epistaxis-sangerarile nazale la copii

Options epistaxis-sangerarile nazale la copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lun@
Postat: Friday, March 27, 2009 11:59 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Baietelul meu a fost diagnosticat cu aceasta boala....care de fapt...este un simptom de boala .
Poate avea cauze diferite si in functie de sediu si cantitate ia valentele unei urgente majore care se insoteste de unele complicatii ce pot pune in pericol viata copilului.
Ce incerc sa va spun este ca ceea ce va poate parea o simpla sangerare ... de neluat in seama...poate avea multe "ascunzisuri" ... iata cele mai des intalnite cauze ale declansarii epistaxisului:

1. locale - inflamatii
- rinite acute, insotite de stranut sau suflat puternic al nasului
- escorierea voluntara a mucoasei nazale evidentiata de prezenta sangelui sub unghii
- corpi straini intranazal care au lezat mucoasa
- prezenta unor tumori maligne sau benigne
- unele ulceratii la nivelul septului (ulcerul Hayek).
-generale : avitaminozele (A si C)
boli infectioase (viroze respiratorii, scarlatina, gripa, oxiuraza ), toate acestea provocand scarpinatul nazal .
-traumatice : accidentale sau provocate .

2. Epistaxisul spontan sau fiziologic (esential) - are drept cauza modificarile hormonale si vasomotorii de varsta, apare in perioadele de crestere si se datoreaza fragilitatii vasculare la nivelul mucoasei nazale extrem de vascularizata mai ales in dreptul petei vasculare Kisselbach a congestiei cefalice in timpul expunerii solare sau a efortului fizic din timpul jocurilor.

Multa sanatate .

coeur
zaza_
Postat: Sunday, March 14, 2010 8:46 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Eu am avut asa ceva! Am ajuns o data la spital ca numi se mai oprea sangerarea. Si mi-a bagat un nenedoctor un ditamai tamponul in nas! Dar am primit niste buretei care se bagau in nas de cate ori sangeram si se oprea repede. Se topeau in nas si faceau o pelicula unde era sangerarea. Destul de nasol. Imi mai curge si acum, dar numai cand sunt racita foarte tare, foarte rar(ce bine!)
Dr.Dimitrios
Postat: Wednesday, July 29, 2015 11:11 AM

Nivel: Membru

Intrat: 7/29/2015
Postari: 4
Locatia: Bucuresti
Buna ziua,
Epistaxisul poate avea diverse cauze si poate fi chiar amenintator pentru viata unui copil pentru ca copilul are volum sangvin mai mic si poate intra mai repede in soc hipovolemic.
Adresati-va unui bun medic O.R.L pentru conduita adecvata in cazul copilului
giovanna
Postat: Friday, October 30, 2015 6:04 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Neaparat la doctor. Altfel poate fi foarte periculos, din proprie experienta. Si un docotr orl-ist, nu medicul de familie.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed