Este posibila gestatie excesiva-aproape 300 zile

Options Este posibila gestatie excesiva-aproape 300 zile
Subiectul anterior · Subiectul urmator
costica urban
Postat: Monday, March 29, 2010 7:44 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am un caz care ma framanta de ceva vreme,nu am primit pana in prezent un raspuns stiintific(avizat),conceptie 1,2 Mai,nastere 24 februarie ,fetita.Paternitate stabilita ,fara test ADN.Daca poate cineva sa ma lamureasca.Ar fi vreo 293 zile gestatie,este posibil?
multumesc
mama Alessiei
Postat: Monday, March 29, 2010 7:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Pai 293 zile gestatie sunt 41,8 saptamini sic ... femeile la prima nastere ajung la 41-42 de saptamini maxim (eu inclusiv) deci e posibil ras
giulia_mamik
Postat: Monday, March 29, 2010 8:24 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Si eu inclusivgravida ...am nascut la aproape 41 de saptamani .Dar eu cred ca nu se poate sti sigur ziua conceptiei fatului ...si aici poate fi o eroare.Eu am conceput-o pe micuta mea pe 8-9 iunie (U.M..24 mai)Si am nascut-o pe 28 februarie.
Dupa calculele mele acolo ar iesi aproape 10 luniscratch ...
danab
Postat: Tuesday, March 30, 2010 10:42 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
E posibil ca sarcina sa fie dusa pana la 42 saptamani (294 zile), dar iti trebuie , pentru calcul si ziua ultimei menstrutii. Uite un calculator care te-ar putea ajuta http://www.muccelmic.com/calculator_data_nasterii.php
costica urban
Postat: Tuesday, March 30, 2010 12:49 PM

revin cu precizarea ca 1,2 Mai si 24 Februarie sunt date batute in cuie,din punctul meu de vedere.
multumesc pentru ajutor,oarecum s-a mai clarificat putin problema.totusi facand un calcul mai riguros ar fi 298 zile,este cineva care a atins aceasta performanta?
Multumesc!
danab
Postat: Wednesday, March 31, 2010 9:19 AM

Cel mai bine e sa mergi la un medic de obstr.gineco, sa vorbesti cu el, ca sigur are cazuri si de postmaturitate ca ale tale.
Ar trebui sa vezi si fisele de la maternitate, in care ar trebui sa se scrie varsta de gestatie a bebelusului, analize si alte acte medicale. (care sunt si oficiale si te-ar putea ajuta in demersul tau).
vanina
Postat: Wednesday, March 31, 2010 9:25 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi

Si mama l-a nascut pe fratele meu aproape de 43 saptamani, dar a fost sanatos. Si am mai auzit de cazuri din astea.
costica urban
Postat: Wednesday, March 31, 2010 11:12 AM

la baieti s-a mai auzit de asemenea recorduri,la mine este fetita.
situatie fiind una deosebita vreau sa ma lamuresc daca am motive intemeiate sa cer un ADN.poate exista pe acest forum un medic ginecolog care ar putea sa-mi ofere ceva lamuriri.
multumesc pentru interventii,sa va traiasca copii,frumosi si sanatosi.
mama Alessiei
Postat: Wednesday, March 31, 2010 5:05 PM

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
costica urban wrote:
la baieti s-a mai auzit de asemenea recorduri,la mine este fetita.
situatie fiind una deosebita vreau sa ma lamuresc daca am motive intemeiate sa cer un ADN.poate exista pe acest forum un medic ginecolog care ar putea sa-mi ofere ceva lamuriri.
multumesc pentru interventii,sa va traiasca copii,frumosi si sanatosi.

Daca esti nesigur de paternitate atunci fa un test ADN. alcool
La 41-42 de saptamini se nasc multi copii, atit fetite cit si baieti ras
zaza_
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:16 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Este posibil. Dar daca vrei sa fii sigur, fa un test ADN. Sper sa fie asa cum iti doresti.thumright
costica urban
Postat: Wednesday, March 31, 2010 7:37 PM

cred ca aveti dreptate,un test ADN rezolva problema,stiti pana la ce varsta se poate face?
apropo-Praslea cel voinic ,frumos copil,sa va traiasca.
multumesc pentru interventie.
danab
Postat: Thursday, April 1, 2010 10:20 AM

Testul ADN il poti face oricand, ai nevoie doar de o proba de material genetic de la copil. Costa cam 1000 - 1200 lei http://www.delphitest.org/content/Prices.html
praslea_cel_voinic
Postat: Thursday, April 1, 2010 3:24 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
costica urban wrote:
cred ca aveti dreptate,un test ADN rezolva problema,stiti pana la ce varsta se poate face?
apropo-Praslea cel voinic ,frumos copil,sa va traiasca.
multumesc pentru interventie.

Multumim! Care dintre ei?ras
Hai sa ma bag si eu la sfarsit in vorba...ras Intram si citeam si ma intrebam de ce nu faci testul ADN pentru cel mai bun somn noaptea...Cat despre numarul zilelor de sarcina...prietena mea a avut sarcina cu fefitza de 42 saptamani..asa ca...se poate si la fetitze..Eu am avut numai 2 zile peste 40 saptamani, dar tot fetitza, la baietel a fost la fix...topai
Concluzia: daca ai vreun dubiu: testul ADN si nu cred ca este vreo limita de varsta pentru el...acum am vazut ca Danab ti-a raspuns deja...:018:
Numai bine!
costica urban
Postat: Thursday, April 1, 2010 8:11 PM

Problema asta este,42,6 saptamani,nu ma pot preface ca totul este in regula cand nu prea este ,legat si de un anumit context ,pe care nu-l pot comenta aici,cu toate ca dupa cum vedeti nu prea ma ascund ca identitate.Proba ADN as vrea s-o obtin fara ajutorul instantei,am nevoie de un detectiv specializat in obtinerea probei, fara probleme.Vad eu cum fac.
Pai,eu ma refeream la baietelul din poza.Am inteles ca mai aveti si o fetita,sa va traiasca.Copii sunt cea mai mare bucurie ,cel ma frumos dar dumnezeiesc,si credeti-ma ca am si eu copii si sunt in tema,e drept ca ceva mai mari in acest moment.Ce pot sa spun,aveam nevoie sa-mi limpezesc putin o problema pe care nu mi-am dorit-o dar face si asta parte din viata.
Multumesc pentru sfaturi.
carla
Postat: Thursday, April 1, 2010 8:20 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
O vecina a avut 43 de saptamani dar copilasul s-a nascut cu o deformatie la o ureche,nu stiu daca asta e sigur cauza,nimic neoperabil ,iar alta din cauza suprasarcinii are un copil f. bolnav,spunea ceva de lichidul care i-a inundat creierul,nu stiu prea multe detalii.Eu dupa 41 m-am dus la spital sa-mi declanseze nasterea si f. bine am facut,ca Bogdanel avea cordonul rasucit de 2 ori in jurul gatului,nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca mai stateam
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed