Edemele de sarcina

Options Edemele de sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Monday, May 8, 2006 6:17 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
EDEMELE DE SARCINA

Cine nu s-a confruntat cu ele a fost tare norocoasa ! Eu una am avut parte de aceasta neplacere si am incercat sa ii fac fata cum am putut.

In timpul sarcinii este normal sa retii o anumita cantitate de apa, dar din acest motiv apar si edemele (umflaturi).

In principiu apar la gambe si glezne, si apar mai mult la femeile gravide care stau mai mult in picioare. Totusi, desi nu am stat in picioare, am avut parte de ele.

Trebuie insa sa fiti foarte atente la edeme, daca sunt fiziologice (normale in sarcina) sau patologice (anormale). Cele fiziologice dispar de obicei dimineata. Daca insa nu dispar dimineata, si mai mult decat atat, au tendinta de generalizare, atunci e vorba de edeme patologice (e posibil). E recomandat in acest caz sa mergi imediat la medic, care in principiu ar trebui sa te consulte si sa iti ia si tensiunea arteriala sa vada daca e vorba de preeclampsie (o complicatie severa a sarcinii care apare de obicei dupa saptamana 20 de sarcina si care se caracterizeaza prin cresterea tensiunii arteriale si prin prezenta edemelor).

De asemenea, edemele insotite si de dureri de cap sau dureri in capul pieptului si cu accentuarea greturilor, pot fi semne de preeclampsie severa.

Ce am facut eu ca sa imi mai usurez putin viata:
- am dormit numai pe partea stanga
- am facut miscare (desi nu atat cat ar fi trebuit sau cat mi-as fi dorit)
- am baut lichide
- am evitat sucurile si bauturile acidulate
- nu am dormit pe spate (nici nu as fi putut ras )
- am incercat sa mananc mai putin sarat (ca sa nu retin apa in organism, desi nu prea mi-a iesit mereu miscarea sic )

Cine a mai avut astfel de probleme, poate ne impartaseste cum le-a depasit.

Eu am mai avut si mainile umflate, de fapt palma si degetele, astfel incat am scos verigheta de pe mana (am zis merci ca am scos-o la timp, ca altfel sigur ajungeam sa o tai uff ). Din fericire nu mi s-a umflat si fata ras .

taki
Postat: Monday, May 8, 2006 6:26 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Nu prea am avut parte de ele sic ...

Spre sfarsitul sarcinii m-am umflat toata, am revazut niste fotografii facute chiar in ziua in care am nascut, ma plimbam cu Taka prin parc...si am zis ca nu-s eu, de nerecunoscut...arat cat un butoi puker .

Poate ca edemele nu le-am facut pentru ca doctorul meu, de fiecare data ma batea la cap sa nu mananc sarat si sa am grija la calorii...mereu imi era frica sa nu se ia iarasi de mine, stateam cu frica-n san sa nu pun prea multe kg ca trebuia sa fac fata unei lungi terorii banghead .
Dar acum, ii multumesc doctorului, ca uite ca a avut dreptate, am dat repede jos kg si nu m-am confruntat cu edeme groaznice datorita lui, cred eu sic .

Kiki
Postat: Monday, May 8, 2006 9:46 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Mie mi se umflau picioarele (cu mainile nu am avut probleme...) spre seara...dimineata se desumflau dar seara iar o luau de la capat cu umflatul...
taki
Postat: Thursday, July 20, 2006 7:00 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Aboca Ruscoven Crema si Gel

Reface tonusul si elasticitatea pielii, inlatura senzatia de oboseala a picioarelor, elimina staza venoasa si imbunatateste circulatia la nivelul extremitatilor. De asemenea este indicata in insuficienta circulatorie periferica, sindrom varicos, tromboze si tromboflebite.

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed