Dureri de rinichi

Options Dureri de rinichi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
misha
Postat: Thursday, December 17, 2015 5:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Fetelor, ma alatur si eu voua cu durerile de rinichi. Am probleme de multi ani, insa de cateva zile au inceput sa-si faca iar de cap...ca tratament, cica si Merisorul e foarte eficient, iar de curand cineva mi-a recomandat URISAN si inca ceva din aceeasi categorie. Dar cum alaptez, mi-e greu sa urmez vreun tratament momentan, in afara de muuulte lichide la care nu ma descurc prea grozav. Pot sta si cateva zile doar cu 2 pahare de apa, pur si simplu nu mi-e sete! De ce oare?
sousourel
Postat: Thursday, December 17, 2015 9:27 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Fa efortul.
Si daca alaptezi poti lua extract glicerinic de merisoare, ceai de merisoare si merisoare ca atare. Pana la urma nu e rau la gust. Am luat si eu pentru ceva neplaceri si a mers binisor.
bereea
Postat: Friday, December 18, 2015 9:18 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
misha wrote:
Fetelor, ma alatur si eu voua cu durerile de rinichi. Am probleme de multi ani, insa de cateva zile au inceput sa-si faca iar de cap...ca tratament, cica si Merisorul e foarte eficient, iar de curand cineva mi-a recomandat URISAN si inca ceva din aceeasi categorie. Dar cum alaptez, mi-e greu sa urmez vreun tratament momentan, in afara de muuulte lichide la care nu ma descurc prea grozav. Pot sta si cateva zile doar cu 2 pahare de apa, pur si simplu nu mi-e sete! De ce oare?

SanatateCheek Kiss
misha
Postat: Saturday, December 19, 2015 9:23 AM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
sousourel wrote:
Fa efortul.
Si daca alaptezi poti lua extract glicerinic de merisoare, ceai de merisoare si merisoare ca atare. Pana la urma nu e rau la gust. Am luat si eu pentru ceva neplaceri si a mers binisor.

Sousourel, extract de merisoare mai iau cand imi aduc aminte, dar cum ai spus si tu, TREBUIE sa beau mai multe lichide. Am inceput sa fiu mai atenta si sa beau chiar daca nu mi-e sete!uff

Bereea, multumesc!Cheek Kiss
bereea
Postat: Tuesday, December 29, 2015 1:56 PM

Fetele , beau de cateva zile ceai de codite de cires, matase de porumb, barba ursului si codita soricelului .Cam 750 ml pe zi. E posibil sa fac diaree de la acest ceai? De doua zile nu mai pot, numai la baie stau.
miriam
Postat: Tuesday, December 29, 2015 11:48 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4986
Locatia: bh
Le-ai combinat pe toate?
Incearca numai o planta, coada soricelului de exemplu si vezi efectul.
Sanatate!
ioana laura
Postat: Wednesday, December 30, 2015 12:20 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/7/2015
Postari: 124
Locatia: Spania
Pt piatra sau nisip la rinichi e foarte buna tamaia.
bereea
Postat: Wednesday, December 30, 2015 8:59 AM

ioana laura wrote:
Pt piatra sau nisip la rinichi e foarte buna tamaia.

Scusa ignoranza, dar ce e aia "tamaie"?

Miriam, le-am combinat pe toate.Azi am renuntat la ceai, beau doar apa sa vad daca mi-e mai bine.
ingerash
Postat: Wednesday, December 30, 2015 8:03 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Matasea de porumb stiam ca e buna in ameliorarea costipatiei,slabit,curatat colonul.
ioana laura
Postat: Wednesday, December 30, 2015 11:10 PM

bereea wrote:

Scusa ignoranza, dar ce e aia "tamaie"?

Miriam, le-am combinat pe toate.Azi am renuntat la ceai, beau doar apa sa vad daca mi-e mai bine.
niste boabe mici ca pietricelele. Gasesti la plafar sau la biserica. Cauta pe google despre efectele tamaiei asupra pietrei la rinichi.
t-mihaela
Postat: Thursday, December 31, 2015 2:32 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
E o rasina de copac. Si ce faci cu ea, o mananci?scratch
ioana laura
Postat: Thursday, December 31, 2015 11:28 AM

t-mihaela wrote:
E o rasina de copac. Si ce faci cu ea, o mananci?scratch
o bei ca pe pastile cu grija sa nu atinga dintii. Topeste pietrile la rinichi si in caz de nisip ajuta la eliminarea lui.
kali
Postat: Sunday, February 7, 2016 3:12 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
... Sa va povestesc epopeea mea, poate va folosi cuiva, candva.

In sept. am avut o criza renala care a trecut intr-o sapt. M-am bucurat ca am scapat usor si am mers mai departe.

Ei, pe 22 dec. iar colica renala, urina cu sange si cheaguri... imi spun... OMG... iar nasc o piatra si asta fix de sarbatori. Oooook, raul: rau, starea nasoala: stare nasoala... ajung intr-un final la urolog care-mi spune ca toate-s ok, nu se vede nicio piatra pe traseu... toate ies la inventar... imi da tratament - preventiv, cumva, ca i se parea lui ca nu-mi arde de gluma - si-mi spune sa revin peste 10 zile daca nu-mi trece ca sa fac o urografie.

Intre timp incep niste manifestari neuro-vegetative de toata frumusetea: palpitatii, amorteli ale mainilor si picioarelor, stari de lesin, greata... efectiv nu ma puteam sa merg sau sa functionez. Cireasa de pe tort - sau bomboana de pe coliva - era durerea, bineinteles.

Trec 10 zile, eu mai rau. Fac urografie - totul ok. Piatra, nema!
Dupa parerea mea ar fi trebuit sa fie deja undeva prin dreptul apendicelui - ca intre timp durerea se plimba - medicii... nu si nu... eu: da si da.

Bineinteles ca-mi incoltesc idei: ori sunt pe moarte ori ma trimit astia la psihiatrie. Si incep: gineco, eco, test de sarcina, analize de sange, alt eco, reumato, gastro, alte analize, rmn pelvian, rmn abdominal... check, check, check. Moaaaaaa, sunt sanatoasa tun! Bon, piatra: nu, alte probleme nu... mai aveam putin si ma duceam singura la nebuni.

Intr-un final am inceput sa-mi revin, am constatat happy ca revizia generala a fost corespunzatoare - m-am bucurat si pentru asta - siiiii... concluzia... azi am eliminat marita piatra! Durerile, care intre timp se intesificasera pana aproape de insuportabilitate, au disparut - bineinteles - in momentul in care a ajuns in vezica.

Va doresc sanatate si sa treceti cat mai rar prin asta. Eu mai am 1 bc. si gata, yey!

mirela74chris
Postat: Sunday, February 7, 2016 4:34 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Concluzia este ca tu iti cunosti organismul foarte bine.Cat despre analize...analize bune,pacient mort sicStii tu vorba aia. Ma bucur ca ai scapat de piatra,desi cred ca ai avut dureri cumplite.Stiu ca este un tratament cu ultrasunete ,care sparge pietrele(litotritie parca).Nu merge pe toate tipurile de pietre.Nu stiu de ce natura sunt pietrele tale.Poate nu ai auzit despre asta.Sanatate maxima !Cheek Kiss
marivic
Postat: Sunday, February 7, 2016 5:18 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Ohhhhh,DOAMNEEEE,.....Kali,naspa rau Big Surprise Dar tot raul spre bine,ca ti-ai facut foarte multe investigatii pe care altfel poate nu le faceai;de piatra ce sa-ti zic?aiurea rau cu asa dureri,cred ca te-ai urcat pe pereti....Piatra nu am eliminat,dar nisip la greu si ustura si doare ca la balamuc....deci tot pe acolo m-am invartit si eu,candva.Acum,momentan am o hiba hohot Cum nu beau apa,cum ma inteapa,ma doare rinichiul, dar...durere nu gluma....pale pale Asa atentionare,mai rar!pale
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed