Ella123

Profil: Ella123
Despre
Utilizator: Ella123
Nivel: Avansat
Nume real:
Locatia Ploiesti
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Wednesday, May 9, 2018
Ultima vizita: Friday, January 24, 2020 5:59 PM
Numarul de postari: 1,321
[0.13% din toate postarile / 2.11 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 12
Postat: Sunday, January 19, 2020 7:35 PM
AlexandraRr wrote:

E foarte bine ca ai reusit sa renunti la protectii insa se poate alapta si cu ele daca alta cale nu este, eu am folosit sns si cu protectii si fara.

Sns eu mi-am facut singura, mi s-a parut super scump cel de la medela si nici nu ai garantia ca bebe va accepta. Cumpara din farmacie o seringa de 20 de ml si iti las imediat si site-ul de unde poti cumpara tuburi de gavaj super ieftine, la vreo 50 de bani.

Eu puneam lapte praf in seringa, o lasam sa siga cat era la san si cand auzeam ca nu mai inghite ii bagam tubuletul in coltul gurii. Poti impinge usor la inceput cat sa simta gust de lapte si sa nu se enerveze apoi lasa-l pe el sa traga si ai sa vezi cum goleste singur seringa. Poti pregati chiar 2 seringi cu lapte ca sa ai in caz ca va mai vrea. Mai poti pune capatul direct in biberon dar asa bea mult mai repede laptele si stimuleaza mai putin sanul insa in functie de temperamentul bebelusului poti face si asta, important e sa il incurajezi sa stea mai mult la san si sa nu primeasca cu biberonul completarea.

Daca te pot ajuta cu orice fel de informatii sa-mi spui, nu vreau eu sa insist pentru ca tu stii cel mai bine cum esti.
multumesc mult Alexandra pt raspuns. Voi incerca sa creez ?i eu sns ?i daca nu ma descudc te mai întreb. Laptele meu ?tiu ca nu este suficient...ca nu îl satur.dar parca mi ar parea rau sa renunt definitiv. Fren a avut,i l au observat în maternitate ?i l au taiat. De prins sanul nu prea am ce sa ii repro?ez.. Am ni?te mameloane tari ?i sânii mari.. Sfarcurile plate, trag eu înainte de ele, ii fac gen sandvi? ?i reu?e?te într un final sa prinda. U?or asa mai prinde ?i el for?a..
Georgina.. Haplea este ?i al meu.. Într o seara a mâncat 160ml lapte praf ceea ce mi s a parut f mult. Eu la pompa în 30 min scot maxim 40ml... N as avea cum sa îl satur..

Fetelor, eu sunt pe mai multe grupuri, însa în niciunul nu am fost atât de relaxata ca aici. Libera sa întreb ce ma îngrijoreaza, aspiranta, gravida sau mamica, ?i niciodata n am fost criticata sau sa se rada de mine. Eu va mul?umesc fiecareia în parte chiar daca uneori n am dat replay fiecarui raspuns.

Baby boy
url=https://lilypie.com][/url]
Postat: Sunday, January 19, 2020 10:18 AM
AlexandraRr wrote:

Ella, totul depinde de ceea ce vrei tu. Poate inca nu ai cantitatea de care are el nevoie si mai trebuie timp ca sa mai cresti lactatia. La san adoarme mai repede poate si pentru ca oboseste, poti cere unui medic sau consultant sa-l verifice si de fren lingual ca sa fii linistita.

Daca suge cu mameloanele din silicon suge pana se satura? Tu il auzi cum inghite laptele, face transferul eficient?

Folosirea zilnica a tetinei da, creste riscul sa refuze sanul. Nu conteaza daca la unele persoane nu s-a intamplat asta pentru ca fiecare copil e diferit, la mine a refuzat sanul si greu am ajuns inapoi la alaptare.

Daca ai ajuns pana aici si ai putere nu renunta, vrei sa iti las cateva articole despre sns sau ai citit/incercat deja?
am citit despre sns. Abis acum am reusit sa renun? la silicon ?i sa prinda sanul.. N am mameloane chiar bine formate, se chinuie pu?in. Spuneam sa reu?easca sa prinda sânul ?i apoi comand sns. Îmi po?i spune de unde l ai luat tu?

Baby boy
Postat: Sunday, January 19, 2020 9:35 AM
GeorgianaB wrote:

Am reusit sa mentin lactatia dar a fost greu tare cu muls, pumnul de pastile pt stimularea lactatiei, a fost foarte obositor.
asa sunt si eu.. Ceai, galafor, pompa electrica.. Pana la 6 luni ai men?inut lacta?ia?

Baby boy
Postat: Sunday, January 19, 2020 9:13 AM
Buna fetelor! Încep u?or sa am lapte, în sensul ca îmi curge pe bluza. Tot bine, îl pun la san.. Se chinuie pu?in pana îl prinde, suge activ vreo 10 15 min ?i adoarme. Îl las în patu?, doarme 10 min ?i se treze?te plângand. Aseara l am lasat sa adoarma la san ?i sa se trezeasca singur, dar am ajuns sa stea 1h la un san. Apoi tot la biberon ajungem... 100ml. Nu în?eleg de ce la san nu se satura. S a obi?nuit cu biberonul ?i plânge ca îl vrea? Nu neaparat de foame..? Treptat va ajunge sa refuze sânul daca ii dau mixt?a reu?it cineva sa mearga ?i cu biberon ?i cu san pana macar la 6 luni? As vrea totu?i sa îl primeasca, macar asa daca nu exclusiv san.. Am reu?it sa scot mameloanele de silicon, dar mama spune sa le ?in în continuare ca sa le considere ca pe biberon...
A.. ?i cât trebuie sa stea la san.. Cu aproxima?ie, ca sa se sature?

Baby boy
Subiect: Clubul aspirantelor - 77
Postat: Friday, January 17, 2020 8:33 AM
Mihaela, felicitari! Abia acum am reu?it sa intru pe la aspirante. Ma bucur mult pentru tine ?i î?i doresc sa ai o sarcina u?oara, de care sa te bucuri ?i un bebelu? sanatos.

Baby boy
Postat: Tuesday, January 14, 2020 11:53 AM
Anitta76 wrote:

Daca si de la lapte praf se trezeste des banuiesc ca mai contribuie si colicii, sau nu aveti probleme? Oricum pana la 6 saptamani este normal sa se trezeaaca asa des. A mea se trezea si din ora in ora doar ca eu la inceput ii dadeam mai mult san computerlove
stam bine cu colicii. A avut o perioada, m a salvat colidep. Înca ii mai dau de 2 ori pe zi. Aseara a mâncat 160ml lapte praf cu san, dar nu cred ca a curs mare lucru daca a marit atât doza de lp... ?i a dormit aproape 5h. Sunt f fresh astazi Hilar

Baby boy
Postat: Sunday, January 12, 2020 11:32 PM
Simmo, da am fost la medic. A zis ca nu se pune problema de reflux pentru ca a luat în greutate, are o stare buna... Ce i drept nu a mai dat pe nas de ceva timp. Mai regurgiteaza dupa ce manânca, sau ce am observat, râgâie imediat dupa ce ii scot biberonul, foarte puternic, ?i atunci mai arunca ceva lapte. Ideea e ca dupa de manânca 20 min stau cu el mai în pozi?ie verticala.

Fetelor.. Baietelul meu manânca chiar si 120 ml. Când ii dau ?i san ?i simt ca trage, mananca vreo 90 ml completare. Cu toate astea de treze?te din 2 în 2 ore.. ?i plânge isteric, cum manânca cum s calmeaza. Este posibil sa nu ii tina laptele de foame?Are scaun chiar ?i de 3 ori pe zi acum..si gândirea mea este ca îl digera f repede, îl elimina cu scaunul si nu mai ramâne mare lucru în stomac sa ii tina de foame.oare asa e?

Baby boy
Postat: Saturday, January 11, 2020 9:11 AM
Anitta76 wrote:
Ce mai faceti mamici? Noi suntem bine, stam la titi non stop:)) sper sa treaca mai repede perioada asta, si ptr faptul ca sta mereu la titi pediatrul a considerat sa ii dau macar un biberon de lapte praf cu gandul ca nu se satura de la mine...eu abia ce scapasem de el, adica hotarasem sa nu ii mai dau, insa analizand situatia, mi-am dat seama ca, copilul meu chiar nu se satura, si nu as vrea sa il tin flamand:( Oricum abia am timp sa merg la baie si sa mananc...de cand cu biberonul parca fac prea multe pale Nu stiu daca in situatia mea a mai fost cineva, si daca a reusit sa scape in sensul sa dea doar san. O sa merg la farmacie sa cumpar ceva pentru lactatie. Va pupcomputerlove
buna Anita. La fel ?i la mine.. Nu se satura la san. Mai alaptez si cu mamelon de silicon, îl scot uneori dar nu întotdeauna îl prinde pe al meu.. Plânge se înro?e?te mi e mila de el ?i ii pun mamelonuul. Am stat ?i 2 ore cu el la san cu pauze de 5 10 min când adormea. Nu se satura.. Ma ia ?i pe mine de suzeta... ?i eu ii dau lapte praf. Rar când reusesc sa i dau o masa doar de lapte matern, mai mereu adaug completare. M am consumat ?i eu destul de mult ca nu am lapte suficient dar am hotarât sa ma bucur ca macar atât este ?i ma rog ca macar pana la 6 luni sa am chiar ?i atât. Mi am cumparat o pompa electrica.. În 30 min scot 50 ml...nu mi se pare prea mult dar asta e. Sper doar sa nu raman fara foarte repede, ?i nici sa nu înceapa el sa l refuze în favoarea biberonului. Astazi vreau sa mi iau galafor forte. De ieri beau ceai hipp pt lacta?ie.. Nu mi place la gust dar mi a zis medicul pediatru sa îl încerc. Te pup.

Baby boy
Postat: Tuesday, January 7, 2020 1:44 PM
Alle.p wrote:
Ella, incearca regula de 90 de minute, la noi a functionat. Si acum inca mai adoarme la 90 de minute, dar nu mereu. Al meu inca doarme cate 30 de minute/somn de 3-4 ori pe zi. E ca telefoanele astea noi, se incarca repede, dar raman la fel de repede faara baterieBig Laugh
Si asa cum au spus si fetele, este foarte important sa scoatem bebeii afara. Noi iesim zilnic, de la 14 zile(am fi facut-o mai repede de nu era prematur). Si acum mai stam 1-2 ore daca adoarme, chiar de e rece afara, in sistem ii este caldut si bine. Plus ca iti va face si tie bine sa iesi putin.
La 3s nu e prea mic pt wrap, daca are peste 3.5kg. Sta mai comod, iar tu capeti putina mobilitate, mai poti sa faci una alta prin casa. Tin minte ca inainte de botez am facut prajituri cu el dormind in wrap. Nu avea nici o treaba ca foloseam mixerul la 10cm de elLol
alee de asta mi a fost ?i mie teama. Si al meu a fost prematur.. Nascut la 37s sarcina dar a avut restrictie de crestere..era de 35s 5z. 2670g la nastere si 46cm. Mititel ?i fragil eu tot asa îl vad. Are 3100g acum.. D asta zic ca e micut. Afara astăzi vom iesi. Am pregătit tot, îl așteptam pe tati și măcar 15 20 min ieșim. Îmi fac curaj. Mi am dat seama ca e gresit sa l țin într un glob. Mai ales ca vrem sa facem si botezul în februarie

Baby boy
Postat: Tuesday, January 7, 2020 10:58 AM
Anitta76 wrote:

Ella, nu vreau sa te sperii dar daca ai un bebe ca al meu asta e doar inceputul uff A mea nu doarme aproape deloc, sau doarme numai cate 30 min. Acum cateva zile nu dormea noptile, acum nu prea doarme nici ziua mai multe ore legate. Eu am pus pe seama puseului, dar au trecut mai bine de 2 sapt de cand copilul meu nu doarme. Nu mai zic ca pe timp de zi sta f mult la san...am controlat-o de cateva posibile probleme insa este ok nici colici nu mai pare sa aiba. Daca stai cu teama, consulta totusi un medic, dar parerea mea este sa stai linistita momentan! Te pupcomputerlove
ieri am fost la medic. Este al 3 lea la care merg de când l am nascut. Mi s a zis ca este ok, am fost cu problema ca varsa pe nas. A spus ca nu e de îngrijorat ca nu are înca dezvoltata complet bolta palatina ?i ca uneori ii mai vine pe nas lapte ?i ca în timp se va regla. A luat în greutate are o stare buna deci nu se pune problema de reflux. Când i am zis ca sta treaz prea mult m a întrebat daca plânge am zis ca nu ?i a ras un pic.. Ca ?i când mi as face prea multe griji. ?i mi a mai sugerat sa îl scot pe afara la plimbare.. Eu de când l am nascut în afara de medic n a mai iesit. Acum a reu?it sa adoarma, se mai treze?te un pic plângând dar sper macar 2h sa reu?easca ?i apoi aplic metoda sugerata de Maria. Am citit acum despre ea. Te pup și eu. computerlove

Baby boy