Epiziotomia

Options Epiziotomia
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ema
Postat: Wednesday, November 22, 2006 3:00 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
La amindoua nasterile am avut epiziotomie, cusaturile nu au fost dureroase, am avut 2-3 injectii anestetice local, firele au fost din cele care se absorb, un pic de neplacere citeva zile, si apoi vindecare fara probleme.
La distanta de o luna eram ca noua!

Spezam si eu cred ca poate fi un fir ramas, ceva, si daca cicatricea a tinut 6 luni e cam mult!
Poate ar trebui sa consulti un alt doctor!
AdrianaC
Postat: Friday, April 4, 2008 12:12 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
Epiziotomia
mamica23
Postat: Friday, April 4, 2008 12:42 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
Ce pot sa zic....e durerosuff
Cand te taie nu simti,pe mine m-au taiat in timp ce aveam o contractie,deci nici nu mi-am dat seama.Insa m-a durut cumplit cand doctorul m-a cusut,pot sa zic ca ma durut mai tare decat cand am nascut. ras si am avut senzatia ca dureaza o vesnicieuff
Nu am avut voie sa stau in sezut doua saptamani,cand ma duceam la toaleta iara chin.... banghead
De tot,mi-am revenit dupa 4 saptamani.flowers
tunaru anda
Postat: Wednesday, August 18, 2010 1:44 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
buna...ma poate ajuta si pe mine cineva...de cateva sapt am nascut si m-am rupt...am fost cusuta cu fir care se absoarbe dar la 2 sapt de cand am nascut firul a iesit putin cate putin pana a iesit detot...nu am dureri anormale dar nu cred ca este nolrmal sa se descoase si mai ales sa iese singur
alimami
Postat: Wednesday, August 18, 2010 8:03 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1845
Locatia: Romanica
tunaru anda wrote:
buna...ma poate ajuta si pe mine cineva...de cateva sapt am nascut si m-am rupt...am fost cusuta cu fir care se absoarbe dar la 2 sapt de cand am nascut firul a iesit putin cate putin pana a iesit detot...nu am dureri anormale dar nu cred ca este nolrmal sa se descoase si mai ales sa iese singur

Exista 2tipuri de fire:alea pe care ti le scoate doctorul si alea care se resorb.Daca ai din ultima categorie,atunci e normal ceea ce se intampla.Eu am avut din ambele tipuri si mi s-a parut putin ciudat cand au cazut cele "resorbabile".Cu elelalte a fost problema la scos,in spital,ca a durut ff tare,la fel ca si procedura de coasere a lor.Esti o fericita daca ti-a pus doar "cazatoare" si nu a trebuit sa-ti scoata fire.Nu te ingrijora,dar oricum mergi la controlul de 6saptamani sa vezi cum s-a vindecat.pupici
delfinasa
Postat: Wednesday, August 18, 2010 5:23 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Nu cred ca e nici o problema. Taietura s-a inchis, nu? Si eu am facut epiziotomie si am fost cusuta cu fire resorbabile si asa mi s-a intamplat cum ai descris tu. Ai grija sa-ti faci toaleta cu grija in continuare si dupa cele 6 saptamani sa mergi la medicul tau sa te vada.
AdrianaC
Postat: Sunday, July 8, 2018 9:49 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
Epiziotomia este o incizie la nivelul pielii dintre partea inferioara a vaginului si anus, pentru a usura nasterea, multi medici obstetricieni fiind de parere ca aceasta interventie minimalizeaza atat ranirea mamei cat si a copilului.

De asemenea, teoretic fiind o incizie dreapta, nu o ruptura cum e posibil sa apara in unele cazuri in care nu se face aceasta epiziotomie, se va vindeca mai repede si mai bine.

Totusi, American College of Obstetricians and Gynecologists considera ca aceasta interventie este bine sa fie realizata doar cand este nevoie, nu implicit, pentru ca ea duce la o intarziere a reluarii activitatii sexuale de catre pacienta.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed