dureri de dinti la copii

Options dureri de dinti la copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
negrea ana maria
Postat: Thursday, April 29, 2010 12:19 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
am o fetita de 4 ani care are carii de la biberon si o dor rau dintii.nu ii trece nici cu calmante .ce pot sa fac?
ingerash
Postat: Thursday, April 29, 2010 12:28 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Mergi la stomatolog...daca sunt dureroase cariile sunt avansate si atentie afecteaza si dintii permanentiangel
monique
Postat: Thursday, April 29, 2010 2:08 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Corect. Doar un stomatolog poate rezolva problemele. Calmantele au efect pozitiv pe moment, dar efecte secundare in timp, ca orice medicament. Asa incat nu reprezinta decat o solutie de moment. Sanatate multa!
delfinasa
Postat: Thursday, June 23, 2011 5:38 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Daca mai intra dl. dr. Mihnea, poate ma ajuta cu o parere despre problema noastra.
Pot atasa si poze cu copii ale radiografiilor daca este nevoie.

Karina a facut o carie la un molar care se schimba la 10-11 ani, vizibila cu ochiul liber. Caria este situata pe suprafata dinspre maseaua alaturata. A inceput s-o doara in un urma cu vreo saptamana. Noi am mai fost si cu 2 saptamani inainte la dentistul acesta cu problema asta, dar aici nu fac lucrari in aceeasi zi, decat daca sunt urgenta urgentelor si ne-a programat acum 3 zile, cand a hotarat in urma radiografiilor ca e prea mare pentru plombare, a vazut un inceput de infectie si a declarat la insistentele mele ca incearca s-o salveze facand o obturare de canal partiala si punandu-i o coronita metalica, sa ia antibiotic o saptamana, dar daca nu-i trece infectia trebuie sa-i scoata maseaua maseluta.
L-am lasat sa-si faca treaba, pe jumatate indoita de raspunsul lui ca face intai lucrarea si apoi ia antibioticul, pe mine indrumandu-ma sa astept in sala de asteptare ca cica sunt gravida si nu e bine sa stau acolo cu toate aparatele lor.
Intrebarea mea a fost si este: nu trebuia sa ii dea intai antibioticul sa stopeze infectia si abia apoi sa ii faca lucrarea? El i-a facut intai lucrarea si acum fii-mea trebuie sa ia antibiotic o saptamana, dupa care mergem la un follow up sa vedem cum se prezinta si daca nu i-a trecut infectia riscam extractia...si daca nu trece, sunt buna de plata pentru ambele operatii uff.
Este corect dpdv. procedural cum a procedat dentistul in aceasta situatie?

Inca ceva important...a doua zi Karina a inceput sa se umfle pe partea cu maseaua tratata de el. Pana atunci, nu se umflase deloc. Suntem la a treia zi de antibiotic si ea tot e umflata acolo (nu mult, dar se observa si o deranjeaza). L-am sunat pe dentist ieri si i-am lasat voicemail si astept sa ma sune inapoi cu instructiuni. Este normal sa dezvolte umflatura dupa acesta operatie dentara?
mirela74chris
Postat: Thursday, June 23, 2011 6:14 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
delfinasa wrote:
Daca mai intra dl. dr. Mihnea, poate ma ajuta cu o parere despre problema noastra.
Pot atasa si poze cu copii ale radiografiilor daca este nevoie.

Karina a facut o carie la un molar care se schimba la 10-11 ani, vizibila cu ochiul liber. Caria este situata pe suprafata dinspre maseaua alaturata. A inceput s-o doara in un urma cu vreo saptamana. Noi am mai fost si cu 2 saptamani inainte la dentistul acesta cu problema asta, dar aici nu fac lucrari in aceeasi zi, decat daca sunt urgenta urgentelor si ne-a programat acum 3 zile, cand a hotarat in urma radiografiilor ca e prea mare pentru plombare, a vazut un inceput de infectie si a declarat la insistentele mele ca incearca s-o salveze facand o obturare de canal partiala si punandu-i o coronita metalica, sa ia antibiotic o saptamana, dar daca nu-i trece infectia trebuie sa-i scoata maseaua maseluta.
L-am lasat sa-si faca treaba, pe jumatate indoita de raspunsul lui ca face intai lucrarea si apoi ia antibioticul, pe mine indrumandu-ma sa astept in sala de asteptare ca cica sunt gravida si nu e bine sa stau acolo cu toate aparatele lor.
Intrebarea mea a fost si este: nu trebuia sa ii dea intai antibioticul sa stopeze infectia si abia apoi sa ii faca lucrarea? El i-a facut intai lucrarea si acum fii-mea trebuie sa ia antibiotic o saptamana, dupa care mergem la un follow up sa vedem cum se prezinta si daca nu i-a trecut infectia riscam extractia...si daca nu trece, sunt buna de plata pentru ambele operatii uff.
Este corect dpdv. procedural cum a procedat dentistul in aceasta situatie?

Inca ceva important...a doua zi Karina a inceput sa se umfle pe partea cu maseaua tratata de el. Pana atunci, nu se umflase deloc. Suntem la a treia zi de antibiotic si ea tot e umflata acolo (nu mult, dar se observa si o deranjeaza). L-am sunat pe dentist ieri si i-am lasat voicemail si astept sa ma sune inapoi cu instructiuni. Este normal sa dezvolte umflatura dupa acesta operatie dentara?

Din lucrarile pe care le-am facut pana acum,atata timp cat este infectie,nu se inchide nimic,se pune un pansament provizoriu pana se rezolva problema,nu se cimenteaza si nu se obtureaza.Probabil ca infectia lucreaza si pentru ca nu are unde sa refuleze,se umfla gingia.Multa sanatate.
praslea_cel_voinic
Postat: Saturday, June 25, 2011 8:41 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2348
Locatia: Far, far away...
Delfinashanu prea inteleg ce i-a facut. I-a facut root canal treatment? Ce inceput de infectie a vazut si unde? computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed