Eruptia dintilor!

Options Eruptia dintilor!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Monday, September 1, 2008 9:20 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
danab wrote:

Felicitari pentru dinti, Cezi!
Mami, evita mierea pana dupa 1 an ca e periculoasa pentru copiii asa mici. Motivul - botulismul.

Mira, dintisori sanatosi si cuminti si tie!

Apropo de sfaturi de la prietene, pentru "ajutat" sa erupa dintii :211:

:018: Traiasca covrigul si jucariile refrigerente,pe care nu le-am bagat niciodata in frigider,doar le-a rontait Miruta!:018:
dya
Postat: Monday, September 1, 2008 9:56 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
danab wrote:

Felicitari pentru dinti, Cezi!
Mami, evita mierea pana dupa 1 an ca e periculoasa pentru copiii asa mici. Motivul - botulismul.
.....

Dana multumim pentru felicitari dar si pentru sfaturipupici insa chestia cu mierea este una dintre alte citeva chestii pe care eu nu le-am respectat si nici nu am de gindangel . Cezi a facut cunostinta cu mierea de pe la 5 luni . Nu a papat efectiv miere insa pentru masat gingiute si curatat in gurita am folosit. Pentru curatat gurita am preferat sa folosesc miere simpla ca unele din preparatele de la farmacie sunt tot pe baza de miere , in afara de glicerina boraxata care noua nu ne-a priit.ras
danab
Postat: Tuesday, September 2, 2008 10:36 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Dya, eu am mereu miere in casa, curata, de la un prieten de familie, dar nu i-am dat Mirunei decat dupa un an jumatate. Nu trebuie sa faci ca mine, dar e un mod de protectie.

Uite niste info legate de botulism

Parintii nu ar trebui sa dea copiilor, sub virsta de un an, miere, care contine spori Clostridium botulinum. Ranile trebuie spalate cu grija cu sapun antibacterial, pentru a preveni infectiile cu aceasta bacterie.
Diverse: Toxinele botulismului se numara printre cele mai puternice otravuri cunoscute. Chiar si la adulti, toxinele pot afecta grav nervii si muschii. Bacteria se reproduce prin sporii in formare. Sporii sint celule reproductive care asteapta cele mai bune conditii pentru a creste si a se multiplica. botulismul generat de hrana poate aparea cind o persoana consuma alimente care contin bacteria Clostridium botulinum. Majoritatea adultilor sint protejati de sporii continuti de alimente, deoarece acidul din stomac ii distruge. botulismul infantil apare pentru ca stomacul unui sugar nu este capabil sa distruga sporii. Astfel, sporii se multiplica si produc toxina in intestinele sugarului. botulismul infantil este cea mai frecventa forma de botulism. Mai rar, botulismul poate aparea in cazul in care o rana este infectata cu bacteria care genereaza boala. In acest caz, bacteria creste in rana si isi produce toxina.
dya
Postat: Tuesday, September 2, 2008 1:14 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Stiu despre botulismras , cantitatea care a ingerato Cezara este foarte mica de aia nici nu-mi fac probleme.angel
cristinaflorina
Postat: Monday, March 30, 2009 3:35 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Buna ziua

Am si eu o intrebare. Lui Edy abia acum se chinuie sa ii iasa primul dintisor.Are gingia de jos foarte albicioasa si inflamata. Dr mea mi-a zis ca nu are rost sa ii dau cu gel pt ca ii amelioreaza citeva minute si iar il doare. Dar e foarte marait, nu prea vrea sa manince, altceva in afara de gel ce pot sa ii mai dau. Nu are nici febra nici diaree.

ps:Am citit pe un site ca il pot cu du;ceata de trandafiri pt ameliorarea durerii. Este adevarat?
ninetem
Postat: Monday, March 30, 2009 5:18 PM

Intrat: 10/19/2007
Postari: 1404
Locatia: Bacau
Si lui Matei i-a iesit primul dintisor si acum se chinuie sa-i sparga al 2-lea. Eu l-am dat cu Calgel, i-am mai dat seara la culcare Chamomilla(remediu homeopat) iar cand durerile au fost mari, si era foarte agitat si plangea i-am dat si cate 2,5 ml de nurofen.

Va dorim dintisori sanatosi si sa iasa cu cat mai putina durere!
pupici pupici pupici pupici lu Edy!
cristinaflorina
Postat: Monday, March 30, 2009 5:45 PM

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
ninetem wrote:
Si lui Matei i-a iesit primul dintisor si acum se chinuie sa-i sparga al 2-lea. Eu l-am dat cu Calgel, i-am mai dat seara la culcare Chamomilla(remediu homeopat) iar cand durerile au fost mari, si era foarte agitat si plangea i-am dat si cate 2,5 ml de nurofen.

Va dorim dintisori sanatosi si sa iasa cu cat mai putina durere!
pupici pupici pupici pupici lu Edy!

Ii pot da nurofen chiar daca nu are febra?
mama Alessiei
Postat: Monday, March 30, 2009 6:17 PM

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Da, cristina florina, chiar daca nu are febra, nurofenul se da si impotriva durerilor de dinti pupici pupici pupici
Si eu am dat-o pe Alessia cu gel pentru gingii (impotriva durerilor) dar nu e eficient...uff
Kiki
Postat: Monday, March 30, 2009 9:23 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Cristina, ii poti da nurofen, nu e obligatoriu ca sa aiba febra. Nurofenul poate fi folosit si la dureri. In plus, ii poti da si ceai de musetel si tei pt ameliorarea durerilor. Eruptie usoara piticului! computerlove
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Tuesday, March 31, 2009 12:51 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/19/2008
Postari: 123
Locatia: Timisoara
Nurofen sirop!
Ana
Postat: Tuesday, March 31, 2009 5:39 PM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Stiu ca aici e doar de copii...dar am o intrebare..imi pot lucra la masele pe timp de sarcina???
ma supara vreo 2 masele din care una trebuie scoasa si chiar numai pot suporta durerile...sau macar daca pot lua ceva petru durere!!
multumesc sper ca nu deranjez Domnule Doctor si imi puteti raspune!!
scuzati off-topic!!!
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Wednesday, April 1, 2009 9:16 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/19/2008
Postari: 123
Locatia: Timisoara
sarut mainile,

in ce trimestru de sarcina sunteti?

in mod normal, in primul si ultimul trimestru nu aveti voie nici radiografii, nici anestezie ( decat in maxima urgenta), nici tratamente sangerande ( decat in maxima urgenta).

Va rog sa consultati si medicul ginecolog sa va sfatuiasca ce fel de antibiotic, antiinflamator si analgezic puteti folosi.

Ana
Postat: Wednesday, April 1, 2009 9:22 AM

Buna dimineata ...sunt a 16 saptamana de sarcina...am discutat cu ginecologul dar mi-au dat tratament de copii...un gel de calmare si ceva pe baza de musetel...tin sa zic ca aici in italia...nu iti dau antibiotic pe timp de sarcina...doar daca te vede ca te sui pe peretiras ras altfel nici nu te baga in seama
sper sa imi treaca direrile de la sine pan la urma urmei!!!multumesc mult!!
mama Alessiei
Postat: Wednesday, April 1, 2009 9:39 AM

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Mama lui Rik, si eu sunt in Italia si in al doilea trimestru de sarcina am avut o infectie urita la un dinte. Dentistul mi-a recomandat amoxacilina si apoi, dupa terminarea infectiei mi-a lucrat la dinte (mi-a facut anestezie locala, nici o radiografie).
Si pentru antibiotic (recomandat in timpul sarcinii) si pentru anestezie locala am cerut si sfatul ginecologului si a spus ca era ok. Multa sanatate iti doresc! pupici
Ana
Postat: Wednesday, April 1, 2009 10:46 AM

mama Alessiei wrote:
Mama lui Rik, si eu sunt in Italia si in al doilea trimestru de sarcina am avut o infectie urita la un dinte. Dentistul mi-a recomandat amoxacilina si apoi, dupa terminarea infectiei mi-a lucrat la dinte (mi-a facut anestezie locala, nici o radiografie).
Si pentru antibiotic (recomandat in timpul sarcinii) si pentru anestezie locala am cerut si sfatul ginecologului si a spus ca era ok. Multa sanatate iti doresc! pupici
multumesc iti raspund imediat pe pm...ca acuma am putina treaba...schimb pamantul la flori!!!
scuzati offtopic!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed