Dureri de cap la preadolescenti

Options Dureri de cap la preadolescenti
Subiectul anterior · Subiectul urmator
monica irimia
Postat: Thursday, November 3, 2011 8:07 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Fluturas, mergeti la alt control oftalmo, eventual mai amanuntit.
Sanatate! computerlove
Fluturas
Postat: Thursday, November 3, 2011 10:19 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
deocamdata merg la pediatra,asa se procedeaza aici si vedem ce zice si ea.dimineata avem ora
kali
Postat: Tuesday, March 10, 2015 10:36 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14305
Alexia se tot plange de ceva vreme de dureri de frunte in dreptul sprancenelor si presiune pe ochi. Nu foarte des, in medie de 2 ori/sapt. Trece rapid cu Nurofen si nu mai revine.

Oftalmologic e ok iar mai departe ni s-au recomandat analize de sange, consult ORL si radiografia sinusurilor. Urmeaza sa le luam la rand pe fiecare...
bereea
Postat: Tuesday, March 10, 2015 10:44 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22664
Sanatate domnisoarei!Cheek Kiss

Si Ale se mai plange de dureri de cap, dar trec daca iesim la o plimbare si se relaxeaza, probabil e stresul de la scoala.
aurishta
Postat: Tuesday, March 10, 2015 11:03 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
La mine Pati e "campioana" la dureri de cap.......doctorita zice ca de la stres! AM mai incetinit ritmul cu ea si deja se vede o imbunatatire!
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, March 10, 2015 12:05 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
E bine de observat si cand survin aceste dureri. Daca ochiul a depus efort foarte mare, chiar cu acuitate vizuala buna, poate obosi, aparand durerile de cap.
kali
Postat: Tuesday, March 10, 2015 12:21 PM

Cred ca nu stressul scolar e de vina pentru ca a acuzat dureri si in vacanta iar de obosit ochiul - iar - nu cred ca e cazul pentru ca uneori - cum a fost si azi - se plange dimineata, la scurt timp dupa trezire ( azi la micul dejun am avut episodul cel mai recent ).NuStiu
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, March 10, 2015 12:28 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Sanatate! angel
kali
Postat: Tuesday, March 10, 2015 12:45 PM

computerlove
aurishta
Postat: Tuesday, March 10, 2015 12:59 PM

kali wrote:
Cred ca nu stressul scolar e de vina pentru ca a acuzat dureri si in vacanta ...
Nu este neaparat aceasta cauza....insa nu-ti poti da seama simplu! Surmenajul se instaleaza relativ repede , dar ii trebuie mult mai mult timp pentru "dezinstalare"! Tu esti cea mai in masura persoana sa evalueze daca este cazul de asa ceva! Nu e musai ca sa se planga copilul...daca ii plac activitatile, nu o va face! Dar tu iti poti da seama daca este prea mult solicitata intelectual!
shirel
Postat: Tuesday, March 10, 2015 1:19 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11773
Locatia: israel
kali wrote:
Alexia se tot plange de ceva vreme de dureri de frunte in dreptul sprancenelor si presiune pe ochi. Nu foarte des, in medie de 2 ori/sapt. Trece rapid cu Nurofen si nu mai revine.

Oftalmologic e ok iar mai departe ni s-au recomandat analize de sange, consult ORL si radiografia sinusurilor. Urmeaza sa le luam la rand pe fiecare...

Ce ciudat si la noi au inceput la Eden. Sunt dureri de crestere as spune eu si specific varstei cu toate ca un control amanuntit ar c-am trebui.
Cris-DL
Postat: Tuesday, March 10, 2015 1:24 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Sa treaca...computerlove
kali
Postat: Tuesday, March 10, 2015 1:31 PM

aurishta wrote:
Nu este neaparat aceasta cauza....insa nu-ti poti da seama simplu! Surmenajul se instaleaza relativ repede , dar ii trebuie mult mai mult timp pentru "dezinstalare"! Tu esti cea mai in masura persoana sa evalueze daca este cazul de asa ceva! Nu e musai ca sa se planga copilul...daca ii plac activitatile, nu o va face! Dar tu iti poti da seama daca este prea mult solicitata intelectual!

Hmmm... in cazul asta ar fi foarte dificil sa-mi dau seama pentru ca ea are o problema de principiu cu temele de acasa de orice fel, in sensul ca dorinta ei suprema e sa lipseasca cu desavarsire. Iar cum asta nu se poate...

Multumesc, Cris!

Shirelutz, si voi?
aurishta
Postat: Tuesday, March 10, 2015 4:21 PM

kali wrote:

.... dorinta ei suprema e sa lipseasca cu desavarsire. Iar cum asta nu se poate...

ras cool
aurishta
Postat: Tuesday, March 10, 2015 4:22 PM

shirel wrote:

Ce ciudat si la noi au inceput la Eden. Sunt dureri de crestere as spune eu si specific varstei cu toate ca un control amanuntit ar c-am trebui.
Da, este posibil sa fie si asta....schimbarile hormonale aduc si stari d'astea...uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed