Eruptia dintilor!

Options Eruptia dintilor!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Thursday, August 14, 2008 10:23 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Am o intrebare stupida care suna cam asa: Tot felul de individe m-au pisat ca sa o ajut cica pe Mira sa-i crape gingiuta mai repede... hohot si sa va spun cateva metode,dupa care sa-mi ziceti voi explicatia medicala,chimica sau fizica care ar justifica aceste metode,ca mie mi se par aiurea.

Una zice asa: Da-i copilei o felie de lamaie sa muste din ea,sa vezi ce repede-i crapa gingia...eu doar cand ma gandesc la ce expresie si mutrita ar baga Mira cand ar musca din lamaie,ma scutura frigurile si ma mai gandesc la aciditatea gastrica pe care i-ar provoca-o lamaia.

Alta zice asa: Freaca gingia cu vin,sa vezi ce repede crapa...eu ma gandeam ca nu vreau sa-mi imbat copila...

Astept parerile voastre!
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Thursday, August 14, 2008 10:30 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/19/2008
Postari: 123
Locatia: Timisoara
lasa sa erupa normal dintii...e firesc sa faca febra, o usoara iritatie a zonelor de eruptie, uneori chiar si un pic de puroi. Daca simptomele sunt exacerbate si copilul se simte rau, mergi la medicul stomatolog... oricum trebuie sa faci asta regulat, mai ales ca acum e o perioada critica pentru Mira!

trebuie sa intreb colega pedodont cu ce ii poti calma durerile si inflamatia! sper ca maine sa iti pot da raspuns...succes!
oanalaurisa
Postat: Thursday, August 14, 2008 10:33 PM

Dr. Mihnea cafadaru wrote:
lasa sa erupa normal dintii...e firesc sa faca febra, o usoara iritatie a zonelor de eruptie, uneori chiar si un pic de puroi. Daca simptomele sunt exacerbate si copilul se simte rau, mergi la medicul stomatolog... oricum trebuie sa faci asta regulat, mai ales ca acum e o perioada critica pentru Mira!

trebuie sa intreb colega pedodont cu ce ii poti calma durerile si inflamatia! sper ca maine sa iti pot da raspuns...succes!

Ma bucur ca ganditi asa,pentru ca eu am refuzat sa urmez aceste metode aiurite si primul dintisor a iesit singurel,acum asteptam sa iasa al doilea...deocamdata jonglez cu Calgel,Dentinox si Pansoral si o las sa se maseze cu jucariile ei pentru dentitie...febra mai mare de 37.7 nu mi-a facut din cauza eruptiei dentare si nici puroi,insa e agitata,se trezeste din somn urland si strange buza de jos peste gingie,nelasandu-se atinsa acolo.

Va multumesc pentru raspuns! Deci fara vin si lamaie,da? :018:
gabyy
Postat: Thursday, August 14, 2008 10:44 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 231
Locatia: bucuresti
Fara vin Oanaras ..lamaie poti sa ii dai asa sa o suga daca vrea ea, nu neparat sa ii iasa dintiipupici

Niko nu a avut febra cand i-au dat dintii, nu s-a trezit noaptea sa planga tare,doar scartaia si maraia cateva secunde si o linisteam imediat, nu a vrut sa ii dau cu calgel(a si vomitat de la el prima oara cand i-am dat , a fost si ultima oara)...cu ce am tratat-o ? ziua rontaia la covrigi,grisine, morcovi cruzi, mere decojite, colt de paine:018: si asa i-au dat si maselele inaintea dintisorilor de jos, acum cresc urmatorii doi de jos si se vad si caninii de sus...doarme linistita noaptea si febra nu avem .topai
dya
Postat: Friday, August 15, 2008 5:59 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Si noua ne-au iesit 4 dintisori dance yes , care zic eu ca au iesit destul de usor sic , fara febra , fara trezit noaptea doar ca de fiecare data in momentul craparii gingiutei sa treziti brusc intr-un puseu de plins , puseu care nu dura mai mult de cinci minute.ras Cind ii iasa dintuc stiu pentru ca isi baga cite trei degete in gurita altfel nu mi-as fi dat seama pentru ca nu a salivat in exces , nici nu a fost mai agitata ca altadata si nici nu a avut gingiute umflate decit chiar in ziua cu eruperea.Deobicei ia baga doar un degetel la guritza siala doar cind vine mos Ene.angel sic Pentru calmare am luat un preparat din farmacie pe care baroana mea nu la apreciatalcool , preparat care contine anestezina dar nu l-am folosit decit odata si de atunci folosim asa ... o data pe zi masaj ( atit cit ma lasa ) la gingiute cu putina miere de albine si peste zi rontaim tot ce prindem dar cel mai special este covrigul intarit . De ce este covrigul asa de minunat....ei bine pentru ca daca o dor gingiutele si nu are chef sa si le maseze singurica cu jucarele cu covrigul sigur le maseaza ca doar are gust de papa bunras . Inainte sa-i las covrigul sa se intareasca binisor ii adun toata sarea de pe el.
oanalaurisa
Postat: Friday, August 15, 2008 8:31 AM

Domnule doctor,mai am o intrebare : Legat de apa de baut,caci majoritatea le dam bebelusilor apa plata,se zice ca apa de la robinet e mai ok fiind fluorurata...influenteaza apa de baut dezvoltarea dintilor?
Sfefania_Johansson
Postat: Friday, August 15, 2008 9:09 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
Oana, eu nu ti-as recomanda apa de la robinet..cu sau fara flouruff dintisorii vin ei..mai devreme sau mai tarziu..dar calitatea apei de la robinet e indoielnica..
PS: ma scuzi ca m-am bagat sa raspundsic
oanalaurisa
Postat: Friday, August 15, 2008 12:28 PM

Sfefania_Johansson wrote:
Oana, eu nu ti-as recomanda apa de la robinet..cu sau fara flouruff dintisorii vin ei..mai devreme sau mai tarziu..dar calitatea apei de la robinet e indoielnica..
PS: ma scuzi ca m-am bagat sa raspundsic

Nu-i nimic,eu ii dau doar apa plata,ca nici eu nu beau apa de la robinet,dar ziceau fetele pe topicul cu apa plata la bebelusi,ca apa de la robinet e fluorurata etc etc etc pupici ras
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Friday, August 15, 2008 2:53 PM

Apa de la robinet nu are fluor! Singurul oras unde, din cate stiu eu, au incercat sa puna fluor in apa era Tg. Mures, insa si acolo au renuntat deoarece riscul de supradozaj este foarte mare!

Apa plata este extraordinara, iar cea mai buna este, dupa parerea mea, Izvorul Alb de la Dorna. Nu fac reclama...Doamne fereste...insa este apa care are ph de aprox. 7,5 si este ph-ul optim indicat pentru apa de baut!

oanalaurisa
Postat: Friday, August 15, 2008 2:57 PM

Dr. Mihnea cafadaru wrote:
Apa de la robinet nu are fluor! Singurul oras unde, din cate stiu eu, au incercat sa puna fluor in apa era Tg. Mures, insa si acolo au renuntat deoarece riscul de supradozaj este foarte mare!

Apa plata este extraordinara, iar cea mai buna este, dupa parerea mea, Izvorul Alb de la Dorna. Nu fac reclama...Doamne fereste...insa este apa care are ph de aprox. 7,5 si este ph-ul optim indicat pentru apa de baut!

Multumesc pentru lamurire! Chiar ma gandeam ca la cat de mult se evita apa de la robinet,ar fi ciudat sa o bem pe motivul cu fluorul,scris de cineva la un moment dat.Nici eu nu stiam de fluor in apa de la robinet,dar am zis sa intreb,vorba aia , "sa nu mor proasta"...hohot
oanalaurisa
Postat: Sunday, August 31, 2008 9:53 PM

Am trecut pe aici sa raportam faptul ca saptamana aceasta ne-au iesit 2 dintisori,deci avem in total 3 cu primul care a fost mai anevoios.
Acum e pe drum al 4-lea,se pare ca e la fel de capricios ca si primul.
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Monday, September 1, 2008 7:53 AM

Felicitari!
ninetem
Postat: Monday, September 1, 2008 8:07 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/19/2007
Postari: 1404
Locatia: Bacau
Felicitari Mira! Harnicuta ca de obicei!
Lilly of the valley
Postat: Monday, September 1, 2008 8:48 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Eruptii usoare va dorim!floare3
danab
Postat: Monday, September 1, 2008 9:21 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
dya wrote:
Si noua ne-au iesit 4 dintisori dance yes
folosim asa ... o data pe zi masaj ( atit cit ma lasa ) la gingiute cu putina miere de albine si peste zi rontaim tot ce prindem dar cel mai special este covrigul intarit

Felicitari pentru dinti, Cezi!
Mami, evita mierea pana dupa 1 an ca e periculoasa pentru copiii asa mici. Motivul - botulismul.

Mira, dintisori sanatosi si cuminti si tie!

Apropo de sfaturi de la prietene, pentru "ajutat" sa erupa dintii :211:
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed