Durere acuta de calcai

Options Durere acuta de calcai
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, September 7, 2006 8:57 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
De cateva luni incoace am o durere acuta in calcai. Am tot zis ca e din cauza greutatii,dar nu stiu ce sa mai zic, vad ca se agraveaza cu fiecare zi. In special dimineata si seara, atunci am dureri mai mari.

Aveti idee ce poate fi? V-ati confruntat cu asa ceva?
Trebuie sa imi fac timp sa merg la un medic ortoped cry
Anaida
Postat: Thursday, September 7, 2006 9:16 PM

Nivel: Avansat

Postari: 1855
Adriana, mie mi se intampla frecvent daca stateam mult in picioare si pe loc (de genul stat in bucatarie, adica munca in bucatarie). Parca imi treceau oasele prin piele, asa acuta era durerea. De ceva vreme nu mi s-a mai intamplat, desi greutatea pe care o port zilnic e mai mare, de stat in bucatarie stau la fel...n-am facut nici un tratament. Sper sa fie ceva temporar si la tine!pupici
Miri
Postat: Thursday, September 7, 2006 9:16 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Seamana cu asta?

" De doua luni mi-a aparut o durere in calcaiul stang. Dimineata cand ma trezesc nu pot pune calcaiul in pamant, dar pe parcursul zilei durerea dispare. Daca ma asez pe scaun cinci minute, durerea apare din nou. Precizez ca din cauza serviciului sunt nevoita sa stau in picioare chiar si 11 ore zilnic."

Daca da, uite si recomandarea medicului:
"Va recomand sa mergeti la medicul dv. de familie, care sa va dea un bilet de trimitere la ortopedie, unde veti face o investigatie clinica si radiografii. Este posibil sa suferiti de osteofitoza calcaneana (adica aveti cioculete la nivelul osului calcaiului) sau de tulburari la nivelul articulatiei interosoase a labei piciorului."
AdrianaC
Postat: Friday, September 8, 2006 9:19 AM

Miri wrote:
Seamana cu asta?

" De doua luni mi-a aparut o durere in calcaiul stang. Dimineata cand ma trezesc nu pot pune calcaiul in pamant, dar pe parcursul zilei durerea dispare. Daca ma asez pe scaun cinci minute, durerea apare din nou. Precizez ca din cauza serviciului sunt nevoita sa stau in picioare chiar si 11 ore zilnic."

Daca da, uite si recomandarea medicului:
"Va recomand sa mergeti la medicul dv. de familie, care sa va dea un bilet de trimitere la ortopedie, unde veti face o investigatie clinica si radiografii. Este posibil sa suferiti de osteofitoza calcaneana (adica aveti cioculete la nivelul osului calcaiului) sau de tulburari la nivelul articulatiei interosoase a labei piciorului."

Miri, seamana al naibii de rau cu ce zici tu. Si tot la calcaiul stang cry . De ciocuri imi era si mie teama. Sper totusi sa nu fie asta. O sa imi fac o programare pentru saptamana viitoare.
Miri
Postat: Friday, September 8, 2006 9:23 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sper sa ajungi, de data asta, la medic!bataus
Astept sa-mi spui rezultatul!uff
Succes!

P.S-daca tot mergi la medic, nu poti sa-ti faci si analizele pentru calcemie si magnezemie?oare
Ely
Postat: Friday, September 8, 2006 1:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Multa sanatate Adriana si sper sa nu fie nimic gravpupici
AdrianaC
Postat: Wednesday, October 3, 2012 9:35 PM

Din mai 2012 ma supara rau de tot calcaiul drept de data aceasta ras, m-a bufnit si rasul cand am gasit postarea mea de acum 6 ani !!!

Azi am mers la ortoped, care mi-a dat o trimitere la radiografie, iar acolo mi s-a spus ca ar fi pinten calcaneu calcai drept...

Foarte tare, nu?

In 2006 sigur nu am ajuns la medic... ma intreb acum cum mi-o fi trecut atunci ras
roxinthya
Postat: Thursday, October 4, 2012 9:01 AM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Multa sanatate!
AdrianaC
Postat: Sunday, October 7, 2012 7:27 AM

Am fost la doi medici, unul dintre ei in urma radiografiei mi-a spus ca nu este foarte grav, ca pintenul format este prea mic ca sa fie de acolo durerea si mi-a recomandat sa fac 10 sedinte de laser.

Al doilea medic mi s-a parut super OK, citisem despre el si pe net...

Dupa o examinare atenta mi-a explicat in detaliu cum este structurat piciorul, de ce acum ma doare si pana in iunie nu m-a durut...

Cauzele sunt greutatea si incaltamintea, iar recomandarile pentru perioada urmatoare (de circa 1 an, 1 an si jumatate) sunt sa ajung la 50kg dar slabind treptat, cam 2-3 kg / luna (eu m-am mai ingrasat acum din nou si am 1.60 / 83 kg uff ), sa port intotdeauna toc, cel putin de 4cm, pentru ca daca toata viata am purtat toc piciorul s-a obisnuit asa si cum o sa il fortez mergand in adidasi de ex, o sa ma doaraentru ca se pune o presiune mult mai mare pe picior / calcai, tendoane, ligamente, etc. Trebuie sa merg inclusiv in casa in papuci cu toc, de aceea ieri am mers in Selgros si mi-am cumparat niste papuci ortopedici din piele, cu un toc de 4-5 cm.

De asemenea, se recomanda repaus, adica daca pana acum stateam sa zicem 4-5 ore in picioare, trebuie sa stau maxim 2 ore in picioare, cel putin pana mai cedeaza durerea.

Ca si medicamentatie - nimic.
Alte tratamente de genul operatie, infiltratii, raze - nimic.

In plus, in fiecare luna asteapta un mail de la mine sa ii spun ce greutate mai am ras

Va recomand cu incredere acest medic, mie mi-a placut foarte mult atitudinea lui: Dr Marius Uscatu.

Prin urmare de luni intru la regim, de data asta ceva mai organizat si mai controlat sper, fara carbohidrati, cu multa carne, salata, lactate, nuci, alune.... si ... 5 mese pe zi (in prezent am 2 mese / zi si restul mai ciugulesc daca ma apuca foamea ras).
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed