Epiziotomia

Options Epiziotomia
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anaida
Postat: Thursday, March 2, 2006 1:56 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Eu am nascut de ambele dati normal, cu epiziotomie...a fost dureroasa coaserea (pt ca xilina n-a avut nici un efect) si destul de dureroasa si recuperarea (cel putin prileme 5 zile de dupa nastere). In afara de spalaturi cu ceaiuri, nu am facut nimic pt a grabi vindecarea, in spital iti spun numai sa te speli cu apa calda si sapun.
Voi cum ati depasit acest moment, ce tratamente ati aplicat pt a ajuta la vindecarea rapida a ranii?
Tina
Postat: Thursday, March 2, 2006 2:13 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
si eu am nascut tot cu epiziotomie , si intr-adevar dureroasa suturarea, dureroasa prima saptamana si jumatate...nici o ameliorare, singurele cu efect au fost supozitoarele Diclofenac sau Volatrene ( e acelasi lucru cu diclofenacul ) dar nu aveam voie mai mult de 3 pe zi ca s-ar transmite in lapte.A trecut o luna si jumatate si inca mai ma doare locul, nu tare dar banuiesc ca mai dureaza pana voi reveni la starea naturala .Succes celor care veti trece si prin aceasta experienta! Ideea de baza este ca ...rabdarea e de aur pupici
mama_Sonyei
Postat: Thursday, March 2, 2006 3:37 PM

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
Si eu tot cu epiziotomie si se pare ca am fost o fericita, din ce va aud pe voi... La coasere nu am simtit nimic (desi am un foarte scazut prag al durerii, ca-i lesin dentistului la o curatare de canal sub anestezie) si apoi am avut doar o usoara jena in ziua respectiva si poate si a doua zi, dar dupa aceea am putut sa stau cum trebuie pe fund chiar si pe un scaun mai tare, iar calmante nu am luat si vindecarea s-a facut cam intr-o saptamana sau nu cu mult mai mult pana cand am scapat de firele resorbabile. Am avut insa grija ca de fiecare data sa ma spal cu apa si sapun intim si sa-mi pun tampon de vata invelit in tifon pe care puneam Rivanol - cred ca de-asta s-a si vindecat asa usor si repede, ca doctorita mea a spus ca si frumos (adica a facut ea treaba buna ras )...
TatyKS
Postat: Thursday, March 2, 2006 4:07 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Si eu tot cu epiziotomie am nascut,si m-am vindecat cu comprese streile cu rivanol apoi acasa imi mai dadeam cu crema Voltaren dar rar. Dupa 8 saptamani eram ca nouaras In timp ce m-a cusut am simtit si eu, dar l-am rugat pe doctor sa -mi mai faca 2 xiline. Am inteles ca are efect doar 10 -15 minute si pe mine m-a cusut 45 . Dar eu raman adepta tot a nasterii naturale, si nu cezariana, din punctul de vedere al recuperarii.
Ely
Postat: Thursday, March 2, 2006 5:20 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Uraaaaaaaaaaaaaa in sfarsit v-am gasit fetelor ,chiar ma gandeam unde sunteti,ma bucur sa fim iarasi impreuna thumright .si acum revenind la subiect eu am nascut normal cu epiziotomie cand m-a cusut nu am simtit dar apoi Doamne ce durere si ce presiune ,si dupa o saptamana am ajuns la urgenta pt ca am facut infectie la una din cusaturi sau nu stiu cum se mai zice am un lapsus acumfool .Si acum ma ai am un pic de jena cu toate ca doctorii mi-au zis ca s-a cicatrizat bine dar maine merg iar la doctor pentru ca m-am ales si cu niste fisuri anale care nu mai trec si am sa-i zic sa se mai uite odata la epiziotomie.uff
Mirandolina
Postat: Thursday, March 2, 2006 7:37 PM

Nivel: Ambasador

Postari: 543
mama_Sonyei wrote:
Si eu tot cu epiziotomie si se pare ca am fost o fericita, din ce va aud pe voi... La coasere nu am simtit nimic (desi am un foarte scazut prag al durerii, ca-i lesin dentistului la o curatare de canal sub anestezie) si apoi am avut doar o usoara jena in ziua respectiva si poate si a doua zi, dar dupa aceea am putut sa stau cum trebuie pe fund chiar si pe un scaun mai tare, iar calmante nu am luat si vindecarea s-a facut cam intr-o saptamana sau nu cu mult mai mult pana cand am scapat de firele resorbabile. Am avut insa grija ca de fiecare data sa ma spal cu apa si sapun intim si sa-mi pun tampon de vata invelit in tifon pe care puneam Rivanol - cred ca de-asta s-a si vindecat asa usor si repede, ca doctorita mea a spus ca si frumos (adica a facut ea treaba buna ras )...

Nici eu nu am avut probleme cu epiziotomia. Nu mi s-a parut deloc dureroasa, de fapt nici nu am simtit durere nici când m-a taiat si nici când m-a cusut. Ba procedeul de scoaterea a firelor mi s-a parut mai dureros. Acasa am folosit si eu tampoane de vata acoperite cu, comprese sterile si Rivanol, un unguent Actovegin si praful din capsulele de Rifampicina. Am fost cusuta cu fire resorbabile în interior si cu fire obisnuite la exterior. Aproape ca nici nu se vede taietura, dar o simt din când în când.
sousourel
Postat: Thursday, March 2, 2006 11:47 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Epiziotomiaoare ... ce groaza imi era de asta si ce am mai tresarit cand m-a taiat moasa, ce bine am simtit ca sunt "largita", desi mi se spusese ca vine ca o usurare. Si iarasi zic, cusaturile... abia umblam ca o rata.
Dar, in 10 zile am scapat de durere si puteam sa stau in fund. In spital ne dadeau ceva unguent in fiecare dimineata/ seara, toaleta ne-o faceam personal la dus. In plus am primit o crema cu ceva anestezic. Dar cand am ajuns acasa, mi-a dat mama mea un gel cu aloe-vera si intr-adevar ca pentru mine a facut minuni si foarte repede m-am vindecat.
AdrianaC
Postat: Friday, March 3, 2006 3:20 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Pai dupa ce ca v-ati chinuit la nastere si ati suportat contractiile sa inteleg ca si dupa aceea vreo 10 zile v-ati chinuit destul de rau ?

Pai tot vreo 10 zile m-a durut si pe mine operatia, dar deja dupa 10 zile eram super OK. oare
Vesna
Postat: Friday, March 3, 2006 7:35 PM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Oh, ce amintiri neplacute am legate de acest subiect!uff
Epiziotomia in sine, adica taierea si coaserea, nu le-am prea simtit decat foarte putin (mai mult m-am speriat singura cand am vazut-o pe dr cu foarfeca in mana ras ). Mai nasol a fost dupa ce am iesit din spital. Ma cususe cu fire resorbabile, dar mie mi-au cazut inainte de termen si operatia s-a cracanat ca niste paranteze. sic Fuguta la clinica, disperata ca lasasem copilul cu sotul si cu mama si daca se intampla ceva si eu sunt pe drumuri? Si afara era o vreme ce se potrivea cu ce simteam eu: ploua marunt si des... M-a mai cusut o data dna dr cu alt fel de fire. Dar, ce? Au vrut sa stea acolo? Si operatia iar s-a cracanat...Si ma ustura...de nici la WC nu-mi venea sa ma mai duc...Abia dupa ce am terminat cu lohiile, s-a cicatrizat si rana...Si am reusit sa o "dreg" cu Bepanthene (am furat crema de la BB sic ).
danadoditoiu
Postat: Friday, March 3, 2006 10:28 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/19/2006
Postari: 216
Locatia: Ramnicu Valcea
Ohh.Groaznic.Taietura ca taietura ca in momentele acelea nici nu am simtit-o,cusutul la fel cam o jum de ora,dar la mine pe urma a fost rau.Nu puteam sa stau in fund,sa stau la wc cum trebuie,la masa stateam in coate si in picioare sau pe scaun(pe jum lui),de mers mergeam ca melcul(ma prindea radarul prin casa)iar pe Teo o alaptam numai intinsa intr-o parte.La cealalta sarcina parca n-a fost asa rau sau nu mai stiu eu.Acum am avut fire din acelea care se topesc.Am plins zilnic,mai ales cind nu ma vedea nimeni,ca-mi era rusine.Si ce mai ziceti ca aveam aproape zilnic musafiri.plans
stele_pe_cer
Postat: Sunday, March 12, 2006 11:01 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Epiziotomia

autor:
Dr. Mircea Anghelescu
Epiziotomia Epiziotomia este o incizie la nivelul perineului(perineul este regiunea anatomica care inchide bazinul in partea inferioara). Perineul este alcatuit din piele si muschi. Prin sectionarea chirurgicala a acestei zone se inlesneste iesirea copilului din cavitatea uterina. In acelasi timp se pot evita rupturi musculare care sunt mult mai dificil de refacut si pot antrena complicatii mai neplacute. In acelasi timp orice gest chirurgical implica riscuri si complicatii asa ca epiziotomia nu trebuie sa fie un gest de rutina. Aceasta este opinia O.M.S.(Organizatia Mondiala a Sanatatii), care recomanda epiziotomia numai in urmatoarele cazuri:

* Nasterile cu complicatii:aplicare de forceps sau vacuum extractor; discrepante intre capul si/sau umerii copilului si filiera vaginala.
* Cicatrici si/sau rupturi perineale complicate sau prost cicatrizate.
* Suferinta fetala.
Mirandolina
Postat: Monday, March 13, 2006 12:02 AM

Nivel: Ambasador

Postari: 543
Daca ar scrie undeva pe net-ul asta si cat de neplacut este ar fi excelent, pentru ca vad ca majoritatea fetelor au avut de suferit dupa epiziotomie. Inseamna ca eu am fost un caz fericit. Nu tu durere, nu tu usturime cand mergeam la WC. Ori am avut o doctorita cu mana de aur, ori eu rezistat la durere mai bine decat ma asteptam. Sau poate ca medicii care s-au ocupat de epiziotomiile voastre nu au acordat suficient de multa atentie acestei operatii. Mi-e mi-a facut doctorita o xilina inainte de a incepe coaserea si in timp ce lucra am stat de vorba cu ea bine-mersi (singura senzatie pe care am avut-o a fost cea de disconfort, nicidecum durere) si mi-a zis sa o anunt cand incepe sa ma doara, ca sa imi mai faca o anestezie.
mama_Sonyei
Postat: Monday, March 13, 2006 12:51 AM

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
Mirandolina wrote:
Daca ar scrie undeva pe net-ul asta si cat de neplacut este ar fi excelent, pentru ca vad ca majoritatea fetelor au avut de suferit dupa epiziotomie. Inseamna ca eu am fost un caz fericit. Nu tu durere, nu tu usturime cand mergeam la WC. Ori am avut o doctorita cu mana de aur, ori eu rezistat la durere mai bine decat ma asteptam. Sau poate ca medicii care s-au ocupat de epiziotomiile voastre nu au acordat suficient de multa atentie acestei operatii. Mi-e mi-a facut doctorita o xilina inainte de a incepe coaserea si in timp ce lucra am stat de vorba cu ea bine-mersi (singura senzatie pe care am avut-o a fost cea de disconfort, nicidecum durere) si mi-a zis sa o anunt cand incepe sa ma doara, ca sa imi mai faca o anestezie.

Mira ma iau de mana cu tine, ca asa a fost si la mine... si mai rau ma speriasem de ce citisem si eu la randul meu, dar, poate am avut noi doctorite cu mana buna (acum ma gandesc sa o caut sa-mi programez urmatoarea sarcina tot cu easic ca tare bine a fost).
stele_pe_cer
Postat: Monday, March 13, 2006 11:42 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Pe mine m-a "crosetat " un "doctor",nu doctorita, si a fost mai mult decat super ok.Aveam deja facuta anestezia peridurala, kiar cand m-a pus pe masa de nastere mi-a mai injectat o doza ca mi se ermiase anestezicul, iar cand m-a taiat nu am simtit nimic,doar ideea ca stiam ce imi face a fost un pic caaaahhhh, iar cand in timp ce ma cosea, imi explica ce aface (asta ca il intrebam eu).

Sututa a fost super ok, cica kiar estetica, in maternitate asistentele care ma pansau imi admirau sutura, cat de "frumoasa e" hohot ....ma rog, poate pentru ele, o fi insemnat ceva, eu ma holbam la ele, cand le vedem cum se uita admirativ in timp ce imi faceau toaleta.Eu nu stiu cum arata sutura nici acum, ca nu am reusit nici nu oglinda sa o descifrez.

Nu m-a usturat, nu m-a durut cand mergeam la toaleta, iar inainte de primul scaun am avut grija sa beau un ceai pentru digestie, nu laxativ, ci care sa ajuta usor digestia, ca citisem ca dupa nastere constipatia apare frecvent si in mintea mea ma gandeam sa nu mi se rupa sutura, desi medicul imi explicase cum ca nu are ce sa se intample, doar ca m-ar putea durea la o eventuala constipatie, de aceea in primele 3 zile e bine sa consumi alimente usoare, care nu constipa.

Pot spune ca m-a durut o fractiune de secunda, cand am mers dupa 5 zile sa imi scoata firele de la suprafata,celelalte fiind resorbabile.Intelesesem ca putea opta si pentru astea sa fie resorbabile, dar in momentul imediat nasterii, numai la firele alea nu ma gandeam.
misha
Postat: Tuesday, March 14, 2006 7:11 AM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
pe mine m-au chinuit o ora si jumatate dupa ce am nascut ca sa ma coase si as prefera sa mai nasc de 3 ori decat sa mai indur durerea aceea.Mai rau e ca am facut reactie la toate firele,inclusiv cele resorbabile si m-am chinuit doua luni cu durere, antibiotice, supozitoare, consulturi in fiecare saptamana sau chiar la cateva zile.dupa doua luni am stat si eu in fund.Ma saturasem sa mananc din picioare.nici cu copilul nu puteam sta in brate in picioare.Si acum ma mai doare cand stau prea mult in picioare,dar ce conteaza...Mariuca mea e sanatoasa si in plus a meritat durerea ptr un puiut atat de scump!Daca nu eram binecuvantate de D-zeu cu copii, nu preferam sa induram orice durere numai sa avem unul?Va pup si curaj viitoarelor mamici!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed