mananc de toate dar nu consider ca in exces. mai scap uneori la dulciuri ras dar nici atunci nu mananc pana lesin. sare, prea putina, doar in mancare. adica nu adaug in farfurie. grasimi...hm, nu imi place nimic excesiv de gras... si noi nu prea mancam asa ceva de regula.

Darria
Postat: Sunday, May 6, 2007 9:04 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Avertismentul este o idee buna, cel putin in cazul meu.

3-5 gr. sare/zilnic se considera cantitate normala. Peste si in f-tie de cantitatea consumata se considera exces.

Zahar: 1-2 cubulete(o lingurita)/zi. Restul este mai mult decat poate prelucra corpul. Dulciurile sunt drogurile mele si incerc sa renunt ras Aici ma incadrez la categoria suuuuuper exces nervi

Grasimi: nu stiu, nu m-a interesat fiindca le evit si nu-mi plac mancarurile grase. Oricum sunt peste tot intr-o forma sau alta.
Dennisse
Postat: Thursday, September 13, 2007 10:29 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Din punctul meu de vedere cel mai bine ar fi sa incercam sa renuntam la sare si grasimi,iar zaharul poate fii inlocuit cu zaharina.Si problema ar fi astfel rezolvata
Cristy
Postat: Friday, September 14, 2007 12:55 AM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Dennisse wrote:
iar zaharul poate fii inlocuit cu zaharina.Si problema ar fi astfel rezolvata

Eu te-as contrazice... bun, nu cred ca sunt un exemplu bun, deoarece nu folosesc zahar in cafea/ceai de la 15 ani ( deloc!!!) ... zaharina este un produs chimic.... o fii mai bun decat zaharul...oare oare ...eu una nu cred...

Cat despre sare si grasimi.. eu am eliminat aproape in intregime sare din mancaruri..locatarii casei s-au obisnuit deja.. de asemenea folosesc solnite din care abia se scurge sare... sunt doar de fantezie in casasic

Cu grasimile este mai greu..deh ..manacare este mai gustoase cu ceva grasimi pe acolo.. dar da la pui ce mancam in mod frecvent nu cred ca dam noi in ceva boli....carne de pork nu intra in casa si daca este de vita si atunci doar macra sau in cel mai rau caz antricot...

danah
Postat: Friday, September 14, 2007 1:04 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/21/2007
Postari: 58
Locatia: sibiu
De cate ori da reclama asta ,incepe discutia intre mine si al meu barbatangry angry El face exact ce zice in reclama sa evitam:
-totdeauna mai pune sare in mancare (desi mie mi se pare destul de sarata )

-dupa fiecare masa ,parca e copil mic,ii trebuie ceva dulce (macar o napolitana mica ,mica...ras)

-dupa parerea lui,cea mai buna leguma e carnea ras

Campania e binevenita ,pentru ca ne face sa ne mai gandim si la sanatatea noastra ,a carei stare depinde in mare parte de cum ne hranim .
stele_pe_cer
Postat: Friday, September 14, 2007 1:07 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu sunt 100% in afara oricarui pericol: nu manac absolut nimic gras ca imi face rau, nu mananc sarat, nu manac dulciuri, nu beau alcol, nu fumez, nu beau cafea...Unde o fi Strada Manastiriihohot ?
Andi&Mariuca
Postat: Friday, September 14, 2007 1:20 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
stele_pe_cer wrote:
Eu sunt 100% in afara oricarui pericol: nu manac absolut nimic gras ca imi face rau, nu mananc sarat, nu manac dulciuri, nu beau alcol, nu fumez, nu beau cafea...Unde o fi Strada Manastiriihohot ?

hohot hohot stii vorba aia "suma viciilor este constanta?"ras . fiecare om are un "viciu" ascuns!sic

hai mai ca glumesc!pupici bravo tie ca nu duci o viata nesanatoasa!bravo

eu fumez, beau cafea, nu mananc bine si ce trebuie, ma enervez usor si din toate prostiile, dorm pe apucate...plans sunt o varza adevarata! acum am probleme f mari cu stomacul si incerc sa ma tratez naturist. sa vedem ce o iesi.scratch
stele_pe_cer
Postat: Friday, September 14, 2007 1:28 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Andismom wrote:

hohot hohot stii vorba aia "suma viciilor este constanta?"ras . fiecare om are un "viciu" ascuns!sic

Am "vitzii" de cu totul alta natura, dar nu-mi afecteaza sanatateahohot !
Roxanel
Postat: Friday, October 19, 2007 1:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Un Articol interesant despre McDonald, Pizza Hut, Burger King si altele

De asemenea

Maximum intakes of salt

Babies >1g

1 to 3 years 2g

4 to 6 years 3g

7 to 10 years 5g

11 to adult 6g

Source: Food Standards Agency
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed