Eruptia dintilor!

Options Eruptia dintilor!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ana
Postat: Saturday, February 26, 2011 11:55 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
E posibil Alexandra ,ti-am scris si la jurnal lui Flavio ii ies caninii de jos si doua maselute,saracutzul e inflamat tot...si agitat atat ca nu-mi face febra,eu il calmez cu gel gingival mentolat care il pun pe suzeta...

eruptie usoara va dorim§!§computerlove computerlove
eraera
Postat: Monday, March 14, 2011 8:55 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna am un baietel de un an si doua luni si nu are decat doi dintisori, e vreo problema unde sa ma adresez?
multumesc anticipat

danab
Postat: Tuesday, March 15, 2011 9:20 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
eraera, nu cred ca sunt probleme, multi copii nu au nici un dintisor la un an. Baietelul tau va avea o eruptie mai tarzie. Ca sa te linistesti poti totusi sa mergi la un dentist sa ii verifice gingiutile.
Fluturas
Postat: Tuesday, March 15, 2011 2:32 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
eraera,daca te linisteste,iti spun ca si baietelul meu a fost la fel.primul i-a iesit in ziua cand a implinit un anisor,al doilea dupa 3 saptamani si dupa vreo 2 luni nu i-a mai iesit nimic.
unele fete stiu cat ma "plangeam" si eu cu asta,dar uite,acum are un an jumate si are 7 dintisori si 4 masele,de canini inca nici urma
babyorajel
Postat: Thursday, June 2, 2011 6:27 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Baby Orajel este un gel ce calmeaza durerile provocate de aparitia primilor dintisori ale bebelusilor.
In Romania se gaseste Baby Orajel Twin Pack si respectiv Baby Orajel Naturals!

Vorbiti si cu medicul dumneavoastra pediatru inainte de a folosi Baby Orajel!

kali
Postat: Thursday, June 2, 2011 6:38 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14211
sorry Reclama este interzisa!

Mey, fetele... ma intreb si eu ca tocmai imi pica fisa. Se poate avea stare subfebrila de la eruptia maselei de minte?
Hmmm, imi sun maine stomatologul, ca am 1 sapt. de cand tot fac 37+ cu stare generala destul de nasoala. Analizele imi sunt bune ( mai astept rezultatul la urocultura si exudat ) si alte semne de boala nu am decat maseaua asta cu inflamarea gingiei si dureri prin vecinatati.maseluta
delfinasa
Postat: Wednesday, July 13, 2011 4:32 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
La aproape 6 ani, Karinei ii ies maselele de minte...n-o deranjeaza, dar asa devreme pot aparea oare?
bereea
Postat: Wednesday, July 13, 2011 7:05 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22539
Nu cred ca sunt maselutele de minte.La 6 ani chiar ar fi prea repede.si Ale are maselute pe toata gingia , dar nu sunt cele de minte.
delfinasa
Postat: Wednesday, July 13, 2011 7:22 PM

Atunci ce masele cresc la varsta asta in locul unde stau cele de minte? Ca dupa astea ce au spart, nu mai ramane loc deloc scratch.
bereea
Postat: Wednesday, July 13, 2011 7:28 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22539
nici Ale nu mai are loc deloc, dar cred ca odata cu cresterea se lungeste si maxilarul si va fi loc in viitor
Katrina
Postat: Wednesday, July 13, 2011 8:56 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3451
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Sunt maselele definitive care nu se schimba ca cele de lapte,altele decat cele de minte care dupa 18 ani vor avea si ele loc.
Mie mi-au crescut maselele de minte la 24 ani cand eram insarcinata.Nu am avut dureri mari la eruptie,mai mult o jena sacaitoare si o senzatie de mancarime.
Irinuca
Postat: Wednesday, July 13, 2011 9:51 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/22/2010
Postari: 923
Locatia: Acasa
Miha, sunt maselele definitive, asa cum spune si Katrina. Apar foarte devreme si nu se schimba ! Si , ca la orice eruptie dentara , apar si durerile aferente + stare febrila ( Oana ! Kali )

Maine ma uit sa verific si eu donshoara mea ! angel

Oana
praslea_cel_voinic
Postat: Thursday, July 14, 2011 6:56 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2339
Locatia: Far, far away...
delfinasa wrote:
Atunci ce masele cresc la varsta asta in locul unde stau cele de minte? Ca dupa astea ce au spart, nu mai ramane loc deloc scratch.

Erup molarii primi definitivi, numiti si molarii de 6 ani. Maxilarele cresc cu varsta si acomodeaza si ce molari mai urmeaza cu timpul, molarii 2 definitivi (numiti si molarii de 12 ani) si eventual molarii 3 (sau molarii de minte). Daca mai vrei detalii, spune-mi (sau just let me know! sic ) Eruptie cat mai usoara!pupici
delfinasa
Postat: Thursday, July 14, 2011 7:09 PM

A-haaa...multumesc pentru lamuriri...deci pe-astea trebuie sa le periem si mai si ca sa le aiba sanatoase tun muuult timp...daca se poate pana la batranete.
alexandrabogdan
Postat: Monday, August 1, 2011 9:32 AM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
mai avem de bifat ultimele 4 maselute. problema e ca noi avem o stare aiurea, cred ca aiurea e putin spus si nu stiu dc e din cauza lor sau e altceva. subfebrilitate (37.7-37.9) si agitata pana peste poate.ce poate fi????????????
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed