Eruptia dintilor!

Options Eruptia dintilor!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Rody
Postat: Sunday, June 1, 2008 10:46 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
oanalaurisa wrote:

Dr pediatru sustine ca in perioada eruptiilor dentare cica neaparat apare diareea la bebelusi? Este o regula sau nu?

Nu este o regula.Elo a mea nu a facut never diareenono A facut dor o singura data febra 40 dar eu chiar nu am stiut de ce,doar peste cateva
zile am remarcat dintisori si inca ia iesit 2 deodataras
Fluturas
Postat: Sunday, June 1, 2008 11:13 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Rody wrote:

Nu este o regula.Elo a mea nu a facut never diareenono A facut dor o singura data febra 40 dar eu chiar nu am stiut de ce,doar peste cateva
zile am remarcat dintisori si inca ia iesit 2 deodataras

subscriu,nici ai mei nu au facut diaree
bulinutza
Postat: Tuesday, June 10, 2008 9:01 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
oanalaurisa wrote:

Nu-i nimic,ma gandeam doar,ca din lipsa de timp,nu ati observat intrebarea...multumesc oricum si astept cu rabdare raspunsul!
Intreb despre gelurile acestea,deoarece din experienta mea din farmacie,o multime de parinti sustineau ca ba Calgel-ul nu e eficient,ba Dentinox-ul e mai bun si asa mai departe.
Pansoral-ul e un gel mai nou aparut pe piata,scos de firma Pierre-Fabre ,insa e doar pe baza de plante,adica musetel si nalba-mare cica,fara anestezic medicamentos.
Dentinox-ul,pe de alta parte,din cate vad,are si lidocaina,pe langa tinctura de musetel,insa ce nu stiu e daca produsul poate provoca reactii alergice,deoarece pe prospect scrie asa:
Contraindicatii - Nu sunt cunoscute
Masuri de precautie ce trebuie luate in cazul utilizarii: Nu sunt cunoscute
Interactiuni cu alte produse: Nu sunt cunoscute
Reactii adverse: Daca observati aparitia vreunei reactii adverse,va rugam sa o comunicati medicului sau farmacistului ---> Acuma eu ma intreb asa,ca farmacist,daca vine un parinte care a folosit la copil Dentinox,de unde sa stie el daca,copilul a facut o reactie adversa,daca in prospect nu scrie nici macar la ce sa se astepte; adica,sa ma gandesc la eruptii cutanate? eritem? la ce posibila reactie adversa sa ma gandesc? la varsaturi?

E cam in ceata prospectul asta de la Dentinox.
Mai bine sa ne spuneti despre reactiile adverse posibile la lidocaina,observate la pacienti din practica.

Calgel - nu am mai gasit.

(Am editat postul pentru ca m-am uitat cu mai multa atentie si gelul pe baza de plante se numeste de fapt Pansoral. Scuze! Graba strica treaba!)

Oana, am asteptat si eu raspunsul d-lui dr, fiindca are mai multa experientza decat mine dar uite m-am interesat si eu de produsele pe care le-ai amintit si tu iar concluzia generala este ca DENTINOXUL este gelul cel mai bun dintre toate.
Liodocaina este xilina, iar xilina NU da reactii de tip alergic!!! Reactiile de tip anafilactic sunt cu totul exceptionale, asa ca de accea nu ai gasit nici in prospect informatii de acest gen.

Am gasit si 2 retete care se prepara in farmacie, eventual daca vrei sa le prepari tu:

1. Rp/ Anestezina /aa 2g
Rezorcina
Alcool 12g
Glicerina 200g

2. Rp/Nistatin 0,20g
Anestezina /aa 0,10g
Rezorcina
Glicerina Boraxata 20g
DS badijonari gingivale...

E bine sa faci si lavaj gingival dupa fiecare masa cu infuzie de musetzel sau solutie bicarbonata (la o cana de apa fiarta un vf de cutit de bicarbonat de Na)

In legatura cu jucariile refrigerate de care ai scris, ele sunt destul de bune. Amortzesc un pic zona respectiva si bebelusa le roade cu placere...sic Nu fac rau deloc, nu afecteaza dintzisorii deci eu zic ca sunt ok.

Aaaa si inca ceva, in timpul eruptiei bebelina va fi mai agitata, va plange mai mult, nu va avea pofta de mancare si nu va dormi la fel de bine. DAR NU am gasit niciunde scris ca va avea NEAPARAT DIAREE. Probabil ca diaree va avea, asa cum a scris cineva mai sus din cauza ca baga in guritza tot ce prinde si poate obiectele nu sunt curate...Dar NU e o regula GENERALA!

Un pupic pt micutza Mira, sa treaca cu bine si peste problemutza asta si sa avem toti dintzisorii prezenti la apel...

salut
Mela
Postat: Tuesday, June 10, 2008 12:45 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Larisei i-au iesit 4 masele in acelasi timp si nu a facut diaree.
lui Mihai ii ies acum caninii de sus si unul de jos,tocmai au crapat gingiuta dar nu a facut deloc diaree.
nu-i o regula,eruptia dintilor nu trebuie insotita neaparat de diaree.
la noi gelurile nu si-au facut efect,am incercat doar calgel si dentinox,fata chiar se stramba de la ele,nu accepta asa ceva la ea in gura.
danab
Postat: Tuesday, June 10, 2008 3:26 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Miruna a facut diaree doar cand i-au iesit primele doua maselute. In rest a fost agitata si a facut usor temperatura. Eu foloseam Calgel, ca doar atat era la noi la farmacie, dar acum nu se mai gaseste, din cate stiu de la mama finutei mele.
Pansoral nu am folosi, dar am vazut un pliant (cine a folosit poate da detalii)
Roxanel
Postat: Wednesday, June 11, 2008 8:11 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Am avut si noi ceva diaree dar nu mereu. Am folosit toate gelurile de dinti disponibile pe piata dar fara efect. Singurul produs care a dat rezultate a fost pudra Ashton and Parsons. Antonia a luat-o cu placere chiar venea cu gurita deschisa cand i ziceam ca-i dau praf ptr dintisori. Din punctul meu de vedere a fost cea mai eficienta.

Jucariile cu lichide nu au avut succes deloc.
bulinutza
Postat: Wednesday, June 11, 2008 9:38 AM

ASHTON & PARSONS INFANTS’ POWDERS
PACK COPY
Sachet
A herbal product traditionally used in infants for the symptomatic relief of teething
Mothers may enjoy ease of mind in the knowledge that these powders are reliable and
contain nothing harmful.
Charged solely with a preparation of a selected part of the plant Matricaria, they do not
contain Calomel or other Mercury Componds.
Ashton and Parsons Infants’ Powders are intended to soothe the child; check stomach
disorders; correct the motions; relieve restlessness, fretfulness and similar troubles
incidental to the teething period; and are useful in delayed or unduly prolonged dentition.
Dose – Under six months, half a powder; above six months, one powder; dry on the
tongue, night and morning. When the child is very restless or fretful, the dose can be
repeated every one, two or three hours I necessary until improvement.
Carton Face
Ashton & Parsons Infants’ Powders.
A herbal product traditionally used in infants for the symptomatic relief of the pain
and stomach upset associated with teething.
DOSE: Under six months, half a powder, above six months, one powder, dry on the
tongue, night and morning. When the child is very restless, or fretful, the dose can be
repeated every one, two or three hours if necessary, until improvement.
20 POWDERS
Carton Back
Ashton & Parsons Infants’ Powders are intended to soothe the child; check stomach
disorders; correct the motions; relieve restlessness, fretfulness, and similar troubles
incidental to the teething period, and are useful in delayed or unduly prolonged dentition.
Mothers may enjoy ease of mind in the knowledge that these powders contain nothing
harmful.
Keep out of the reach of children.
If symptoms persist for more than 5 days, consult you doctor.
Each powder contains:
Tincture of Matricaria 0.002ml in a lactose base.

Acesta este prospectul si am citit marturiile altor mamici. Se pare ca intr-adevar e ok. Pretul este relativ mic 2,5 lire , dar nu stiu daca se gaseste in Romania.uff

oanalaurisa
Postat: Tuesday, July 1, 2008 6:19 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
bulinutza wrote:

Oana, am asteptat si eu raspunsul d-lui dr, fiindca are mai multa experientza decat mine dar uite m-am interesat si eu de produsele pe care le-ai amintit si tu iar concluzia generala este ca DENTINOXUL este gelul cel mai bun dintre toate.
Liodocaina este xilina, iar xilina NU da reactii de tip alergic!!! Reactiile de tip anafilactic sunt cu totul exceptionale, asa ca de accea nu ai gasit nici in prospect informatii de acest gen.

Am gasit si 2 retete care se prepara in farmacie, eventual daca vrei sa le prepari tu:

1. Rp/ Anestezina /aa 2g
Rezorcina
Alcool 12g
Glicerina 200g

2. Rp/Nistatin 0,20g
Anestezina /aa 0,10g
Rezorcina
Glicerina Boraxata 20g
DS badijonari gingivale...

E bine sa faci si lavaj gingival dupa fiecare masa cu infuzie de musetzel sau solutie bicarbonata (la o cana de apa fiarta un vf de cutit de bicarbonat de Na)

In legatura cu jucariile refrigerate de care ai scris, ele sunt destul de bune. Amortzesc un pic zona respectiva si bebelusa le roade cu placere...sic Nu fac rau deloc, nu afecteaza dintzisorii deci eu zic ca sunt ok.

Aaaa si inca ceva, in timpul eruptiei bebelina va fi mai agitata, va plange mai mult, nu va avea pofta de mancare si nu va dormi la fel de bine. DAR NU am gasit niciunde scris ca va avea NEAPARAT DIAREE. Probabil ca diaree va avea, asa cum a scris cineva mai sus din cauza ca baga in guritza tot ce prinde si poate obiectele nu sunt curate...Dar NU e o regula GENERALA!

Un pupic pt micutza Mira, sa treaca cu bine si peste problemutza asta si sa avem toti dintzisorii prezenti la apel...

salut

Mersi mult pentru lamuriri...cu privire la lavajul gingival,nu stiu daca voi avea succes...insa retetele respective nu am unde sa le prepar momentan,fiind in concediu de maternitate.
Sper sa trecem si peste asta,ca plange deja de o luna si tot nimic.
bulinutza
Postat: Wednesday, July 16, 2008 1:08 PM

Am vrut sa va scriu cateva informatii generale despre eruptia dentara pt mamicile interesate...

Varsta de eruptie a dintilor temporari este cuprinsa intre 6 si 30 luni.

Cronologia eruptiei este urmatoarea:
1. incisivii centrali inferiori
2. incisivii centrali superiori
3. incisivii laterali superiori
4.incisivii laterali inferiori
4.primele maselute inferior si superior (M1)
5.caninii inferiori si superiori
6. ultimele maselute inferior si superior(M2)

Variatile normale ale eruptiei sunt date de : greutatea la nastere, sexul copilului, varsta si nr de nasteri al mamei si momentul nasterii.

Variatile patologice in schimb sunt date de:
- rahitism, sifilis congenital si rubeola prenatala -> au loc intarzieri in eruptia dentara
- anomalii cromozomiale-> are loc o secventa neobisnuita de eruptie si intarzieri in eruptia dentara
-febrele eruptive -> produc eruptii accelerate ale grupelor dentare aflate in eruptie la monetul respectiv

Acum, pt copilasii mai maricei un pic, voi povesti un pic si despre cronologia eruptiei dintilor permanenti:
-la 6 ani: apar primii molari, inferiori si superiori
-la 7 ani: apar incisivii centrali inferiori si superiori
-la 8 ani apar incisivii laterali inferiori si superiori
-la 9 ani: apare caninul inferior si primul premolar superior
-la 10 ani: primul premolar inferior si premolarul 2 superior
-la 11 ani: al doilea premolar inferior si caninul superior
-la 12 ani: apare cel dea-l doilea molar inferior si superior
-intre 18-25 ani apare ultimul molar sau "maseaua de minte"

Cateva precizari:
1. abateri de 6-12 luni in eruptia dintilor sunt considerate normale, deci nu intrati in panicasic
2. cele mai mici abateri sunt de obicei intre 6-8 ani si la 12 ani
3. asa cum a scris si dl.dr. Cafadaru inainte, dintisorii apar mai devreme la fetite cu 3-5 luni...

Cam atat in "lectia" de astazi...Pupici si la cat mai multe eruptii fara probleme!!!!!
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, July 16, 2008 4:39 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Andrei la 11 ani are dentitia f. intarziata. Pana acum are asa: primii molari, inferiori si superiori;incisivii centrali inferiori si superiori;incisivii laterali inferiori si superiori; caninul inferior si atat.
Am facut ortopantomografie. Cica or sa iasa curand.cyclops
Ultimul dinte care s-a schimbat la mine a fost caninul superior, la 16 ani.what
dya
Postat: Wednesday, July 16, 2008 4:50 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Bulinutzaaaaa multumim frumos. pupici pupici pupici computerlove computerlove computerlove
bulinutza
Postat: Wednesday, July 16, 2008 6:52 PM

mariuta wrote:
Andrei la 11 ani are dentitia f. intarziata. Pana acum are asa: primii molari, inferiori si superiori;incisivii centrali inferiori si superiori;incisivii laterali inferiori si superiori; caninul inferior si atat.
Am facut ortopantomografie. Cica or sa iasa curand.cyclops
Ultimul dinte care s-a schimbat la mine a fost caninul superior, la 16 ani.what

Dupa cum vad, lipsesc "la apel" primii premolari sup si inf si premolarul 2 sup care ar fi trebuit sa cam iasa pe la 9, 10 ani. Al doilea premolar inf si caninul sunt "in grafic" adica ar trebui sa iasa pe la 11 anisori...ras

Daca ai facut ortopantomografia si sunt prezenti dintzisorii, nu-ti fa probleme, vor erupe ei.
Apar intarzieri in eruptie dupa cum am mai spus, si uneori se asociaza si factorul ereditar. Daca si tu ai avut intarzieri, se pare ca te mosteneste...
sic

Dya...pupici pupici pupici
oanalaurisa
Postat: Thursday, July 17, 2008 11:31 AM

Mira face febra de 2 zile si se trezeste noaptea din somn plangand,oare cat mai dureaza pana ne iese dintisorul? Toata ziua e cu manutele-n gurita,mananca mai putin si prefera mai degraba laptele decat alta mancarica.plans plans plans plans
petro
Postat: Thursday, July 17, 2008 11:40 AM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Lui Darius i-a iesit primul dintisor la aproape 2 saptamani de la prima febra. A inceput sa-i curga gurita cu doua luni inainte sa-i iasa. Dupa ce a iesit primul incisiv inferior urmatorul i-a iesit la interval de 2 saptamani, iar cei superiori la o luna dupa al doilea. copilas
oanalaurisa
Postat: Thursday, July 17, 2008 12:01 PM

petro wrote:
Lui Darius i-a iesit primul dintisor la aproape 2 saptamani de la prima febra. A inceput sa-i curga gurita cu doua luni inainte sa-i iasa. Dupa ce a iesit primul incisiv inferior urmatorul i-a iesit la interval de 2 saptamani, iar cei superiori la o luna dupa al doilea. copilas

Si la Mira ii curge gurita de la 4 luni....plans plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed