Dureri de genunchi

Options Dureri de genunchi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, March 23, 2006 2:32 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
De la un timp incoace mi se intampla sa am unele dureri de genunchi, mai ales la piciorul drept, destul de puternice. Oare incep sa ma rablagesc ? oare Tot ce se poate ! ras

Dar ce pot face ? Aveti vreo idee daca pot da cu vreun unguent ceva ?
taki
Postat: Saturday, May 13, 2006 6:25 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
CHINUL DIN ARTICULATII
Trebuie oare sa te resemnezi cand reumatismele isi scot coltii si aduc dureri in genunchi, in umar, in sold, dureri chinuitoare, dar care nu omoara.

DURERILE

Medicul va prescrie medicamente antiinflamatoare, pentru relaxarea musculara, si va face infiltratii in zona articulatiei cu derivati ai cortizonului aducatori de efecte antidureroase si antiinflamatoare. Suferindul de dureri reumatismale trebuie sa faca gimnastica. Cartilagiul din articulatie se mananca prin uzura, dar durerea nu este in cartilaj. Senzatia de durere vine de la ramificatiile nervoase existente in capsula articulara, deci invelisul articulatiei. O situatie mai speciala este in zona umarului, care reprezinta cea mai complexa articulatie cu cele mai multe grade de libertate in miscare. Durerile de umar nu vin de la articulatie sau de la oase. De regula, vinovate sunt tendoanele si celelalte tesuturi ce invelesc capsula articulatiei umarului.

OSTEOPOROZA
Un alt motiv de a cere periodic o consultatie la reumatolog este osteoporoza care modifica arhitectura osului saracindu-l de substanta osoasa, ceea ce duce la o fragilitate a osului si o crestere a riscului de fracturi.
Osteoporoza nu doare. Durerea apare doar cand din pricina osteoporozei se produc fracturi. Una din trei femei sufera de osteoporoza. Barbatii sunt mai norocosi, fiindca doar unul din opt face aceasta boala.

CAUZE
Factorii de risc in osteoporoza tin de sistemul de viata, de fumat si de alcool. Femeile subtirele, fragile si scunde fac mai des osteoporoza. Persoanele mai grasute sunt protejate de stratul de grasime care produce o serie de hormoni ce protejeaza osul. De la 40 de ani, femeile trebuie sa inghita zilnic pilule de Calciu si Vitamina D. Dozele de 1.000-1.200 de mlg de calciu si 400-600 unitati de Vitamina D reprezinta necesarul pentru o buna functionare a organismului.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed