E cazul sa ma ingrijorez sau nu?

Options E cazul sa ma ingrijorez sau nu?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
danah
Postat: Sunday, August 26, 2007 1:16 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/21/2007
Postari: 58
Locatia: sibiu
Am un baiat de 14 ani dar care n-a facut nici o boala a copilariei (oreion, pojar, pojarel etc). Ce se intampla? Le mai poate face sau nu? Am inteles ca daca le faci la o varsta mai mare este mai periculos .
Ely
Postat: Sunday, August 26, 2007 1:56 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Eu nu am avut bolile copilariei cel putin nu mi-a zis maica-mea si nici eu nu-mi aduc aminte sa fi avut cand am fost mica.Dar cand am lucrat in spital la 21 de ani am facut varicela contactata de la o mamica internata cu fetita ei .Deci la mine a fost mai tarziu .bounce
Alina
Postat: Sunday, August 26, 2007 2:08 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
danah wrote:
Am un baiat de 14 ani dar care n-a facut nici o boala a copilariei (oreion, pojar, pojarel etc). Ce se intampla? Le mai poate face sau nu? Am inteles ca daca le faci la o varsta mai mare este mai periculos .

Daca le mai poate face ai putea verifica prin dozajul de anticorpi, s-a putea sa-si fi creat deja anticorpi, deci nu va mai face boala, un laborator de analize te-ar putea ajuta.
Numai bine.
AdrianaC
Postat: Sunday, August 26, 2007 2:10 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
danah wrote:

Poate sa le faca sau nu, depinde de imunitatea lui cred.

Eu am avut un coleg la serviciu care a facut oreion la vreo 36 de ani, deci ... se poate.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, August 26, 2007 8:30 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Eu am facut varsat de vant la 29 ani, imediat dupa ce a facut Andreichitara .
lori16ro
Postat: Sunday, August 26, 2007 8:48 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
Cumnatul meu a facut si varsat de vint si oreion la 37 de ani "luat de la fetele mele" si e bine mersi , nu-ti fa nici un fel de probleme, e adevarat ca a stat cite o saptamana in casa si s-a vaicarit mai mult decit un copil dar asta e alta problema.
Miri
Postat: Sunday, August 26, 2007 9:32 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Danah, eu stiu ca poti sa faci "bolile copilariei" la orice varsta, problema e ca, adult fiind, sunt mult mai greu de suportat din cauza masurilor pe care trebuie sa le iei, plus ca iti blocheza si activitatea cotidiana, pentru o perioada de timp.
Multa sanatate si sa nu aveti parte de asa ceva, nici acum si nici mai tarziu!
danah
Postat: Tuesday, August 28, 2007 5:05 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/21/2007
Postari: 58
Locatia: sibiu
Mutumesc pentru pareri si sfaturi! Ingrijorarea mea vine de la faptul ca majoritatea colegilor lui de scoala si copiii prietenilor nostri au facut aceste boli. Ajunsesem atat de obsedata de chestia asta incat daca ma anunta o prietena ca fetita sau baietelul ei are oreion sau pojar ii bagam o vizita in urmatorul sfert de ora cu Andrei de mana,doar-doar ia si el microbul...ras Acum m-am linistit: daca e sa le faca ...asta e, daca nu,...sa fie sanatos!
Alina
Postat: Tuesday, August 28, 2007 5:15 PM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Daca zici ca l-ai dus in vizita la copii bolnavi si el nu a facut, sigur si-a creat anticorpi. Nu cred ca va mai face.oare
lori16ro
Postat: Tuesday, August 28, 2007 6:09 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
da pai de asta la adus si sora mea pe baiatul ei ca sa faca oreion de la fetele mele si a stat 2 zile la mine , nu a avut nimic, si cind a venit si l-a luat tatal a facut el asa ca totul e relativ,
Fluturas
Postat: Wednesday, October 24, 2007 10:51 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
nu am stiut unde sa postez,si am hotarat sa scriu aici.
am scris la stare de spirit ca pe ai mei copii au iesit ceva bubite mici,rosii.am fost cu ei la doctor aseara si mi-a zis ca nu e vreo boala a copiplariei ci o fi mancat ceva sau atins,bagat in gura si le-au iesit aceste bubite.problema este ca dupa ce ne-am intors de la pediatru darius s-a plans de cateva ori ca il doare capul.a facut un pic de febra(pana in 38)si aseara si azi noapte.si a facut pp mai des ca de obicei.oare sa ma ingrijorez,sa ma intorc la pediatru?nu stiu ce sa fac.acum e bine.nu are nici febra,nici nu zice sa il doara capul....e normal
oare ce o fi??
danamaria
Postat: Wednesday, October 24, 2007 11:11 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
off, draga mea butterfly,nu stiu ce sa-ti zic cu bubitele, pot fi o reactie la ceva, ce nu stiu, insa chiar astazi, m-am confruntat personal cu o situatie asemanatoare cu a voastra
si andreea a fost mataita si a facut febra cam in aceleasi limite si la fel a facut pp mai des, insa noua ne-a recomandat medicul sa-i facem un sumar de urina si urocultura.
azi ne-a venit rezultatul la sumar urina si i-a gasit flora microbiana, vom vedea mai exact ce este, la urocultura, deci probabil o infectie urinara
ma gindesc ca ar fi foarte bine sa-i faci si tu niste analize la urina, de acolo probabil, toate aceste reactii (pp des, putina febra sau stare subfebrila si poate chiar si bubitele)
ce sa-ti spun, fa ceva nu sta, am inteles ca nu este o problema grava, dar trebuie rezolvata
ce sa mai, iti spun tie, dar eu sunt tare speriata (dar asa sunt eu, tare prapastioasa)
tine-ne la curent cu ce ai facut si orice ar fi iti dorim multa sanatate si dupa caz insanatosire grabnica, oricum nu uita: nu e grav multi copii fac asa ceva iar noi parintii tremuram si la un sughit de-al copilului
va pupam si va imbratisam cu drag
p.s. am initiat si un topic "infectiile urinare la copii"
Fluturas
Postat: Wednesday, October 24, 2007 2:28 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
danamaria multumim pentru sfaturi si am vazut subiectul deschis de tine ca treceti prin ceva asemanator.insanatosire rapida si la fetita ta.
norocul meu este ca nu ma sperii asa de tare,in schimb ma enerveaza tare doctorii de aici,ca daca nu ii bati la cap...ei nu fac nimic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed