Eruptia dintilor!

Options Eruptia dintilor!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
georgy
Postat: Wednesday, May 13, 2009 11:42 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2009
Postari: 1842
Locatia: Prahova
si lui Danut ia dat 2 dintisorii jos,a iesit amindoi odata si are 5 luni si 3 sapt.oare nu este prea devreme sa ii iasa dintisorii?
miriam
Postat: Sunday, July 12, 2009 9:39 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4979
Locatia: bh
nu cred ca este devreme.mie mi-e frica pt bebe al meu , ca are 11 luni si nu are nici un dintisor.de ceva vreme se simt sub gingie 2 jos si unul sus, dar nu ies.voi ati mai auzit si de alti copii sa le iasa asa de tarziu?
cry
cristinaflorina
Postat: Sunday, July 12, 2009 10:12 PM

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
miriam wrote:
nu cred ca este devreme.mie mi-e frica pt bebe al meu , ca are 11 luni si nu are nici un dintisor.de ceva vreme se simt sub gingie 2 jos si unul sus, dar nu ies.voi ati mai auzit si de alti copii sa le iasa asa de tarziu?
cry

Eu conosc pecineva care i-a iesit primul dinte la 1 an si 2 luni. La al meu la 9 luni i-a iesit primul. Pe 1 august face 1 an si nu are decit 2 josras
KRYS85
Postat: Sunday, July 12, 2009 11:34 PM

Nivel: Senior

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Miriam stai linistita ,primii 2 dintisori la copilasul meu ia iesit la un an i-a plesnit unul si dupa 2 zile imediat i-a plesnitr si cel de langa,iar intre timp pana acum la 1 an si 8 luni iau iesit si restul,iar acum de ieri avem si o maseluta,si in continuu i va iesi pentru ca mai sunt in gingie inca doua care se simt,asa ca nu ai de ce sa te ingrijorezi,cu cat mai tarziu cu atata are dinti sanatosi.
miriam
Postat: Monday, July 20, 2009 6:14 AM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4979
Locatia: bh
multumesc fetele, m-ati mai linistit.nici acum nu au iesit, santem tot cu mana in gurita!!!
tiramisu
Postat: Thursday, August 13, 2009 10:15 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/4/2009
Postari: 488
Locatia: Ardeal
Eu sunt putin ingrijoreta de ordinea in care ii ies.scratch Are doi dinti jos si patru sus, iar acum mi se pare ca-i vor iesi caninii. E normal?
cristinaflorina
Postat: Friday, August 14, 2009 9:13 AM

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Edy in afara celor 2 de jos i-au iesit ambii canini de sus si un incisiv superior. Cineva mi-a zis " vai cum caninii la virsta asta????????????". Voi ce ziceti
mariutza_mea
Postat: Friday, August 14, 2009 9:16 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/5/2008
Postari: 766
Locatia: Suceava
cristinaflorina wrote:
Edy in afara celor 2 de jos i-au iesit ambii canini de sus si un incisiv superior. Cineva mi-a zis " vai cum caninii la virsta asta????????????". Voi ce ziceti

cred ca dintii ies in ordinea in care vor si in care sunt pregatiti sa iasa...mandra mea mica are 2dintuci jos si..surpriza..ies caninii(de sus)..si are 8luni jumatate(caninul drept aproape ca a spart gingia)
tiramisu
Postat: Friday, August 14, 2009 6:10 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/4/2009
Postari: 488
Locatia: Ardeal
Aha!

Deci nu numai noua ni se intamplarambo
mirceab
Postat: Saturday, February 20, 2010 2:54 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
oanalauris wrote:

Nu-i nimic,ma gandeam doar,ca din lipsa de timp,nu ati observat intrebarea...multumesc oricum si astept cu rabdare raspunsul!
Intreb despre gelurile acestea,deoarece din experienta mea din farmacie,o multime de parinti sustineau ca ba Calgel-ul nu e eficient,ba Dentinox-ul e mai bun si asa mai departe.
Pansoral-ul e un gel mai nou aparut pe piata,scos de firma Pierre-Fabre ,insa e doar pe baza de plante,adica musetel si nalba-mare cica,fara anestezic medicamentos.
Dentinox-ul,pe de alta parte,din cate vad,are si lidocaina,pe langa tinctura de musetel,insa ce nu stiu e daca produsul poate provoca reactii alergice,deoarece pe prospect scrie asa:
Contraindicatii - Nu sunt cunoscute
Masuri de precautie ce trebuie luate in cazul utilizarii: Nu sunt cunoscute
Interactiuni cu alte produse: Nu sunt cunoscute
Reactii adverse: Daca observati aparitia vreunei reactii adverse,va rugam sa o comunicati medicului sau farmacistului ---> Acuma eu ma intreb asa,ca farmacist,daca vine un parinte care a folosit la copil Dentinox,de unde sa stie el daca,copilul a facut o reactie adversa,daca in prospect nu scrie nici macar la ce sa se astepte; adica,sa ma gandesc la eruptii cutanate? eritem? la ce posibila reactie adversa sa ma gandesc? la varsaturi?

E cam in ceata prospectul asta de la Dentinox.
Mai bine sa ne spuneti despre reactiile adverse posibile la lidocaina,observate la pacienti din practica.

In aceasta noapte am trecut prin emotii nedorite cuiva. Bebelusului de 5 luni i-am aplicat o picatura de Dentinox-Gel N. Si s-a declansat calvarul in 5 min. Se sufoca ! Pana la venirea salvarii s-a linistit. Criza de apnee a tinut cca. 15 min. Mi-e teama ca daca foloseam cantitatea recomandata de gel, rezultatul ar fi fost extrem de grav.

FloAM
Postat: Tuesday, September 21, 2010 10:27 AM

Buna ziua .SI PE MINE MA CHINUIE ACEEASI PROBLEMA fetoita mea are 1an si 2 luni si i-au aparut 2 maselute sus si una jos iar acum are gingia umflata in cealalta parte de jos si are urmatoarele simptome:febra 38.3 ,nu mananca, agitata noaptea se trezeste plangand ,scrasneste din dinti si sincer nu stiu sa ma dusc si sa o caut si in gat sau este de la acesta masea.
Astept raspuns .Multumesc
Mela
Postat: Tuesday, September 21, 2010 2:44 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Flo,eu cred ca e de la maseluta si mai cred ca ar trebui sa-i dai Nurofen,cantitatea recomandata pentru varsta ei,o sa-i mai aline durerile.daca in 3 zile nu e mai bine atunci ar trebui dusa la medic.
dar daca te uiti tu in gatul ei,nu-ti poti da seama daca are ceva si acolo?
nikmiki
Postat: Tuesday, September 21, 2010 6:27 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
Eu ce sa mai zic?Bebelusei mele care nu are inca 4 luni i-a iesit un coltisor de dintisor sus.Ma gandeam ca e prea devreme,dar acum vad ca punctuletul devine din ce in ce mai mare.Am auzit si cazuri de copii carora le-au iesit dintii la 3 luni sau altii carora le-au iesit la 9 luni.Nu conteaza,sanatosi sa fie.dance pupici
Eu nu am de gand sa folosesc nici un fel de gel sau subtanta.
andrame70
Postat: Wednesday, September 29, 2010 8:56 AM

nu te obliga nimeni sa folosesti nici o substanta dar sa nu uiti de pasta de dinti care este foarte importanta mai ales in aceasta perioada.....asta daca nu vrei sa patesti ca mine cu baietelul meu...nu am folosit din timp pasta de dinti si acum are dintisorii foarte cariati . chiar daca ii schimba sunt inestetici si la gradii ....stii cum sunt copii. eu de aici le procur. vezi daca te ajuta cu ceva. www.oralfarm.ro
alexandrabogdan
Postat: Saturday, February 26, 2011 9:47 AM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
noi trecem printr-o perioada tare nasoala. sara face febra pana in 38.5 iar ieri a facut o sg data 39. am fost la medic si cand colo toate maselutele inflamate iar la una zice ca a si iesit un coltisor. sara nici nu ma lasa sa ma apropii de gura ei sa o caut. iar azi noapte am avut o noapte agitata. e posibil sa iasa toate maselele cam in acelasi timp???
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed