Dureri dentare

Options Dureri dentare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Saturday, April 12, 2008 7:35 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Primul ajutor in caz de dureri dentare - ce sa fac inainte de a ajunge la medic
marivic
Postat: Thursday, February 10, 2011 10:20 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13375
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Mie mi-i s-a rupt o aschie de masea dintr-un rest de masea;eu am o frica teribila de dentist.Anul trecut in ianuarie am fost si mi-a scos medicul chirurg 3 resturi de masea si mai trebuia sa-mi scoata 3.Dar asa m-am speriat si ma lua cu stari de lesin ,incat am renuntat atunci.Acum ma doare gingia si nici macar nu mai pot manca,asa ca trebuie musai sa merg.Maine am programare la dentist si mor de frica,...Mai am niste resturi radiculare(daca nu ma insel,asa se numesc)in partea de jos a maxilarului drept,a crescut gingia peste si ma doare sub barbie.Tare rea este durerea de dantura,...uff uff uff Astazi,o colega mi-a facut un ceai de cimbru si am tinut in gura,....zicea ca omoara nervul,....sa vad maine ce nerv mi-a omorat la locul fapteiplans
Mi-am dat cu pasta ,,minune''dar nici o chestie,....cred ca e o mare minciuna,....(am si dintii foarte sensibili,....ma curenteaza la radacina).
Titlul topicului este,,Primul ajutor in dureri dentare,...''.Acum fac putin haz de necaz,ca daca sunt eu si durerea mea de maxilar pe aici,....ce prim ajutor ca daca te apuca durerea mai tare,cred ca o tai cu 120km/ora la primul spital,....nu mai ai timp de stat.
bereea
Postat: Friday, February 11, 2011 10:22 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22671
Miora, lasa frica si fugi la dentist.
marivic
Postat: Friday, February 11, 2011 4:37 PM

Am fost,Brandusa,.....azi la 10.30 mi-a scos 2.De la ora 11.30 am niste dureri crunte.Am luat la dormitor xeforapid si mai m-a lasat pitin,dar acum am mers prin frig pana acsa,vad ca ma ia iar durerea.Mama Doamne,...mai bine fac un copil decat sa-mi scot maselemaseluta maseluta maseluta plans plans
delfinasa
Postat: Friday, February 11, 2011 6:17 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Maria, tine niste tuica/palinca in gura ca are efect anestezic. Dupa extractii dentistii nu prescriu antibiotice si pain killers? Noua aici ne dau de fiecare data. N-am avut nevoie sa luam Vicodin sau doza mare de paracetamol care se da numai pe prescriptie, dar la fiecare extractie pe care-am facut-o ne-a dat reteta in caz ca ne apar dureri mari.
Refacere cat mai usoara!computerlove
marivic
Postat: Saturday, February 12, 2011 9:39 AM

Mihaela,nu mi-a dat nimic.A zis sa iau in caz de durere algocalmin ,o fiola.Dar eu stiu ce am patit la extractiile trecute.am luat timp de o saptamana antibiotic si 0 saptamana jumatate xeforapid ca nu mai puteam de durere de cap,tampla si ureche.ASa am si acum,la fel dureri;am luat aseara augumentin 1 la 12 ore si o sa mai iau inca 2 zile ca sa va d cum se prezinta.La noi ca la nimenea,...nu mai spun ca este o relatie,....adica cineva foarte cunoscut,....prietenul foarte bun al lui cumnata-miu si ne cunoaste foarte bine,....dar daca ma duceam la altul strain ,...cine stie ce d....mai pateam.Azi,tot ma doare,dar parca a mai scazut in intensitate,dar tot ma doare ,....de nu am chef de nimic.maseluta maseluta
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, February 12, 2011 8:33 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
marivic wrote:
Mihaela,nu mi-a dat nimic.A zis sa iau in caz de durere algocalmin ,o fiola.Dar eu stiu ce am patit la extractiile trecute.am luat timp de o saptamana antibiotic si 0 saptamana jumatate xeforapid ca nu mai puteam de durere de cap,tampla si ureche.ASa am si acum,la fel dureri;am luat aseara augumentin 1 la 12 ore si o sa mai iau inca 2 zile ca sa va d cum se prezinta.La noi ca la nimenea,...nu mai spun ca este o relatie,....adica cineva foarte cunoscut,....prietenul foarte bun al lui cumnata-miu si ne cunoaste foarte bine,....dar daca ma duceam la altul strain ,...cine stie ce d....mai pateam.Azi,tot ma doare,dar parca a mai scazut in intensitate,dar tot ma doare ,....de nu am chef de nimic.maseluta maseluta

uff uff uff Nu-mi vine a crede ca un medic poate indica fiola de Algocalmin oral....uff uff uff Marivic, ia un anti-inflamator, nu mai tin minte care mai era, Ketonal????? Daca doare e inflamatie. Poti incerca o asociere si cu un antialgic, gen Paracetamol...in nici un caz Algocalmin fiola...Parerea mea...:018: computerlove pupici
marivic
Postat: Saturday, February 12, 2011 8:55 PM

Nu am luat algocalmin,am luat xeforapid(un medicament foarte puternic,de linistire ,dupa extractii dentare foarte dureroase.acesta mi-a fost recomandat de alt medic,chirurg in chirurgie traumo-faciala-cred ca asa se scrie de la spitalul de urgenta,cand mi-a facut anul trecut operatie.apoi am luat augumentin ieri si azi si azi am mai luat si un ibrupofen.si ma simt mult mai bine.Acum,chiar nu ma mai doare tampla si nici urechea,....ma doare decat obrazul si marginea de sus a gingiei de unde s-au extras maselele.Aveam si ketonalul pregatit.sic Multumesc,praslica.sper sa-mi treaca pana luni de totras
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, February 12, 2011 9:12 PM

marivic wrote:
Nu am luat algocalmin,am luat xeforapid(un medicament foarte puternic,de linistire ,dupa extractii dentare foarte dureroase.acesta mi-a fost recomandat de alt medic,chirurg in chirurgie traumo-faciala-cred ca asa se scrie de la spitalul de urgenta,cand mi-a facut anul trecut operatie.apoi am luat augumentin ieri si azi si azi am mai luat si un ibrupofen.si ma simt mult mai bine.Acum,chiar nu ma mai doare tampla si nici urechea,....ma doare decat obrazul si marginea de sus a gingiei de unde s-au extras maselele.Aveam si ketonalul pregatit.sic Multumesc,praslica.sper sa-mi treaca pana luni de totras

computerlove computerlove computerlove Parca mai era si Ketorolul...nu mai tin minte care din ele era si antialgic...am mos Un week-end placut flowers
marivic
Postat: Saturday, February 12, 2011 9:42 PM

MULTUMESCpupici hearts si tiecomputerlove
bulinutza
Postat: Sunday, February 13, 2011 8:39 AM

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
praslea_cel_voinic wrote:

computerlove computerlove computerlove Parca mai era si Ketorolul...nu mai tin minte care din ele era si antialgic...am mos Un week-end placut flowers

Ketorol recomand si eu...da, este si antialgic...

Tuica IN NICI UN CAZ!!! E cea mai mare prostie (fara suparare delfinasa).sorry sorry sorry .
O colega ne povestea de o pacienta care ajunsese la ea cu necroza datorita alcoolului tinut in gura la nesfarsit pt o durere de dinti! Deci e exclus!!!

Antiiflamatoare sunt bune, cum zicea Praslica: Ketonal, Ketorol...Si eu recomand mereu Omez, Omeran ca si protector gastric in asociere...

Multa sanatate, Marivic!computerlove computerlove computerlove
zaza_
Postat: Sunday, February 13, 2011 1:56 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Un anestezic natural este cuisorul, acela pe care il punem la vinul fiert. Daca il mestecati ajuta un pic la durerea de dinti, insa nu il recomand ca solutie finala. Trebuie mers la doctor! Marivic, sanatate multa!
Kmy
Postat: Sunday, February 13, 2011 4:04 PM

Intrat: 9/13/2006
Postari: 1653
Locatia: SV
Si LIDOCAINA - spray ajuta, e 18 roni la farmacie si e fara reteta, e buna dupa extractii sau pt amorirea mucoasei bucale in cazul unei taieturi ...etc. Dai un pana la 3 puffuri si gata juma de ora nu mai simti nimic, nu stiu daca ajuta la nervii dintilor , dar am probat si merge la un abces.maseluta
praslea_cel_voinic
Postat: Sunday, February 13, 2011 10:13 PM

Kmy wrote:
Si LIDOCAINA - spray ajuta, e 18 roni la farmacie si e fara reteta, e buna dupa extractii sau pt amorirea mucoasei bucale in cazul unei taieturi ...etc. Dai un pana la 3 puffuri si gata juma de ora nu mai simti nimic, nu stiu daca ajuta la nervii dintilor , dar am probat si merge la un abces.maseluta

este numai anestezic de suprafata....
Zaza....acelasi lucru...de suprafata.....
Bulinutza...suntem colege? pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed