Eruptia dintilor!

Options Eruptia dintilor!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Tuesday, April 1, 2008 3:02 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/19/2008
Postari: 123
Locatia: Timisoara
chatten2much

Ce se mai intampla? Nu prea e miscare pe forum...mi-ar placea sa mai raspund la cteva intrebari!

ras ras ras ras ras

Succes la tot ce intreprindeti si sper sa fiti tot atat de interesati de stomatologie ca si pana acum!

Dr. Mihnea Cafadaru
ingerash
Postat: Tuesday, April 1, 2008 3:36 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27671
Locatia: u.k.
Fetitei mele i-au iesit toti patru canini odata,noaptea crasneste din dinti,ii ung gingia cu Calgel si dupa o perioada iarasi crascaie poate de durere uff ,sau ce credeti ca ar putea fi?
Va multumescras
oanalaurisa
Postat: Tuesday, April 1, 2008 5:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
Dr. Mihnea cafadaru wrote:
chatten2much

Ce se mai intampla? Nu prea e miscare pe forum...mi-ar placea sa mai raspund la cteva intrebari!

ras ras ras ras ras

Succes la tot ce intreprindeti si sper sa fiti tot atat de interesati de stomatologie ca si pana acum!

Dr. Mihnea Cafadaru

Tot asa de importanta e stomatologia ca si pana acum pentru noi,asa ca nu va stresati d-le doctor.ras

Exista o regula ca la un bebelus sa ii iasa primul dintisor la o anumita varsta sau nu neaparat?
MNiko
Postat: Tuesday, April 1, 2008 5:25 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
M-ar interesa parerea dumneavoastra in legatura cu un articol pe care l-am gasit pe internet. Articolul respectiv l-am postat aici
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Wednesday, April 2, 2008 11:38 AM

inger7 wrote:
Fetitei mele i-au iesit toti patru canini odata,noaptea crasneste din dinti,ii ung gingia cu Calgel si dupa o perioada iarasi crascaie poate de durere uff ,sau ce credeti ca ar putea fi?
Va multumescras

Buna ziua,

ce varsta are fetita dumneavoastra?

de obicei, scrasnitul dintilor la varste fragede nu este asociat cu stressul sau afectiuni neuro-musculare. Fetita este foarte posibil sa scrasneasca deoarece contactele dintre ceilalti dinti nu sunt definitivate sau din cauza pruritului local ( mancarimea cauzata de inflamatia din timpul eruptiei dintilor).
mamica23
Postat: Wednesday, April 2, 2008 11:50 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
Buna ziua.
Am si eu o intrebare:Lui Ervin i-a iesit primul dintisor la 4 luni jumate,si al doilea la cinci luni.Unii zic ca e cam repede,si i se vor strica tot asa de repede.Este adevarat?
Multumesc anticipat pt raspunsflowers
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Wednesday, April 2, 2008 11:58 AM

oanalaurisa wrote:

Tot asa de importanta e stomatologia ca si pana acum pentru noi,asa ca nu va stresati d-le doctor.ras

Exista o regula ca la un bebelus sa ii iasa primul dintisor la o anumita varsta sau nu neaparat?

nu este o regula...de obicei la fete dintii erup mai repede decat la baieti. In linii mari, timpii de eruptie sunt cam la fel, insa variatiile pot fi in limite de 1 an-1 an jumate. Deci...stati linistita!
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Wednesday, April 2, 2008 12:00 PM

mamica23 wrote:
Buna ziua.
Am si eu o intrebare:Lui Ervin i-a iesit primul dintisor la 4 luni jumate,si al doilea la cinci luni.Unii zic ca e cam repede,si i se vor strica tot asa de repede.Este adevarat?
Multumesc anticipat pt raspunsflowers

Se vor strica mai repede daca nu aveti gija de asta! Nu este o regula in medicina! Nu poti spune cu certitudine nimic, insa daca aveti grija si va uitati periodic la evolutia dintilor copilului, veti putea sa interveniti ( medicul) pentru a prelungi durata de viata a acestor dintisori!

Succes!
ingerash
Postat: Wednesday, April 2, 2008 12:05 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27671
Locatia: u.k.

Buna ziua,

ce varsta are fetita dumneavoastra?

de obicei, scrasnitul dintilor la varste fragede nu este asociat cu stressul sau afectiuni neuro-musculare. Fetita este foarte posibil sa scrasneasca deoarece contactele dintre ceilalti dinti nu sunt definitivate sau din cauza pruritului local ( mancarimea cauzata de inflamatia din timpul eruptiei dintilor).

BUNA ZIUA!
Fiica mea are 1 an si 6 luni.Cred ca asta este cauza.De multe ori imi ia un deget si vrea sa o masez la gingie,ca si cum mi-ar aduce aminte sa o ung cu gelflowers
oanalaurisa
Postat: Thursday, May 29, 2008 1:09 AM

Cat timp ne mai chinuim cu durerile de gingiute pana la aparitia primului dintisor? ras

Ce geluri recomandati dintre : Calgel,Dentinox,Parodontal sau altele?
Ce parere aveti despre jucariile refrigerente cu lichid?

Dr pediatru sustine ca in perioada eruptiilor dentare cica neaparat apare diareea la bebelusi? Este o regula sau nu?
MNiko
Postat: Thursday, May 29, 2008 7:44 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Oana nu este neaparat sa apara diareea. De fapt diareea apare din cauza ca (,) copilul baga in gurita tot ce prinde ca sa muste, pt ca asta ii calmeaza gingiile. Asa ca daca tu ii oferi acele inele gingivale si ai grija sa le speli des si sa le tii curate (la fel si manutele Mirei) atunci e posibil sa scapi de episoadele de diaree. Noi cel putin nu am avut absolut niciun episod de diaree la aparitia dintilor, ba chiar cei mai multi au aparut pur si simplu in gurita(primii doi si in special maselele)
mommy
Postat: Thursday, May 29, 2008 9:48 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
MNiko wrote:
... Noi cel putin nu am avut absolut niciun episod de diaree la aparitia dintilor, ba chiar cei mai multi au aparut pur si simplu in gurita(primii doi si in special maselele)

Si la Mihaita la fel, dintii au aparut fara diaree.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, June 1, 2008 8:00 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
chiar nu ai inteles de prima oara ca reclama e interzisa pe site-ul asta?
Dr. Mihnea cafadaru
Postat: Sunday, June 1, 2008 10:23 PM

oanalaurisa wrote:
Cat timp ne mai chinuim cu durerile de gingiute pana la aparitia primului dintisor? ras

Ce geluri recomandati dintre : Calgel,Dentinox,Parodontal sau altele?
Ce parere aveti despre jucariile refrigerente cu lichid?

Dr pediatru sustine ca in perioada eruptiilor dentare cica neaparat apare diareea la bebelusi? Este o regula sau nu?

Imi cer scuze dar nu pot raspunde pe loc la intrebarea aceasta...trebuie sa ma consult cu medicul meu pedodont si va raspund zilele acestea...poate chiar maine! Lucram in echipa si colega mea care se ocupa numai de copii stie cu siguranta care e cea mai buna alegere!

Scuze inca o data!
oanalaurisa
Postat: Sunday, June 1, 2008 10:34 PM

Imi cer scuze dar nu pot raspunde pe loc la intrebarea aceasta...trebuie sa ma consult cu medicul meu pedodont si va raspund zilele acestea...poate chiar maine! Lucram in echipa si colega mea care se ocupa numai de copii stie cu siguranta care e cea mai buna alegere!

Scuze inca o data!

Nu-i nimic,ma gandeam doar,ca din lipsa de timp,nu ati observat intrebarea...multumesc oricum si astept cu rabdare raspunsul!
Intreb despre gelurile acestea,deoarece din experienta mea din farmacie,o multime de parinti sustineau ca ba Calgel-ul nu e eficient,ba Dentinox-ul e mai bun si asa mai departe.
Pansoral-ul e un gel mai nou aparut pe piata,scos de firma Pierre-Fabre ,insa e doar pe baza de plante,adica musetel si nalba-mare cica,fara anestezic medicamentos.
Dentinox-ul,pe de alta parte,din cate vad,are si lidocaina,pe langa tinctura de musetel,insa ce nu stiu e daca produsul poate provoca reactii alergice,deoarece pe prospect scrie asa:
Contraindicatii - Nu sunt cunoscute
Masuri de precautie ce trebuie luate in cazul utilizarii: Nu sunt cunoscute
Interactiuni cu alte produse: Nu sunt cunoscute
Reactii adverse: Daca observati aparitia vreunei reactii adverse,va rugam sa o comunicati medicului sau farmacistului ---> Acuma eu ma intreb asa,ca farmacist,daca vine un parinte care a folosit la copil Dentinox,de unde sa stie el daca,copilul a facut o reactie adversa,daca in prospect nu scrie nici macar la ce sa se astepte; adica,sa ma gandesc la eruptii cutanate? eritem? la ce posibila reactie adversa sa ma gandesc? la varsaturi?

E cam in ceata prospectul asta de la Dentinox.
Mai bine sa ne spuneti despre reactiile adverse posibile la lidocaina,observate la pacienti din practica.

Calgel - nu am mai gasit.

(Am editat postul pentru ca m-am uitat cu mai multa atentie si gelul pe baza de plante se numeste de fapt Pansoral. Scuze! Graba strica treaba!)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed