durere stomac copil, sfaturi urgent

Options durere stomac copil, sfaturi urgent
Subiectul anterior · Subiectul urmator
andrada74
Postat: Saturday, November 16, 2013 6:57 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/25/2006
Postari: 137
Locatia: iasi
Buna tuturor,
nu am mai intrat de ceva vreme aici, baiatul nostru a mai crescut, cu inerentele boli ale copilariei. Acum am ajuns la aproape 7 ani, mergem la pregatitoare la scoala, insa ne luptam cu o anumita problema, si anume se plinge relativ des de dureri de burtica. Ele au inceput cam de un an si se simt in special dimineata, uneori si in timpul zilei. Pur si simplu spune mami, ma doare burtica. Il tine putin, apoi ii trece. Intre timp, am fost la doi doctori, primul i-a facut ecografie, a spus ca are gastrita si i-a dat Nexium. Cu Nexium totul a fost ok, a trecut. Toamna si primavara se pare ca reapar problemele, nu si vara. Acum, iar toamna, iar dureri. Mers la doctor, ecografie ok, dat o caruta de analize, totul ok, ba chiar toate rezultatele in norme (de la singe, scaun, pilori...). Sotul a spus ca daca o tinem asa va trebui sa ii facem endoscopie, insa parca nu l-as chinui cu asa ceva (personal, stiu cum e, am trecut prin asa ceva).
Copilul are stare buna, e dezvoltat normal, dimineata... ma doare burtica!!! E drept ca e si mai emotiv din fire si am observat ca se cam streseaza dimineata cind e vorba de mers la scoala, nu ca nu ii place, pur si simplu are el un stres de dimineata. E si sensibil la mirosuri, ne-a vomat de cateva ori pt ca nu i-a placut parfumul meu! Ma gindesc ca are o sensibilitate, dar i-as da ceva, nu stiu ce! Ma gindesc ca pe fond de stres creste aciditatea, de aici durerile. Ceva gen dicarbocalm se poate da la copii? Sau altceva, nu conteaza cit costa! Parca nu as baga mereu Nexium in el! S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
multumesc!
AdrianaC
Postat: Sunday, November 17, 2013 10:16 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17481
Locatia: Bucuresti
Dureri abdominale pot aparea si de la giardia, sau, Andrei al meu patea asa dimineata dupa ce manca cereale cu lapte... in final i-am scos cerealele si laptele din alimentatie si nu au mai fost probleme.

La fel pot aparea si de la constipatie...

Unde mai exact sunt localizate? Ce analize si investigatii i-ati facut si cum au iesit?
andrada74
Postat: Monday, November 18, 2013 8:42 AM

ultima oara, acum o luna, am facut Giardia, Helicobacter pylori, coproparazitologic, hemoleucograma, STGO, STGP, colesterol, trigliceride, IgE, IgG, IgA (eu acum citez de pe analize), uree serica, proteina C reactiva, sideremie, glicemie. Totul e in limite. Si in primavara au fost altele, atunci i-am scos si polipii, atunci a fost si ultima ecografie.
E mofturos la mincare, nu consuma carne (decit ascunsa), lapte f. putin (iaurt dupa amiaza), fructe asa si asa (un mar, o banana), dulciuri asa si asa (o bucata de cioco, nu mereu, un barni), in schimb l-am cam scapat la pufuleti si cereale Nestle (aici recunosc ca e vina mea, cind cere ii dau, sotul tot imi spune sa mai reducem). Stilul de viata e normal. Dimineata cind se scoala merge la toaleta (are cam 2 scaune pe zi). Nici nu stiu ce sa mai cred, acu o ora, cind sa plece la scoala iar... burtica.
aurishta
Postat: Monday, November 18, 2013 10:13 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Daca spui ca este emotiv, asta poate fi o cauza de luat in seama! Daca fizic nu se gaseste nimic, probabil este pe fond emotional!
AdrianaC
Postat: Monday, November 18, 2013 4:23 PM

Ce mananca dimineata, inainte sa il doara stomacul? Cum descrie aceste dureri?

Mai pot fi si crampe abdominale, si acelea dau dureri uratele... si de asemenea, poate fi si balonare...
Pentru balonare eu ii dadeam lui Andrei Espumisan si il lasa durerea, dar trebuie sa iti descrie cat de cat cum il doare, cat de intens si in ce zona...

Nu cred ca e din cauza ca e emotiv...

Renunta la pufuleti, ca sunt numai chimicale si incearca sa ii scoti o vreme din alimentatie cerealele...

andrada74
Postat: Tuesday, November 19, 2013 9:19 PM

da, par a fi similare crampelor, cind il ia, cind il lasa. Cind il intrebam unde il doare, indica zona din capul pieptului (stiu ca acolo e stomacul). Vom scoate pufuletii si cerealele, am sa ma uit si dupa Espumisan, la ce e recomandat, merci.
zaza_
Postat: Wednesday, November 20, 2013 1:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
In capul pieptului ma durea pe mine cand aveam ficatul maaaare. De la o hepatita, tip B. Aceasta hepatita poate sa NU dea simptomele obisnuite, inclusiv icterul.
t-mihaela
Postat: Wednesday, November 20, 2013 4:43 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5128
andrada74 wrote:
! Parca nu as baga mereu Nexium in el! S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
multumesc!

Eu cred ca baietelul tau intr-adevar , cum a intuit medicul, are probleme cu aciditatea si Nexium (sau orice esomeprazol in aceeasi concentratie) e solutia .Insa trebuie sa faca tratament exact cum a spus medicul, asta nu se da la nevoie ci se tine tratament uneori si doua luni exact doza prescrisa nu mai mult nu mai putin.Si exact ca la antibiotice nu intrerupe cand vezi ca simptomele se amelioreaza.Esomeprazolul tempereaza secretia gastrica, e foarte buna solutia sa nu dea copilul in vreun ulcer .Mergi exact la acelasi doctor , explica-i exact ca aici cand apar durerile etc si mai ales daca ai tinut corect acel tratament .
Plus ai grija ce alimente ajung in stomacul copilului, fereste-l de orice ar putea stimula secretia gastrica.
Ce fel de cereala manaca dimineata? Tre sa ii dai cereale din ovaz , stiu ca sunt o gramada de sortimente, fulgi de ovaz vi miere , fara miere,cumpara cat mai simplu posibil.Astea absorb acidul gastric instantaneu, incearca.Asteptam vesti.
Bicarbonatul de sodiu e ok de la 5 ani in sus, pune-i in lapte.
Dicarbocalm peste 14 ani.
mamiemi
Postat: Thursday, November 21, 2013 12:27 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
Imi prind tare bine sfaturile tale, Mihaela! Si eu am cu Filo aceasta problema - dureri de stomac seara si dimineata sau cand trece prea mult de la ultima masa. I-a recomandat medicul cura cu argila, redigest, debridat si nexium o perioada scurta.
Nu am idee cum de apare asa ceva la copii mici. Filo e mancacioasa si nici emotional nu ar fi probleme, din contra, ea e cea mai tare din parcare!
t-mihaela
Postat: Thursday, November 21, 2013 1:45 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5128
Mamiemi imi pare rau ca trecetii prin "necazuri gastrice"din pacate nici copii nu sunt scutiti.Eu nu sunt prea utila ca multe medicamente nu exista la mine si tre sa caut dupa ingredientul activ sau mai rau , dupa formula chimica .Dar poate arunca Raly sau Oana un ochi pe aici cu sfatuturi mai competente.pupici

andrada74 wrote:
am sa ma uit si dupa Espumisan, la ce e recomandat, merci.

Andrada eu am o buba , am incredere in medici,mai ales la medicamente .Diagnostice putem da noi aici , pareri nu strica, toate avem experiente gramada cu copii, toate am facut nopti albe langa ei dar ar fi o grava greseala sa dai copilului un medicament doar ca asa ai auzit undeva.Daca chiar vrei sa cumperi acel Espumisan e ok dar neaparat intreaba medicul mai intai .Un medicament banal pt gaze nu are ce sa strice decat ca face o calatorie interesanta prin ficat si rinichi si cum am spus atentie mare ce ajunge in stomac , inclusiv med nu doar mancare.Noi spunem aici ce med am folosit pt copiii nostri dar asta nu inseamna ca trebuie sa le folosesti si tu, e doar asa informativ.pupici
Multa sanatate la pitic si nu uita , ce e bun pt altul poate fi daunator pt tine depinde din ce parte privesti.
AdrianaC
Postat: Thursday, November 21, 2013 6:25 AM

Categoric ce am folosit eu poate sa nu fie bun pentru copilul tau. Diagnosticul corect il poate pune doar un medic competent.

Eu ti-am spus doar din experienta mea cu copiii, pentru ca si ei au avut o perioada in care se tot plangeau de dureri la stomacel, cu toate acestea analizele de sange si coproparazitologice ieseau bune, ecografia abdominala buna... De aici concluzia trasa de medic a fost aceea ca ar putea fi crampe datorate balonarii (la ecografia abdominala s-a mentionat "abdomen intens meteorizat") si ni s-a recomandat intreruperea cerealelor si a laptelui si de asemenea debridat pentru cazul in care il doare rau de tot burtica si / sau espumisan cateva picaturele.

La noi s-a rezolvat rapid cu acestea, deci diagnosticul medicului a fost corect.

Tu trebuie sa iti gasesti un medic bun, pentru ca am vazut muuuulti medici care zici ca au facut alta facultate de medicina ras si care fie nu investigheaza corect toate cauzele, fie pun un diagnostic gresit sau dau un tratament complet eronat.

Ai grija de puiut !
andrada74
Postat: Sunday, December 1, 2013 10:55 AM

multumesc pentru sfaturi. Am intrebat aici pentru ca am tot fost la doctor, am dat si destui bani (ca de, copiii nostri "sunt" asigurati; de mers la stat m-am lecuit)! Se pare ca are o legatura cu alimentatia, desi v-am spus ca nu maninca cine stie ce. I-am scos marul, am mai redus din rontaitoarele pe care i le dadeam si nu s-a mai plins. Oricum, pare ciclic, acum ca s-a facut mai frig parca e mai bine (primavara si toamna e sezonul de dureri). Daca reapar, vom merge pina la urma la doctor.
shirel
Postat: Sunday, December 1, 2013 3:31 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11741
Locatia: israel
andrada74 wrote:
multumesc pentru sfaturi. Am intrebat aici pentru ca am tot fost la doctor, am dat si destui bani (ca de, copiii nostri "sunt" asigurati; de mers la stat m-am lecuit)! Se pare ca are o legatura cu alimentatia, desi v-am spus ca nu maninca cine stie ce. I-am scos marul, am mai redus din rontaitoarele pe care i le dadeam si nu s-a mai plins. Oricum, pare ciclic, acum ca s-a facut mai frig parca e mai bine (primavara si toamna e sezonul de dureri). Daca reapar, vom merge pina la urma la doctor.

Scoate-i si laptele din alimentatie macar ptr o perioada si vezi daca durerile mai continua sau daca continua la fel de tare.Sanatate multa!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed