Este posibil varicela sau alta boala a copilariei la nici 1 an si jumatate ?

Options Este posibil varicela sau alta boala a copilariei la nici 1 an si jumatate ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tina
Postat: Tuesday, June 12, 2007 1:46 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Fetelor, am si eu dilema , pana maine cand sper sa mi se apropbe un liber sa merg cu Bri la doctor, de aseara i-au aparut pana acum la pranz bubite mici, multe si rosii incepand cu talpa si acum s-au cam extins pe tot corpul, inclusiv fata,. Poate fi pojar sau altceva de genul acesta la o varsta asa mica ?
Ideea este ca Bri are o stare proasta de sambata, dar fara febra sau alte manifestari, pur si simplu foarte plangacioasa, iar aseara dupa o groaza de agitatie la culcare si insistente sa reusesc sa o adorm a vomat . Tot aseara cand o schimbam dupa voma, am remarcat bubitzele de pe talpitze si avea si pe piept pana spre pampers dar erau mai putin accentuate.De azi dimineata pana acum la pranz, cand m-a sunat mama, s-au extins pe tot corpul. Ce ar putea fi ??? O reactie la mancare mi-e greu sa cred ca ar putea avea, datorita mofturilor Brianei, in meniu nu am nimik new entry scratch
Sunt tare speriata si mai ales ca nu pot sa fiu si eu langa ea cu serviciul asta banghead banghead Doctora de abia maine ne poate vedea..si insist sa merg la aceasta doctora ca o vede de cand era micutza .
Darria
Postat: Tuesday, June 12, 2007 1:55 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Tina wrote:
Poate fi pojar sau altceva de genul acesta la o varsta asa mica ?

Da, se poate. Fetita mea a facut rubeola la 11 luni.
Dar stiu ca bolile copilariei debuteaza cu febra cateva zile chiar daca este mica sau mare.
Sa fie o reactie la caldura de afara?
Poate i-a dat cineva sa pape ceva fara sa-ti spuna.

Multa sanatate.
delfinasa
Postat: Tuesday, June 12, 2007 2:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Imi pare rau ca micuta Bri nu se simte bine de la bubitele astea...poate a facut o alergie la ceva, nu neaparat la mancare (sau ceva din mancare) sau bubitele-s de la caldura/soare, de la vreun detergent, poate fi si pojar, trebuie s-o vada un medic...la pojar ar trebui sa se umfle si ganglionii retroauriculari, ai controlat-o dupa urechiuse sa vezi cum e? Multa sanatate frumoasei tale, sa-i treaca repede bubitelepupici.
Miri
Postat: Tuesday, June 12, 2007 2:07 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Tina, avand in vedere ca Sara a facut rubeola cu mult inante de a implini un an, se poate sa fie una dintre bolile copilariei, dar....
Marea majoritate deubuteaza cu febra , 2-3 zile, cu stare generala influentzata sau alterata, plus ca sunt anumite semne specifice pentru fiecare boala in parte....
Multa sanatate lui Bri!pupici
Tina
Postat: Tuesday, June 12, 2007 2:53 PM

Stiam si eu ca majoritatea acestor boli debuteaza cu febra destul de mare sau asemanator unei raceli, dar ea in afara de o proasta dispozitie nu are momentan nici o alta manifestare. Am vorbit cu doctora la telefon si mi-a spus ca-i pot da Claritin sau Peritol, dar nu stiu daca este ok, daca e alergie posibil sa dispara de la antihistaminice pana maine si eu totusi vreau sa vada si doctora clar despre ce bubitze vorbesc. Dar s-ar putea sa-i dea si o stare de mai bine in cazul in care o deranjeaza in vreun fel aceatsa eruptie.
Nu stiu daca va mai amintiti dar anul trecut cam in aceiasi perioada Bri a patit ceva asemanator....dubioasa treaba oare, atat ca atunci a fost precedata eruptia de 4 zile de temperatura 39.5 .
Offfff mica mea ..uite de situatiile astea mi-a fost cel mai groaza, ca vor veni si zile mai rele si eu cu servicil nu voi putea fi langa ea toanerele
Darria
Postat: Tuesday, June 12, 2007 3:27 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Tyna: stiu ca peritol sau claritin(daca retin bine e pentru copii > 2 ani) nu se dau la bb. asa mici decat in cazuri urgente. Noi am folosit zyrtec acum o luna pt. alergie la polen.
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, June 12, 2007 3:34 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Tina, imi pare rau pt micutza ta si pt tine. uff

dar...zic si eu un "dar"... mai bine nu ii da nimic pana ajungi cu ea la dr ca sa vada, cum zici si tu, clar ce gen de bubite are pe corp. daca nu are febra si nu se scarpina la ele, poate e mai bine sa o lasi in pace. si eu stiu ca unele boli ale copilariei pot aparea si la sugari, copii sub 1 an, insa cele mai multe debuteaza cu temperatura mica, medie, rareori mare.

cel mai bine este sa o vada pe micuta ta dr si sa ii prescrie un tratament. nu poti incerca, macar ca sa te linistesti, sa o vada un alt pediatru intre timp?

va dorim multa sanatate si sa ne spui si noua cum ii merge piticei tale!pupici pupici
Tina
Postat: Tuesday, June 12, 2007 3:40 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri, mai am o jumatate de ora si plec spre casa, de abia astept !!!! Va pup pentru suportul moral pupici
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, June 12, 2007 3:43 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Tina wrote:
Multumesc mult pentru raspunsuri, mai am o jumatate de ora si plec spre casa, de abia astept !!!! Va pup pentru suportul moral pupici

pupici pupici angel
Miri
Postat: Tuesday, June 12, 2007 10:21 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Tina, sa ne mai spui ce face Brienutza!pupici
Tina
Postat: Thursday, June 14, 2007 8:58 AM

A vazut-o doctora ieri pe Bri, mi-a spus ca este reactie la caldura, ca aceste bubitze se vor accentua cand ii este cald sau transpira abundent si se estompeaza cand se racoreste. Adevarul este ca ieri si alaltaieri exact asa s-au mainfestat. Dar...am descoperit altceva, de ce este intoarsa pe dos, are o stomatita aftoasa de toata frumusetea, si plange mititica din orice, ca tare dureroasa este nenorocirea asta de stomatita, si nu prea vrea papa ...cum s-o fi capatuit cu ea ?
Voi in afara de glicerina cu nistatin mai stiti si alt remediu mai rapid pentru afte??? si unul babesc
MNiko
Postat: Thursday, June 14, 2007 9:19 AM

Tina wrote:
A vazut-o doctora ieri pe Bri, mi-a spus ca este reactie la caldura, ca aceste bubitze se vor accentua cand ii este cald sau transpira abundent si se estompeaza cand se racoreste. Adevarul este ca ieri si alaltaieri exact asa s-au mainfestat. Dar...am descoperit altceva, de ce este intoarsa pe dos, are o stomatita aftoasa de toata frumusetea, si plange mititica din orice, ca tare dureroasa este nenorocirea asta de stomatita, si nu prea vrea papa ...cum s-o fi capatuit cu ea ?
Voi in afara de glicerina cu nistatin mai stiti si alt remediu mai rapid pentru afte??? si unul babesc

Pentru afte nu stiu altceva in afara de faptul ca doctorita noastra ne-a pus sa fierbem toate vasele Cristinei in apa cu o lingura de bicarbonat de sodiu pentru o jumatate de ora. Asta ca sa nu recidiveze de la vreun biberon. Vezi ca dupa fierberea asta trebuie sa le clatesti un pic inainte de a le folosi ca ramane bicarbonat pe ele si schimba gustul mancarii.

Pt bubitele de caldura foloseste pudra mentolata. I-au dat Cristinei la cresa si a fost mult mai eficienta decat toate cremele mele de acasa pe care am dat si o caruta de bani. In plus cu toata trenspiratia si caldurile provocate de raceala nu a mai facut bubite asa de multe ca inainte. Ba chiar aproape deloc.

Sanatate lui Bri.
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, June 14, 2007 10:24 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Pentru afte este si mierea de albine. Impachetezi degetul cu pansament steril, inmoi in miere si o stergi in gurita (asta, daca te lasa). E un foarte bun antiseptic.
Cat despre bubitele de la caldura, ai grija ca se extind la baie. Se produce o vasodilatare si ele devin tare urate. Asa ca, dusuri cu apa calduta.
Multa sanatate ii dorim lui Bri!pupici pupici pupici pupici pupici
MNiko
Postat: Thursday, June 14, 2007 10:30 AM

cute_baby_of_mine wrote:
Pentru afte este si mierea de albine. Impachetezi degetul cu pansament steril, inmoi in miere si o stergi in gurita (asta, daca te lasa). E un foarte bun antiseptic.
Cat despre bubitele de la caldura, ai grija ca se extind la baie. Se produce o vasodilatare si ele devin tare urate. Asa ca, dusuri cu apa calduta.
Multa sanatate ii dorim lui Bri!pupici pupici pupici pupici pupici

De miere nu stiam, dar o sa tin minte de acum incolo.

Chestia cu baia...foaaaaaaaaaaaaarte adevarata. Eu am trecut printr-o spaima groaznica cu CRistina la baie. Cand am dezbracat-o nu avea decat cateva la gat(lucru cu care eram obisnuita) iar pe masura ce o spalam pe cap se inrosea toata pe spate.
Tina
Postat: Thursday, June 14, 2007 10:45 AM

Si eu m-am panicat cand am vazut-o pe Bri si exact asa cum spuneti si voi, ba avea cateva, ba se intindeau pe tot corpul...si apropos de miere, ciudat ca si eu aseara m-am gandit sa-i dau cu miere, ma gandeam la proprietatile propolisului si am zis ca s-ar putea si mierea sa aiba efecte benefice.
Mai citisem in cartea de pediatrie ca se mai da cu vitamina A si cu niste instilatii cu cortizon, dar nu stiu ce sa zic ..
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed