Dureri de rinichi

Options Dureri de rinichi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
giulia_mamik
Postat: Sunday, February 7, 2016 7:37 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Kali,ce ingrozitor si ce comic povestesti tu.Imi place stilul tau glumet si optimist.Cred ca asta te a ajutat in mare parte!Ma bucur ca ai scapat de una din pietricele!Sper ca pe urmatoarea sa o elimini cu mult mai multa usurinta!
Obisnuiesti sa bei apa minerala carbogazoasa?Cica si aceasta ar ajuta la formarea pietrelor la rinichi.Eu am doar nisip,dupa ultimul ecograf,dar nu ma deranjeaza vreo ceva....
Sanatate multacomputerlove
bereea
Postat: Monday, February 8, 2016 9:16 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Off, Kali, acum, stiind ce inseamna durereile de rinichi, mi s-a facut pielea de gaina pe mine !Sanatate!Cheek Kiss
kali
Postat: Monday, February 8, 2016 10:18 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
mirela74chris wrote:
Concluzia este ca tu iti cunosti organismul foarte bine.Cat despre analize...analize bune,pacient mort sicStii tu vorba aia. Ma bucur ca ai scapat de piatra,desi cred ca ai avut dureri cumplite.Stiu ca este un tratament cu ultrasunete ,care sparge pietrele(litotritie parca).Nu merge pe toate tipurile de pietre.Nu stiu de ce natura sunt pietrele tale.Poate nu ai auzit despre asta.Sanatate maxima !Cheek Kiss

Sa stii ca da - am ajuns la concluzia ca ma pot baza pe instinctul meu - desi m-am indoit si eu de mine la un moment dat, sincer.
De tratamentul cu ultrasunete stiam insa nu se aplica la mine; doar daca pietrele sunt prea mari pentru a fi eliminate pe cale naturala, pentru a evita operatia ( sau in cazul in care raman blocate pe traseu, cum am patit eu in 2012 ). Ale mele sunt suficient de mici incat sa nu ridice probleme deosebite ( decat durerea aferenta, nah... ). Teoretic, cu tratament pe termen lung, ceaiuri + alte lichide, ar trebui sa se dizolve si sa o ia la vale; problema e ca niciodata nu am considerat ca-i momentul sa programez asa ceva, deci... au plecat cand au avut ele chef. Bine si asa...

Organismul meu nu are probleme in a le elimina - problema e ca nu pot anticipa asta si cred ca ar fi foarte aiurea sa o patesc intr-o vacanta - iar in cazul nisipului e la fel. Ele sunt bine merci acolo si nu au mai crescut in dimensiune de ani buni, ceea ce inseamna ca mereu tot elimin nisip - fapt confirmat si prin analize.

Concluzia a fost urmatoarea: ca urmare a durerii si a antiinflamatoarelor luate ( puternice de data asta... mi-au cam pus stomacul pe butuci ), am facut si niste crize de spasmofilie - de aici starile aiurea... ca si asa eram la limita inferioara cu Ca - asa incat am intrat intr-un cerc vicios: Ca nu puteam lua ptc. pietrele mele sunt depuneri de oxalati de calciu... totusi imi trebuia ca sa-mi revin. Distractie, nu gluma!

Mari, da, intr-adevar, nu m-as fi gandit la o asa revizie la varsta mea insa ai dreptate... bine ca am scapat si ca am si aflat ca stau bine cu sanatatea.
De rinichii tai ce sa spun? Cateodata e buna o asa atentionare; poate astfel bei si tu mai multa apa... de nevoie.

giulia_mamik wrote:
Kali,ce ingrozitor si ce comic povestesti tu.Imi place stilul tau glumet si optimist.Cred ca asta te a ajutat in mare parte!Ma bucur ca ai scapat de una din pietricele!Sper ca pe urmatoarea sa o elimini cu mult mai multa usurinta!
Obisnuiesti sa bei apa minerala carbogazoasa?Cica si aceasta ar ajuta la formarea pietrelor la rinichi.Eu am doar nisip,dupa ultimul ecograf,dar nu ma deranjeaza vreo ceva....
Sanatate multacomputerlove

Giulia, bine ai revenit! Acum cu siguranta privesc mult mai detasat lucrurile; atunci nu-mi ardea de gluma.
Nu obisnuiesc sa beau apa minerala; la mine e genetic... toate femeile din familia mea, pe parte materna, au probleme cu pietrele deci e o predispozitie din nastere. Drept dovada ca Alx deja are nisip si insist cu apa in ceea ce o priveste.
Nici pe mine nu ma deranjeaza cu nimic atata vreme cat nu incep sa le elimin...

bereea wrote:
Off, Kali, acum, stiind ce inseamna durereile de rinichi, mi s-a facut pielea de gaina pe mine !Sanatate!Cheek Kiss

Multumesc, la fel!!
marivic
Postat: Monday, February 8, 2016 10:25 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Asa este,Kali,....numai asa beau si eu apa,caci uit sa beau...in special cand sunt la serviciu.....uit intotdeauna uff
roxinthya
Postat: Monday, February 8, 2016 10:37 AM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Locatia: Bucuresti
Kali - ce aventura...Bine ca acum esti bine angel
Multa sanatate fetelor!
Si mie mi-a fost rau acum vreo luna iar in urma investigatiilor mi-au spus ca am nisip la rinichi si de acolo febra si durerile chiar si in zona stomacului.
Deci vrand nevrand am intrat si eu in club uff
kali
Postat: Monday, February 8, 2016 5:16 PM

Bine ca a trecut, asa-i!
Sanatate si tie!Buddy1

shirel
Postat: Tuesday, February 9, 2016 7:51 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Vai Kali ce sa-ti spun!! Doamne fereste sa nu mai ajungi niciodata in asa o situatie si daca ajungi chiar sa fii sigura ca este piatra .Iti cunosti durerile cine stie unde era ea ascunsa!!!ras Multa sanatate!

Eu de ce am intrat aici am un amic care tocmai sufera de dureri ingrozitoare la rinichi..binenteles ca are piatra care nu vrea sa iasa.Vreau sa va intreb cum se poate elimina piatra cat mai repede?Cat trebuie de baut si ce ar ajuta mai repede de iasa afara?
kali
Postat: Wednesday, February 10, 2016 9:50 AM

In timpul crizei nu se beau lichide; doar in momentele in care cedeaza durerea, atunci... cat mai multe.
NoSpa-ul e sfant in ceea ce priveste pietrele. Apoi se mai iau antiinflamatoare si - doar in cazul in care face febra - antibiotic. Eu am luat si Omnic Tocas - sau ceva de genul asta - care este un medicament pentru prostata, de fapt, insa mi-a explicat medicul ca ajuta la relaxarea musculaturii.

Oricum, cel mai bun sfat il poate da medicul. Nu exista nimic care sa ajute la eliminarea rapida a pietrei. Totul depinde de organism si de marimea pietrei.
shirel
Postat: Friday, February 12, 2016 10:06 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Medicii asteapta pana cand corpul va elimina piatra singur..problema este ca deocamdata nu sa intamplat .Mai are dureri dar totusi cat de cat suportabile ..l-au pus sa faca si gimnastica poate doar se misca cumva piatra in alta pozitie de iesire..este si barbat si ei nu prea sunt rezistenti la asemenea dureri..sper sa nu ajunga la operatie.
misha
Postat: Friday, February 12, 2016 11:01 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Shirel, depinde cat de mare e piatra si unde e blocata! Sotul meu a facut acum o saptamana o ureteroscopie. Tot la fel,avea o piatra la rinichi pe care au vrut sa i-o sparga cu unde magnetice, intre timp piatra s-a miscat si a ajuns pe uretera caci nu o mai vedeau la ecografie. Au recomandat ureteroscopia, au reusit sa patrunda acolo, piatra destul de dura...au spart doar o parte din ea cu laserul pentru ca era foarte dura si zona inflamata, plus ca a existat si sangerare. I-au pus un stent acolo ca sa poata trece urina, iar peste 4 saptamani trebuie sa mearga iarasi, sa repete procedura si sa scoata stentul. Are niste dureri...Am inteles ca sunt cazuri si mai grave, cand li se face o gaura prin spate si nu mai stiu ce! Concluzia: depinde unde e piatra, cat de mare este, daca blocheaza eliminarea urinei. Multa sanatate si poate reuseste sa o elimine fara alte interventii!
oanamaria
Postat: Saturday, February 13, 2016 12:06 AM

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
M -a ferit Dumnezeu de astfel de probleme.Multa sanatate gagici si hidratatu-va corespunzator!computerlove
bereea
Postat: Wednesday, May 4, 2016 9:20 AM

A cam inceput iar sa ma doara in zona rinichilor.Oare ma pot astepta iar la o criza?
miriam
Postat: Wednesday, May 4, 2016 10:04 AM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4986
Locatia: bh
Te pot durea si de la frig. Alergi dimineata, faci dus si iesi afara apoi, racoarea diminetii te prinde( asta-i un scenariu facut de mineLol )
Eu inca nu am renuntat la maieuCrazy
Sanatate si ai grija de tine, acasa leaga-ti o bluza in jurul taliei.
bereea
Postat: Wednesday, May 4, 2016 10:10 AM

Miriam, nu alerg inca dimineata pentru ca e prea rece, alerg seara si imi pun brau ori de cate ori o fac.Acu' sper sa fie de la frig...
kali
Postat: Wednesday, May 4, 2016 10:11 AM

bereea wrote:
A cam inceput iar sa ma doara in zona rinichilor.Oare ma pot astepta iar la o criza?

Da, e posibil.
Pe de alta parte, si de la coloana doare in zona rinichilor, insa in alt mod. Uneori se confunda.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed